Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Piková dáma - Alexandr Sergejevič Puškin

22. ledna 2011 v 9:27 | Fanta Light |  P
Otomto krátkém příběhu jsem se dozvěděla náhodou. Zmiňovala se o něm naše fyzikářka, jak jim to učitelka ve škole četla a jak všichni pečlivě naslouchali (což u nás nepřichází v úvahu :D). Musím říci, že nebyla špatná.

Mimochodem jak mám napsáno hraběnka ***, tak to opravdu takto bylo v knížce ;).
__________________________________________________________________________
Rok vydání: 1834
Původní název: Пиковая дама
Žánr: Novela
Země: Rusko
Jazyk: Rusky

Jednoho dne se hráli karty u gardisty Narumova. Když se točila řeč, jak kdo hraje, zmínil se Tomskij o své babičce. Když byla v Paříži, prohrála až příliš vysokou částku. Na splacení dluhů potřebovala peníze, které jí ale muž odmítl dát. Obrátila se tedy k hraběti Saint-Germainovi. Ten jí prozradil tři karty, které po sobě vyhrávají. A opravdu. Když opět babička hrála s vévodou Orleánským, vyhrála. Tajemství těchto karet si nechala pro sebe a vyzradila je pouze Čaplickému. Tento příběh zaslechl i Hermann, němec, Který nikdy nehrál. Přesto zatoužil, aby právě jemu stará hraběnka *** řekla to tajemství.
Jednou zahlédne v domě Hraběnky *** její mladou služebnou Lizavetu Ivanovnu. Začne jí posílat psaníčka, na které se zpočátku zdráhá odpovědět, ale postupně jí začne líbit, že má tajného ctitele. Když je u hraběnky *** ples, pozve Lizaveta Germanna o půlnoci k sobě. Na jeho žádost mu dá mu instrukce, jak se k ní dostat. Než se setkají, zahlédne Hermann pokoj její paní. Přijde k ní a žádá, aby mu vyzradily ty tři karty. Nic však neřekne a tak vyndá pistoly, aby jí pohrozil. Hraběnku naneštěstí trefí šlak a zemře.
O tři dny později se koná její pohřeb. Přijde sem i Hermann, aby ji požádal o odpuštění. Večer se mu hraběnka zjeví a prozradí mu ty tři karty - trojka, sedma, eso. Nesmí však poté více hrát a musí si vzít Lizavetu za ženu. Pooté zmizí. Germannovi tato zpověď stále leží v hlavě. Konečně se rozhodne pokusit svoje štěstí. Poprvé vsadí na trojku, která mu opravdu vynese nemalou částku a další den sedmu. Když má třetí den má vsadit na eso, přehmátne se a vsadí pikovou dámu. Z této prohry se zblázní a neustále opakuje - "Trojka, sedma, eso. - Trojka sedma dáma." Lizavera si později vzala syna hraběnčina sloužícího.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 messalina messalina | 14. září 2011 v 20:31 | Reagovat

A hlava pikové dámy na kartě vypadá stejně jako hlava hraběnky...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.