Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Frankenstein neboli Moderní Prométheus - Mary Shelleyová

19. ledna 2011 v 5:04 | Fanta Light |  F
Velmi zajímavé dílo s dávkou hororu, které bylo zpracováno do mnoha různých filmových podob. Příběh o uměle vytvořeném člověku, který nemohl skončit happyendem.
__________________________________________________________________________
Rok vydání: 1818
Původní název: Frankenstein; or, The Modern Prometheus
Žánr: Horror
Země: Anglie
Jazyk: Anglicky

Angličan Robert Walton pluje k severnímu pólu. Cestou píše své sestře dopisy, ve kterých popisuje přípravy a později i samotnou cestu. V jednom dopise se zmiňuje o podivném tvoru jedoucím na saních tažených psy, kterého spatřil, když uvíli v ledu. O den později zachrání člověka plující na ledové kře. Poté, co se zotaví, svěří se mu, že sledoval toho tvora. Také mu řekne celý jeho příběh, který si Walton poznamenává...
Jmenuje se Albert Frankenstein a narodil se v Ženevě. V pěti letech se jeho rodiče ujali holčičky Alžběty, se kterou prožil nádherné dětství. Také přátelství se spolužákem Jindřichem Clervalem bylo nerozlučné. Již v raném věku ho zajímaly přírodní vědy. Po smrti své matky v sedmnácti letech odjede studovat na univerzitu do Ingostadtu. Zde se z něj stane výborný student vynikající nad ostatními. Nejvíce ho zaujme uspořádání těl. Zabývá se nejen anatomií, ale i rozkladem tkání. Napadne ho stvořit tělo z neživé tkáně. Po mnoha měsících sbírání materiálu a po dalších měsících práce, se mu to jedné listopadové noci podaří. Oživeným tvorem, který je mnohem vyšší než jakýkoliv člověk a je děsivě šeredný, je ale natolik zděšen, že vyběhne z místnosti ven do ulic. Zde se potká se svým přítelem Clervalem. Když se opět vrátí do pokoje, je již netvor pryč. Od té doby ho stále pronásleduje hrůza z toho, co stvořil, a každá zmínka o přírodních vědách ho mučí. Díky Clervallově ochotě se začně věnovat východním dílům, aby se rozptýlil.
Když se po roce na jaře vrátí domů, je již jeho mladší bratr Vilém zavražděn. Při jedné bouřce zahlédne nedaleko Ženevie svého netvora. Dojde mu, že to on zabil Viléma. Obviněna je mladá Justýna. Přes veškterou snahu Frankensteina se přizná k činu a je popravena. Od té doby se Frankensteinův duševní stav zhorší a začínají ho pronásledovat výčitky svědomí. Jednoho dne se vydá do údolí Chamonix. Zde spatří netvora, který ho žádá o vyslyšení. Přes veškterou nenávist, kterou k němu chová, cítí jistou povinost, kterou má jako tvůrce ke svému dílu a vyslyší ho.
Zpočátku netvora obklopovaly zvláštní pocity a jen díky instinktu se dostal z domu za Ingolstadt. Zde se začíná postupně seznamovat s různým i věcmi, naučí se používat ohěň a obstarávat si potravu. Po několika dnech se dostává k domku s přistavěnou kůlnou. Z předchozích zkušeností, kdy ho vyhnali z vesnice lidé, se do domku neodváží vstoupit a ubytuje se v kůlně. Celou rodinu - starce, Agátu a Felixe - každý den pozoruje a snaží se jim i nenápadně pomáhat. Na jaře k nim přijede krásná Arabka Sofie. Neboť nezná jejich řeč, snaží se rodina jí ji naučit. Při této příležitosti se učí mluvit i netvor. Učí se nejen číst a psát, ale získává poznatky ze života lidí. Po roce od jeho stvoření se odváží představit se rodině. Ti se ho natolik zděsí, že se chtějí okamžitě odstěhovat. Netvorovi nezbývá než nalést svého stvořitele a hledat pomoc u něho. Nedaleko Frankensteinova rodného města spatří malého chlapce. Jakmile zjistí, že je synem pana Frankensteina, popadne ho vztek a uškrtí ho.
Když Frankensteinu dovapráví svůj příběh, požádá ho, aby mu stvořil ženu. Ženu, která by byla stejně zrůdná jako on, a se kterou by mohl odjet do Jižní Ameriky a zde žít, daleko od ostatních lidí. Frankenstein mu to ze začátku odmítá. Bojí se, že by další takový tvor mohl způsobit další škody. Ale nakonec to přijme, pokud již nikoho nezabije.
Svou práci neustále odkládá. Již k ho k ní nevede žádná slepá vášeň a spíše se svého úkolu bojí. Konečně se rozhodne odjet do Anglie za jistým přírodovědcem. Před odjezdem se ještě zasnoubí se svou přítelkyní Alžbětou. Cestou ho doprovází jeho přítel Clerval. Frankenstein se dostává až do Skotska. Zde opouští Clarvala a najímá si jeden z pustých ostrůvků Orknejí, aby dodělal své dílo. Krátce před dokončením ho však začnou opět pronásledovat pochybnosti a celý svůj materiál zničí v moři. V tom se objeví v domku netvor. Zuří, že nedodělal dílo a varuje ho, že bude o jeho svatební noci s ním. Poté zmizí. Frankenstein se hned vrací do Skotska. Zde zjišťuje, že jeho přítel je mrtvý. On sám je obviněn z neštěstí a je odsouzen. Naštěstí díky jistým důkazům je dokázána jeho nevina a on se vrací domů.
Po návratu chce, aby byla svatba co nejdříve. Domnívá se, že netvor zabije jeho. Ale večer po svatbě je zabita jeho novomanželka, kterou nechal v ložnici, když hledal netvora. V obavách o zbytek své rodiny se vrací do Ženevii. Odejde za soudcem a vše mu řekne. Žádá ho, aby dal netvora zatkoukt, aby nemohl páchat žádné další zločiny. Ten mu však nevěří, a tak se vydává Frankenstein dopadnout netvora sám. Sleduje ho do Francie, odtud po moři na lodi do Černého moře a pak dále až do Ruska. Stále mu utíká. V Rusku mu ve sněhu zanechává potravu a stopy, aby ho náhodou neztratil. Když dojde až k zamrzlému moři, opatří si stejně jako před ním netvor saně se psím spřežením. Nakonec se dostane na kru, kde ho nalezne Walton.
Několik dní po dovyprávění tohoto příběhu Frankenstein umírá. O tři dny později se na lodi objeví netvor. Prosí svého mrtvého tvůrce o odpoštění a Waltonovi slíbí, že se upálí. Poté vyskočí oknem na kolem plující kru. Walton obrací svou loď a vrací se do Anglie aniž by dosáhnul svého cíle.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.