Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Kytice - Karel Jaromír Erben

23. ledna 2011 v 12:29 | Fanta Light |  K
Tak tady máme všech 13 balad. Co ještě říct? Zfilmované byly tyto: Kytice, Svatební košile, Polednice, Zlatý kolovrat, Vodník, Dceřina kletba... Ještě něco? Když tak mi to pls připomeňte, viděla jsem to před hodně dlouhou dobou...
__________________________________________________________________________
Rok vydání: 1853, 1861 (rozšířeno o baladu - Lilie)
Původní název: Kytice z pověstí národních
Žánr: Balady
Země: České země
Jazyk: Česky


Kytice:
Mladým dětem zemřela matka. Sirotci ji dlouho oplakávali, až se jejich matce zželelo a proměnila se v kvítek mateřídoušky.

Poklad:
Matka spěchala se svým dítětem k mši na Velký pátek. Náhle spatří v lese u kamene vstup do jeskyně, jenž zde nikdy nebyl. Vstoupí dovnitř a patří samé zlato a stříbro. Nadšená si poklad bere do zástěry a šátku. Dítě nechává v jeskyni a poklad si odnáší domů. Takto jde do jeskyně ještě jednou. Když však chce jít pro dítě, vchod zmiz. Zlato a stříbro jí se promění v hlínu a kamení. Celý rok lituje svého činu a naříká nad ztraceným dítětem. Po roce se vydává opět kolem toho místa. Jeskyně je opět otevřená. Nyní již žena nehledí na zlato a bere si pouze své dítě. Doma pak nalézá v jeho klíně zlaté mince, které mu dala před rokem, aby si hrálo.

Svatební košile:
Mladá dívka se modlí k Panně Marii, aby jí vrátila jejího vyvoleného. Před třemi lety odešel do světa, ale zatím se ještě nevrátil. V tom slyší ťukání na okno. Je to její milý a hned po dívce žádá, aby s ním odešla a než vyjde slunce, si ho vzala. Dívka, netuše nebezpečí, souhlasí a bere s sebou svatební košile, jenž na jeho žádost ušila. Cestou ji milý zbaví modlitebník knížek, růžence i křížku. Když se dostanou na hřbitov, dívka poznává, že tento muž je již dávno mrtvý a ukrývá se před ním do márnice. Zde se naneštěstí nachází umrlec. Její vyvolený ho třikrát vzbudí, aby se dostal k dívce. Ta umrlce dvakrát utiší, po třetí ji zachrání kohout ze vsi. Ráno před mší naleznou vesničané polomrtvou dívku v márnici a na každém hrobě kousek z jejích svatebních košil.

Polednice:
Matka připravuje oběd, ale neustále ji vyrušuje neposlušné dítě. Když odhodí i své hračky, matka se rozzlobí a volá pro Polednici, aby si ho vzala. Ta opravdu přijde. Matka však začne své dítě chránit vlastním tělem a dusí ho. Nakonec omdlí. Když přijde v poledne otec, matku se podaří vzkřísit, dítě je však mrtvé.

Zlatý kolovrat:
Mladý král zabloudil v lese. Když přišel k malé chaloupce, požádal mladou krásnou dívku o vodu a zároveň se do ní zamiloval. Další den přijíždí opět a žádá její nevlastní matku, aby mu jí dala za ženu. Ta by sice chtěla po jeho boku vidět svou vlastní dceru, ale nakonec souhlasí. Druhý den ráno jdou mladou Dorničku doprovodit na hrad. V lese jí však vypíchnou oči a useknou ruce a nohy. Ty vezmou s sebou a zbylé tělo nechají v lese. Král, jenž netuší zradu, si poté bere její sestru. O pár dní později musí mladý král do války. Mezitím nalézá Dorničku stařec. Ten pošle svého pacholka postupně se zlatým kolovratem, zlatou přeslicí a zlatým kuželem na hrad. Vše nabízí nepravé královně, která to vše chce mít, za lidské nohy, ruce a oči. Ta posílá svou matku pro příslušné části těla jejich Dorničky. V lese pak stařec přiloží oči, ruce a nohy na příslušná místa a pomocí živé vody dívku obživí. Když se král vrátí na hrad, jeho žena mu ukazuje nový kolovrátek a začíná i příst. V tom kolovrátek promluví. Řekne králi vše o její zradě, vraždě a podvodu. Král odjede do lesa pro svou Dorničku, s kterou se ožení. Nevlastní matce s dcerou je poté udělen stejný osud jaký udělili Dorničce. Kolovrátek poté zmizel.

Štědrý den:
Dvě dívky Hana a Marie se jdou na Štědrý večer podívat do jezera, aby zjistili, co je v dalším roce čeká. Hana uviděla svého milého Václava, jak stojí před chalupou. Na rozdíl od ní uviděla Marie družičky, rakev a černý kříž. Obě věštby se splnily. V létě si Hana vzala svého Václava a Marie na podzim zemřela. Na Štědrý večer sedí dívky se starou babičkou a předou. Vzpomínají na ty dvě, které již mezi nimi nejsou.

Holoubek:
Když mladá vdova otráví svého muže, zpočátku ho oplakává, ale již brzo se provdá za jiného. Ten ji uklidňuje, aby neměla strach, že mrtví ji neublíží. Na jeho hrobě však vyroste dub a na něm sedává holoubek. Ten připomíná ženě její strašný čin a ona toho začíná litovat. Nakonec se vrhne do řeky a utopí se. Její mrtvolu pak jako sebevražedkyni zahrabají a na její tělo dají kámen.

Záhořovo lože:
Mladý poutník přichází na rozcestí. Odchází na východ, kudy se jde do pekla. Cestou ho zastaví strašlivý loupežník, jenž zde již 40 let žije a zabíjí kolemjdoucí. Poutníka nechává projít, pokud mu, až se z pekla vrátí, řekne, jak to tam vypadá. Po roce konečně poutník přichází. Vypráví loupežníkovi, že tam mají tři stupně mučení - pekelnou koupel, pekelnou pannu a Záhořovo lože. Toho se bojí i sám ďábel. Loupežník prosí o pomoc, neboť on sám se jmenuje Záhoř a zabil již tolik lidí. Poutník vrazí do země jeho kyj. Loupežník má u něho neustále klečet a modlit se k bohu dokud se nevrátí. Po dlouhých 90 letech se poutník konečně vrací jako stařec doprovázený chlapcem. Z kyje mezitím vyrostla jabloň a Záhoř byl úplně porostlý mechem jako pařez. Poutník Záhořovi odpouští a oba muži umírají. Z jejich těl poté vylétnou k nebi dvě holubice.

Vodník:
Vodník se připravuje na svou nadcházející svatbu. Nadcházející den se mladá dívka vydá k jezeru vyprat prádlo, přestože ji matka varuje před zlým snem, který se jí zdál. Když smočí první šátek, dívka se pod ní prolomí a dívka spadne do jezera. Zde se stane proti své vůli vodníkovou ženou a porodí mu syna. Jemu si stěžuje na svůj osud, až se vodník rozzuří. Opět ho žádá, aby jí dovolil podávat se za matkou. Vodník tentokráte povoluje, ale nesmí na povrchu nikoho obejmout, a musí se vrátit před klekání. Dívka však svou matku přece obejme. Když se chce vrátit do jezera, její matka ji zdržuje, ať zde zůstane. Nakonec si pro ni vodník přijde. Dvakrát ho matka odežene. Když se ale potřetí vodník odvolává na ženino dítě, chce odejít ke svému muži. Její matka ale vodníka stejně odhání a žádá, aby dítě přinesl k jejich domu. Vodník tedy dítěti usekne hlavu a obě části tělíčka hodí před dveře.

Vrba:
Mladý manželský pár žil šťastně. Jen žena byla každou noc jako mrtvá a nevstala, ani když plakal její malý syn. Muže to trápilo a ptal se jí, proč to tak je. Ona mu však nic neřekla. Šel proto za čarodějnicí. Ta mu prozradí, že jeho žena žije dvojí život. V noci její duše přechází ve starou vrbu a ve dne je v jejím těle. Muž se nechce o svou manželku dělit se stromem a vrbu porazí. V tom okamžení zemře i jeho žena. Muž lituje svého činu. Z padlé vrby udělá kolíbku, aby syna kolíbala jeho matka. Proutí pak nasází kolem stromu, aby se synem jeho matka mluvila, až z nich udělá píšťaličky.

Lilie:
Když zemřela mladá dívka, pochovali ji na její žádost u lesa. Za tři roky na tom místě vyrostla bílá lilie. Tu uviděl mladý pán a byl její krásou tak okouzlen, že si ji nechal zasadit do své vlastní zahrady. Večer se však z lilie stala krásná dívka. Byla smutná, neboť nesměla zahlédnout sluneční světlo. Zemřela by totiž. Mladý pán se s dívkou oženil a brzy se jim narodil syn. Musel však odjet do bitvy, a tak pověřil svou matku, aby na dívku dávala pozor. Ale dívce zničila síň, kde bydlela. Když se mladý pán vrátil, zjistil, že jeho dítě nežije a z ženy se stala uschlá lilie. Obviňuje svou matku a proklíná ji.

Dceřina kletba:
Mladá dívka zabije své novorozené dítě. Svěřuje se s tím své matce. Má výčitky svědomí a rozhodne se oběsit. Svého milého proklíná, že ji zradil. Svou matku za to, že ji špatně vychovala.

Věštkyně:
Libušina proroctví:
Přemyslův pluh se jednoho dne objeví. Přemysl dokončí nedooranou brázdu a země bude opět šťastná a slavná.
Libuše potopila pod Vyšehradem do Vltavy zlatou kolébku svého syna. Kolébka se opět vynoří, až se narodí panovník, který učiní českou zem spokojenou a šťastnou.
Nad řekou Orlicí byl kostel, jenž se propadl do země. Nad tímto místem vyrostla borovice. Až tento strom uschne, jeho kmen zetlí a poté spadne do řeky, kořen vyhnije a její zbytky rozryje divoká svině, pak se objeví zlatý kostelní zvon a v zemi nastanou zlaté časy.
Na vysoké hoře stojí chrám se třemi branami. Dokud nebude český národ svorný a chodit jen jednou branou bude v zemi zle a bída. To samé již říkal Svatopluk svým synům, kteří ho však neuposlechli.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Upiirek Upiirek | Web | 16. června 2011 v 11:23 | Reagovat

A jak se ti líbila? Já za sebe poezii nemusím ale Erbenovi příběhy se mi líbí, Záhořovo lože má svoje kouzlo stejně jako dost dalších...

2 Boyan Boyan | E-mail | Web | 13. října 2011 v 8:36 | Reagovat

Pěkný....

3 DarkenWarrior DarkenWarrior | 26. února 2012 v 15:04 | Reagovat

Já poezii obvykle nečtu ale třeba svatební košile si myslím že není tak špatná. 8-O

4 Terrie Terrie | 2. května 2012 v 18:54 | Reagovat

ještě byl zfilmovaný štědrý den

5 pouzeostenatkach pouzeostenatkach | 14. května 2012 v 20:48 | Reagovat

Toto bych nikdy nenapsala protože je toho moc :-P

6 olimpus olimpus | E-mail | 7. listopadu 2012 v 15:58 | Reagovat

dik moc zachranili ste me.ddddddiiiiiiikkkkkkkkkkyyyyyyyy :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :D  :D  :D  :D  :D

7 anonym anonym | 7. ledna 2013 v 13:42 | Reagovat

Diky vy kste mě zachránili 8-)

8 hehe hehe | E-mail | Web | 13. ledna 2013 v 16:22 | Reagovat

:-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  [:tired:]  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!

9 No name :) No name :) | 4. dubna 2013 v 11:09 | Reagovat

Achbože, píšu z Kytice :-(  ???
ale díky, tohle mě asi fakt zachrání :-)  ;-)  :-D  :-P  :D

10 pepík pepík | 13. května 2013 v 10:08 | Reagovat

diky..

11 EnemiCZE EnemiCZE | E-mail | 27. května 2013 v 17:38 | Reagovat

taky pisu z kitice :-x  ale tohle je dobry asi dostanu 1-2 :D  :-P  8-)  :-D  :-)  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :-P  :-P  :-P  :-P  :-P  8-)  8-)  8-)  8-)  :-D  :-D  :-D  :-D  :-)  :-)  :-)

12 Anička Anička | E-mail | 5. června 2013 v 17:31 | Reagovat

Kytici jsem četla mnohokrát a jsem dost nespokojená s tím co tady píšeš holoubek vůbec není o tom že ona se utopí a jeho otráví máš to uplně šptatně...a vám ostatním radím přečtě te si to je to lepší než kopírovat z netu!!!!!!

13 Fanta Light Fanta Light | 6. června 2013 v 8:43 | Reagovat

[12]: Ehmm... A jak to tedy je? Asi jsem to špatně pochopila a ráda bych si to opravila. :-|

14 baruska baruska | E-mail | 20. října 2013 v 13:44 | Reagovat

:-!  :-!  :-!  :-!  you fuck :-!  :-!  :-!

15 baruska baruska | 20. října 2013 v 13:46 | Reagovat

[8]: :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  you fuck hehe ;-)  ;-)  ;-)

16 JÁ ;) JÁ ;) | 18. prosince 2013 v 20:44 | Reagovat

ni no na na nááááááááá ni no nanananan nooooooooo ni no nanananan ná ni no nananana nooooooo tediout tediouooooot tt ! :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  celkem stranka ujde :) ;-)  ;-)

17 ja ;) ja ;) | 18. prosince 2013 v 20:45 | Reagovat

[12]: ohh O_O  O_O  O_O  O_O

18 Někdo :-) Někdo :-) | 3. února 2014 v 19:00 | Reagovat

Bez vaší pomoci bych to asi v životě nedokázala, díky moc :-)

19 DÍK DÍK | 3. března 2014 v 19:02 | Reagovat

:D  :D  :D dik zachranili ste me, zapomela jsem ctenarsky denik

20 blabla blabla | 12. března 2014 v 16:05 | Reagovat

hzký

21 Gramik Gramik | 8. června 2014 v 10:27 | Reagovat

Je to super aspon si to nemusim cist diky moc :-)

22 me me | E-mail | 3. prosince 2014 v 15:34 | Reagovat

co mám sakra napsat do vlastního názoru.. :/ :-D

23 Verunika Verunika | 5. ledna 2015 v 17:25 | Reagovat

Nemusim to číst !:D stačí obsat a mám to :-D  :-D  :-D  :-D

24 tomas tomas | E-mail | 6. ledna 2015 v 14:16 | Reagovat

sem zachraneny jupiiiiiiiii :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

25 Darrellcract Darrellcract | E-mail | 12. října 2017 v 6:37 | Reagovat

test soft

26 Kevinspase Kevinspase | E-mail | 12. října 2017 v 10:46 | Reagovat

Kzbieosvn
Где рядом купить http://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/ - кошельки женские е фото, Цена <a href=http://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>кошельки женские</a> tonyperotti

27 Jamesgress Jamesgress | E-mail | 13. října 2017 v 13:38 | Reagovat

Bmepsvxqj
Могу я купить <a href=http://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>кошельки женские</a> польша, Цена каталог <a href=http://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>женских кошельков</a> 2017

28 Rosariorom Rosariorom | E-mail | 20. října 2017 v 7:27 | Reagovat

Hzvzxobca
Заказать женские <a href=https://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>портмоне и кошельки</a> россия
, Хочу купить самые дорогие <a href=https://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>женские кошельки</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.