Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Doma lidé umírají - Jarmila Loukotková

28. ledna 2011 v 14:46 | Fanta Light |  D
Moc krásná knížka. Doporučuju a to hlavně těm, co zajímá historie a knížky, které se zabývají minulostí, starověkým Římem nebo podobnými věcmi :). Sice jsem od této autorky četla pouze tuto knížku, musím říct, že píše hezky a doufám, že se dostanu i k dalším :).

Fanta
___________________________________________________________________________
Rok vydání: 1981
Původní název: Doma lidé umírají
Žánr: Historický román
Země: Česká republika
Jazyk: Česky

Tento příběh nás zavede do starověkého Říma v 1. století př.n.l. Následující rok se konají volby na konzula. O toto místo mezi sebou soupeří dva úhlavní nepřátelé - plebejec Hybrida a patricij Fabius. Hybrida se snaží prosadit v senátu svůj zákon o rozdělování půdy. Ten by nejvíce ohrozil právě Fabia, jelikož levně skupuje v okolí pozemky a tím získává ohromný majetek.
V domě Slon v Sibiře bydlí herec Frango se svojí dcerou Vinilií. Frango je miláčkem římského obecenstva. Každý rok podporuje populáry a i letos hlasuje pro Hybridu. Jeho dcera vydělává peníze tím, že češe bohatým paním vlasy. To dělá i pro Hybridovu ženu Plancii, které mimo toho také přináší léky na její nemoc. Díky ní se také postupně uzdravuje. Plancie však nesouhlasí, aby se Hybrida stal konzulem. Bojí se o něho a myslí si, že je to pro něj příliš moc. Tato úvaha se nezamlouvá její tchýni Fernet. Nenávidí svou snachu a při každé příležitosti se jí to snaží dát najevo a neustále ji obviňuje kvůli její nemoci.
Frango se snaží různými způsoby potupit Fabia. Ten se domnívá, že herec jedná na Hybridův rozkaz. Chce Franga zničit, ale tím přichází jen o peníze. Platí totiž lidem, aby obsadily místa, kde bude vystupovat a zesměšnili ho. Frango se těmto místům vždy vyhne a přednáší svým posluchačům na jiných místech. Fabius využije příležitosti, kdy do města přijíždí výprava hvězdopravců. Podplatí je a oni mu řeknou, že je synem Phoeba - boha slunce a světla. Nyní si je již jistý, že ho lid zvolí konzulem. Naštěstí se to včas dozví Hybrida a pokusí se jeho slavnost trumfnout otevřením veřejnosti své zahrady. Bohužel se na obou oslavách strhne bitka mezi muži obou rivalů a teče i krev.
Po nezdařilém pokusu se Fabius rozhodne zničit svého soupeře prostřednictvím jeho ženy Plancie. Při oslavě "Dobré bohyně" vklouznou do domu dva Fabiovy muže, přestože na tento obřad nesmí žádný muž. Potupí Plancii, a přestože se jí snaží její přítelkyně zachránit a svést vinu na sebe, začne se po městě povídat, že se Hybridova žena při tomto obřadu stýká s mužem. Jen Hybrida věří v její nevinu, ale lidu se to nevysvětlí. Již ztrácí možnost stát se konzulem. Plancie je zoufalá. Pokusí se utopit, ale je zachráněná a vše se ještě zhorší. Nakonec se rozhodne zabít dýkou, zemře však pádem ze schodů. Hybridovou jedinou nadějí se stává herec Frango. Ubytuje ho u sebe doma i s jeho dcerou, do které se postupně zamiluje a i ona ho již dříve tajně milovala. Chtějí se vzít, ale jejich plány překazí Fabius. Hybridu i jeho chráněnce dá zabít v den, kdy chtějí dát k lidovému hlasování zákon o rozdělování pozemků. Ve stejný den se Konzulem stane Fabius a Vallerius. Třetí kandidát nežil.
Další příběh tvoří Medullova rodina. Poté, co Fabius skoupil veškerý jejich majetek, je donucen odjet i s rodinou do Říma. Zde se ubytují v hostinci a marně hledají byt. Teprve až Medullova tchýně Orestilla najde jeden prázdný ve Slonu v Subuře. To byla její poslední výprava. Od té doby více onemocní a jen leží v posteli odkázána na milost druhých. Tímto se rodina začne jistě, ale pomalu rozpadávat.
Medulla spolu s nejstaršíím synem se snaží najít práci. Nikde ji nenacházejí. Dvacetiletý syn Spirius se večer začne vytrácet z domu. Přidá se ke zlodějům v Zátibedří a u nich si vydělává nepoctivě velkou sumu peněz. Ženě Folie přestane být její muž Medulla dobrý. Najde si nového milence ze stejného domu. Všichni si o tom povídají, jen sám Medulla nic netuší. Teprve, když se jednou jeho žena nevrátí, mu dcera Luna vše poví. Medulla ji zmlátí a poté odejde z domu a stane se z něj "zlý duch Města" - všichni ho vidí a je všude. Kolují o něm špatné pověsti a každý se bojí ho spatřit. Teprve, když se do jejich otrokyně Remory zamiluje propuštěnec Dolo, rozhodnou se hlavu rodiny najít. Teprve po několika dnech ho potká Spiritus. Medulla dá Remoře svobodu a zároveň prodá jednoho otroka. Poté se z něj opět stane "zlý duch Města". Remora je později nalezena s prořízlým hrdlem. Z vraždy je obviněn jejich třetí otrok. Ten raději zmizí a už ho nikdo nikdy neuvidí.
Sedmnáctiletý Gnaeus se při ranním pozdravu u Hybrida seznámí s Blosií, přítelkyní Plancie. On díky ní zestárne, ona díky němu omládne. Rodina sice tuší, že za jeho chováním vězí nějaká žena, netuší však jakého postavení.
I Luna se kouká po opačném pohlaví. Příležitost se jí naskytne, když potká Gaia. Ten naneštěstí patří k Fabiovým mužům a živí se prodáváním mladých dívek. Luna mu prodá svou mladší sestru Iris a žádá, aby jí zaopatřil muže vysokého postavení. Gaius ji však podvede, znásilní a chce ji také prodat. Naštěstí se Luně podaří uprchnout a vrátit se do Říma. Zde bez jakýchkoliv prostředků spěje pomalu ke švindře (děvce).
Titus se rozhodne také zbohatnout. Přidá se na Fabiusovu stranu a donáší mu zprávy o Hybridových úmyslech. Dostává za to štědré odměny a vůbec mu nevadí, že je právě tento muž připravil o všechen majetek.
Jediný Markus se stále snaží najít poctivou práci. Nakonec se rozhodne odejít do gladiátorské školy, kde mu nabízeli místo již při jeho příjezdu do Říma. Nic mu nezbylo a smrt je zde jistá.

Jednou projížděl římskou branou stejný povoz, jakým jela před rokem Medullova rodina. "Zlý duch Města" ho poznává - je to jeho soused Antonius ze Zeleného přívozu. Ten, který tvrdil, že je silný jedinec. Že nikdy nepodlehne. A už je zde. Městská brána ho pohltí, jako stovky dalších, a ve městě se pomalu zničí…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.