Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Pýcha a předsudek - Jane Austinová

23. ledna 2011 v 12:28 | Fanta Light |  P
Pýcha a předsudek je naprosto úžasná knížka, kterou se pokusilo zfilmovat mnoho režisérů. Já obobně znám pouze ten s Kairou. Nádherný román od skvělé autorky byste si měli přečíst ;).
___________________________________________________________________________
Rok vydání: 1813
Původní název: Pride and Prejudice
Žánr: Román
Země: Anglie
Jazyk: Anglicky

Dvacetiletá Elizabeth Bennetová je mladá, hezká a velmi tvrdohlavá žena. Žije na venkově v Longbournu se svými rodiči a čtyřmi sestrami - Jane, která je nejhezčí, nejstarší a v každém se snaží vidět jen to nejlepší, Mary, ne moc hezká dívka, která chce své nedostatky zakrýt vědomostmi a nejmladší Catherine a Lydii, velmi rozpustilé, nevychované mladé dívky. Hlavně mladší Lydie je pravým vzorem pro Kitty a také paní Bennetová v ní vidí skvělou dceru, kdežto pro jejího manžela je neoblíbenější Elizabeth.
Paní Bennetová vždy snila o dobrém provdání svých dcer, a proto když přijede na sousední panství Netherfield mladý pan Bingley, neváhá se s ním seznámit. Když je pozve na ples, začne doufat, že se zamiluje do Jane. Kupodivu se její přání splní a oba si začínají velmi dobře rozumět. Takové štěstí nemá Elizabeth. Na pohled velmi hezký a bohatý pan Darcy, který je nejlepším přítelem pana Bingleyho, je na rozdíl od něho pyšný a arogantní muž, který prohlásí o Elizabeth, že není dost hezká.
O několik dní později je Jane pozvána na Netherfield. Cestou se však nachladí a je donucena zde zůstat. Elizabeth, která se o sestru bojí, se za ní vydává, kde se o ní stará. Zde poznává pravou tvář obou sester pana Bingleyho, které se jen v přítomnosti Jane tváří mile, ale jinak pomlouvají celou její rodinu. Pana Bingleyho však Elizabeth schvaluje, neboť vidí, jak ji miluje. Mezitím se Kitty s Lydií začínají až příliš zajímat o důstojníky z pluku poručíka Wickhama. Často odjíždějí do Merytonu, kde pluk sídlí, a neustále vykládají sebemenší zajímavosti z jejich návštěv.
Den poté co se Elizabeth s Jane vrátí, čeká rodinu Bennetových návštěva v podobě bratrance Williama Collinse. Tento kněz má po smrti pana Bennetona vše zdědit. Jako omluvu si chce vzít jednu z jeho dcer. Jelikož se Jane již dvoří pan Bingley, rozhodne se projevit zájem o Elizabeth. Ta jeho pokusy ignoruje. Navíc se jí líbí mladý důstojník pan Wickham, který přišel o svou slíbenou faru zásluhou pany Darcyho. Kvůli své závisti mu ji nedaroval. Tímto činem se její špatné mínění o panu Darcym ještě prohloubí. Když se konečně rozhodne Collins požádat Elizabeth o ruku, setká se s odmítnutím. Nemiluje ho, a tudíž si ho nemůže vzít. William se nenechá tímto odradit a brzy se začne dvořit Charlottě Lukasové. Ta jeho nabídku vzhledem k jeho postavení a stykům přijímá, i přes Elizabethininu nelibost, které si o přítelkyni myslela víc.
Mezitím přichází Jane dopis od sestry pana Bingleyho Caroline, že odjíždějí do Londýna a na panství se nehodlají zatím vrátit. Jane se začíná trápit a její neštěstí nijak netěší Elizabeth, která v nich viděla dokonalý pár. Doporučí Jane, aby odjela za tetou a strýcem do Londýna. Doufá také, že tam potká pana Bingleyho. Sama později odjíždí na pozvání Charlotty do Hunsfordu spolu s Williamem Lukasem a jeho dcerou Mariou. Zde se setkává i s mecenáškou pana Collinse lady Catherine de Bourgh.je však stejně pyšná a arogantní jako její synovec pan Darcy, který se zde k Elizabethině nelibosti také objevuje v doprovodu svého bratrance plukovníka Fitzwilliama. Pan Darcy se však naproti jeho dřívějšímu mínění začíná Elizabeth více všímat a dokonce za ní i sám přijde. Jaké překvapení čeká Jane, když ji požádá o ruku a řekne jí, jak moc ji miluje i přes její společenské postavení. Elizabeth ho však odmítne a krutě mu vyčte to, co se dozvěděla od Fitzwilliama. Že kvůli němu jsou Jane a pan Bingley odloučení, přestože se mají rádi. Také ho obviní, jak kvůli němu přišel pan Wickham ho všechen majetek. Pan Darcy zdrceně odjíždí z Kentu, ale zanechává Elizabeth dopis, ve kterém vše vysvětluje. O Jane si myslel, že nemá o pana Bingleyho žádný vážný zájem. A když viděl, jak se již povídá, že se budou brát, nechtěl, aby se jeho přítel trápil zklamáním. Pokud jde o pana Wickhema, tak ho uvádí jako podvodníka a lháře. Svou faru odmítl kvůli studiu. Když měl však finanční potíže, chtěl ji opět zpátky. To on nechtěl. Wickham měl také zálusk na jeho sestru, jejíž věno činilo třicet tisíc.
Tento dopis vyvolal v Elizabeth zvláštní pocity. Zpočátku jej odsuzovala, ale postupně ho uznala pravdivým.
Po návratu do Longbournu se pluk přestěhoval do tábora u Bringhtonu. Žena pana plukovníka paní Forsterová nabídne Lydii, že může jet s nimi. Ta nadšeně souhlasí a přes veškerou Elizabethininu snahu přesvědčit otce o tom, že je to naprosto příšerný nápad, tam odjede. Sama Elizabeth také brzy odjíždí s Gardovými na sever Anglie. Vpraví se i na Pemberley, panství pana Darcyho. Elizabeth to zpočí¨átku odmítá, ale skutečnost, že je pryč ji přesvědčí. K její nelibosti se však zde objeví. Jaké ji čeká překvapení, když se chová jako někdo úplně jiný - bez pýchy a bez jakýchkoliv urážek. Potkává zde i pana Bingleyho a slečnu Darcyovou. Ta j ešak úplně jiná než jakou si představovala. Místo pyšné a namyšlené dívky se seznamuje s velmi nesmělou, ale milou a přívětivou Georgianou. Pan Darcy se k Elizabeth chová velmi mile a dobře si rozumí. Začíná k němu cosi cítit. Když dostane dopis od své sestry, že Lydie zmizela spolu s poručíkem Wickhamem, svěří se právě panu Darcymu. Poté spěšně odjíždí domů mezitím začínají její otec se strýcem pátrat po Lydii v Londýně. Otec se brzy vrací domů a zanedlouho přichází dopis i od pana Gardinera, že oba uprchlíky našel. Také donutil Wickhama si vzít Lydii. V dopisu od tetičky se Elizyäbeth dozvídá, že vše zařídil a zaplatil svadbu i Wickhamovo povýšení pan Darcy. Vše na jejjí žádost drží v tajnosti, ale pronásledují ji výčitky, že to udělal kvůli ní. Wickham po svatbě je převelen do Newcastu, kam odjíždí i se svojí novomanželkou.
Do Longbournu přijíždí Darcy s Bingleym. Pan Bingley požádá Jane o ruku, neboť mu jehjo přítel řekl o svém omylu. O stejném štěstí doufá i Elizabeth. Darcyho chování však nesvědčí, že by ji ještě chtěl požádat o ruku. Navíc se objevuje lady Catherine. Ta odmítá pomyšlení, že by si její synovec měl vzít dívku jako je ona. K její neliboti ji skutečně hodlá vzít za ženu. Elizabeth nyní již neodmítá. Otci také prozradí, že to byl on, kdo zachránil její rodinu před zneuctěním.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Upiirek Upiirek | Web | 16. června 2011 v 11:22 | Reagovat

Tak ti přemýšlím kde v knize je že je Elizabeth 19... nějak mám v hlavě zafixováno že je jí dvacet, ale dost možná se pletu protože ti nedokážu říct odkud to mám... a jinak ti doporučím BBC seriál Pýcha a Předsudek s Jennifer Ehle a Colinem Firthem :)

2 fantalight-cd fantalight-cd | 24. června 2011 v 10:52 | Reagovat

knihu sem projela, ale nikde jsem na její věk nenarazila a na německé wikipedii psali taky 20 takže vám věřím :-)

3 Kate Kate | Web | 18. října 2012 v 18:06 | Reagovat

Pýchu a předsudek jsem nečetla, ale chystám se na ni ;) pěkný film, úžasný příběh :)

4 Anne Anne | 11. prosince 2012 v 19:57 | Reagovat

Doporučuji koukat na jméno autora... Austenová... s E, ne s I

5 Andrea Andrea | 31. července 2013 v 21:00 | Reagovat

Je jí 20. V knize se píše, že brzy 21. ;) Zrovna tuhle jsem na informaci narazila.

6 Jana Jana | 14. února 2014 v 17:42 | Reagovat

Ano, je to to nejdokonalejší zpracování té nejdokonalejší knížky. :-D A je jí dvacet, protože lady Cathrine říká, že jí bude dvacet jedna.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.