Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Důmyslný rytíř don Quijote de la Manche - Miquel de Cervantes Saavedra

19. ledna 2011 v 20:05 | Fanta Light |  D

Donquijotovství - dělat něco nesmyslného, jako bojovat s větrnými mlýny. Don Quijote, který chce být rytířem v době, kdy to již není možné, je docela nudná knížka. Dlouhé přebytečné pasáže, u kterých člověk usne :(.
Fanta
_______________________________________________________________________
Rok vydání: 1605, 1615
Původní název: El ingenioso hidalgo Don Quixote de la Mancha
Žánr: Rytířský román
Země: Kastilie
Jazyk: Španělsky

Venkovský zeman don Quijano je vášnivým čtenářem rytířských románů a touží se také stát jedním z nich. Rozhodne se vydat na dalekou cestu, konat dobro a statečné skutky. Z půdy si vyndá starou zbroj, helmu si vyrobí z papíru a jako koně si vezme starou herku ze stáje, kterou pokřtí Rocinante. I jméno si změní na vznešené don Quijote de la Manche. Jeho vyvolenou paní se stane vesnická dívka, kterou nikdy neviděl - princezna Dulcinea z Tobosa. V nejbližší hospodě, kterou považuje za hrad, se nechá pasovat na rytíře. Když ho zbijí kupci, kteří nechtějí uznat, že jeho vyvolená je nejkrásnější dívka na světě, doprovodí ho domů jeho soused. Zatímco Quijote odpočívá, rozhodnou se farář s lazabníkem spálit jeho knihy. Když je poté don Quijote hledá, namluví mu, že je odnesl ďábel. Don Quijote se opět vydává na cestu. Tentokráte přemluví i Sanchu Panzu, aby jel s ním a opustil ženu a děti. Oba prožívají různá dobrodružství a souboje, která nekončí nikdy šťastně. Don Quijote, posedlý rytířstvím, považuje větrné mlýny za obry a stádo ovcí za dvě vojska. Měl v úmyslu se vydat daleko do světa, ale popravdě stále zůstává v okolí svého bydliště. Když se o jeho nesmyslných pokusech dozví lazebník s farářem, snaží se ho dostat lstí domů. Nakonec ho zavřou do klece. Doma se o něj stará jeho neteř s hospodyní.
Don Quijote se vydává na svou třetí a poslední výpravu. Setkává se s vévodou a vévodkyní. Ti četli jeho příběhy a zvou si ho na dvůr, kde si z něho tropí žerty. Panza dostane slíbený ostrov, kde se stane vládce. Je to ve skutečnosti malá vesnice. Po deseti dnech ho to přestane bavit a touží se stát opět zbrojnošem dona Quijota. Po dalším putování a dalších nehodách narazí na zbrojnoše. Je to převlačený lazebník, a žádá po donu Quijotovi, pokud ho porazí, aby se vrátil zpět domů. Lazebníkovi se podaří ho porazit a don Quijote se vrací domů. Je vyčerpaný a smrtelně nemocný. Když umírá, uvědomí si své chyby a zbytečné rytířské snažení. Svůj majetek odkáže neteři a věrnému Sanchovi. Umírá jako zcela obyčejný Alonzo Qiujano.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fgh fgh | 22. září 2012 v 14:38 | Reagovat

ale on toho lazebníka neporazí

2 Renny Renny | 8. prosince 2013 v 17:28 | Reagovat

[1]: však lazebník porazí don Quijota ;)

3 asas asas | 8. června 2015 v 16:14 | Reagovat

:-D  :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.