Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Lucerna - Alois Jirásek

23. ledna 2011 v 12:29 | Fanta Light
Na této hře jsem byla se školou v divadle... Nenuťte mě vzpomínat... Trapas hodný ocenění ředitelky školy...
_______________________________________________________________________
Rok vydání: 1905
Původní název: Lucerna
Žánr: Divadelní hra
Země: České země
Jazyk: Česky

K mlynáři Liborovi přichází mušketýr s nařízením, aby se dostavil na přivítání kněžny, která se rozhodla navštívit své panství. Za družičku má jít jeho schovanka Hanička, kterou jako sirotka našel cestou z války Braha. Mlynář odmítá jít, neboť je svobodný. Jeho jediným úkolem je svítit vrchnosti pokud se rozhodne navštívit starý zámeček. Kněžnu však s nadšením očekává učitel Zajíček. Složil pro ní poníženou veršovanou supliku se žádostí o učitelské místo ve městě. Doufá, že mu vyhoví a on se konečně bude moci oženit. U mlýna také bydlí mladý vodník Michal. Zamiloval se do Haničky a stále se ji snaží získat svým voláním. Jeho strýc se mu vysmívá jeho beznadějným pokusům.
Mezitím se služebnictvo připravuje na kněžnin příjezd. Ta však s hrabětem do zámku vejde zadními dveřmi, neboť ji již nudí neustále poslouchat směšná a formální přivítání. I zde se jí podaří zabránit všem pokusům o dlouhé projevy a skladbám. K Zajíčkově lítosti nedojde ani na jeho supliku. Na mlynáře a jeho schovanku však začne žalovat vrchní, kvůli jejich odmítnutí účasti na kněžnině přivítání. Také jí říká o lucerně. Paní je překvapena Liborova vzepření nařízení a chce ho poznat. Vrchní s kněžniným dvořanem tedy odchází do mlýna. Libora zde však nenacházejí a tak chtějí na hrad odvést alespoň Haničku. Libor se naštěstí vrací a začne se s pány soudit o svou lípu, kterou chtějí porazit. Kněžně se jeho řeč líbí. Rozhodne se proto, aby jí doprovodil přes les ke starému zámečku.
Mlynář, ač nerad jí vyhoví, chce ale, aby jeho Hanička zůstala doma. Ta to odmítá a běží za ním do lesa. K zámečku jde i Zajíček s přáteli zahrát milostivé paní kasaci, neboť se dozvěděli, že tam bude. Tu však v lese ztratí u lípy a nakonec se navzájem ztratí i hudebníci. Mlynář s paní se zastavují u lípy. Zde nacházejí Zajíčkovu kasaci. Na zámečku nabízí kněžna svému průvodci úřad ve městě. Mezitím čeká na Haničku u lípy vodník Michal. Přicházejí sem i pan Franc ze zámku a mušketýr. Mají čekat na příkaz k odvedení Haničky na zámek a poražení lípy. Polekají se však vodníka a utečou. Vodníka zde nalézá klásková, žena jednoho ze Zajíčkových společníků, a donutila vodníka říct, co ví. Ten jí řekne o lípě i Haničce. Klásková běží k zámečku. Zde mlynáři vše řekne a ten v domnění, že ho kněžna podvedla, běží zachránit lípu. U lípy se Hanička potkává se Zajíčkem. Hledají ji však mušketýr s Francem, a tak se schovává ve kmeni lípy. Přichází i vrchnost a ptají se po dívce. Zajíček to však zamlčí, i když ho vrchnost popouští od učitelství. Naštěstí přibíhá mlynář s Kváskovou a ostatní muzikanti a chtějí zabránit pokácení lípy. Nakonec přijde i kněžna. Zakazuje kácení lípy a jako důkaz, že o ničem nevěděla, rozbíjí lucernu. Potěší i Zajíčka, když ho učiní učitelem v městě. Lípa také vydává Liborovu Haničku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.