Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Hamlet, kralevic dánský - William Shakespeare

1. února 2011 v 8:15 | Fanta Light |  H
Snad jedna z nejznámějších her od Shakespeara. Zde zemřou všechny hlavní postavy kvůli vraždě a sebevraždě. Zajímavá a nejznámější je část, kde Hamlet provádí svůj monoleg - "žíi či nežít, to je to oč tu běží..." Byt či dům... to je to oč tu běží xD.
Fanta
________________________________________________________________________
Rok vydání: 1604
Původní název: The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark
Žánr: Tragédie
Země: Anglie
Jazyk: Anglicky

Hamlet, dánský kralevic, stále truchlí nad smrtí svého otce. Jeho matka se na rozdíl od něho již netrápí a po měsíci se provdala za králova bratra Klaudia, což Hamlet naprosto odsuzuje. Když mu důstojníci Marcellus a Bernardo poví, že již po tři noci vyděli na baště ducha mrtvého krále, rozhodne se o tom přesvědčit a hlídá s nimi. Opravdu spatří ducha svého otce. Ten mu vysvětlí, že je přízrakem jeho otce, a také Hamletovi prozradí, že ho zabil jeho vlastní bratr. To Hamleta rozzuří a přísahá mu, že ho pomstí.
Mezitím se nejvyšší komoří Polonius loučí se svým synem Caertem, který odjíždí do Francie. Za Poloniem přichází i jeho dcera Ofelie. Svěří se mu, že se Hamlet kvůli ní zřejmě zbláznil, neboť mu vracela jeho dárky a dopisy, jak jí otec poradil. Polonius to řekne králi, který již pozval Hamletovy dřívější přátele Rosencrantza a Guildensterna. Chce po nich, aby zjistili příčinu Hamletova smutku. On však má na ně podezdření, a proto jim nic neřekne. Když na hrad přijdou kočovní herci, požádá je Hamlet, aby před králem zahráli hru - "Zavraždění krále Gonzagy". To se totiž velmi věrně podobá zavraždění Hamletova otce, podle toho, co říkal jeho přízrak. Když herci přijdou k části, kde Gonzagův synovec zabije ve spánku Gonzagu, král nechá hru přerušit a odejde. Mezitím si matky zavolá svého syna a domlouvá mu. Hamlet jí ale vyčte, že poté, co ztratila svého muže, si vzala jeho bratra a navíc klesla tak hluboko. Naneštěstí se ozve Polonius, jenž je schovaný za čalounek. Hamlet do nábytku bodne a Polonia zabije. Poté jeho mrtvolu odvleče pryč. Královna je naprosto přesvědčena, že se její syn zbláznil a rozhodnou se ho poslat do Anglie, aby se tam uzdravil.
Brzy poté se objeví Ceartes, který se již dozvěděl o otcově smrti. Vrací se i Hamlet, jehož loď přepadli piráti. Hamlet se dostane na hřbitov, kde právě pohřbívají Ofelii. Z řeči hrobníků se dozví, že se kvůli smrti svého otce utopila. Ceartes chce svého otce pomstít, a tak vyzve Hamleta na souboj. Královna připije na svého syna. Skácí se však a zemře. Ceartes Hamleta poraní. Nebylo by to smrtelné, kdyby jeho kord, jak svému sokovi prozradí, neměl otrávený hrot. I Ceartes umírá na zranění, jenž mu při souboji způsobil Hamlet. Stačí mu ještě říct, že víno, jenž vypila jeho matka, otrávil sám král. Hamlet svého strýce zabije. Stačí ještě určit, že dalším dánským králem bude Fortinbras a také umírá.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 bolek bolek | 27. října 2011 v 19:47 | Reagovat

Nebylo by na škodu podotknou, že Hamlet šílentví pouze hraje, aby se mu lidé více otevírali a aby je dokázal vyvézt z míry, čímž by je přinutil se podřeknout.
   V originále je Polonius schován za závěsem a ne za gaučem.
   Nápad o "odstranění" Hamleta do Anglie nepochází od jeho matky, ale od Claudia, který cítí z Hamletovi strany ohrožení.
  Zcela chybí podstatná informace, že Claudius posílá Hamleta do Anglie na smrt, on však ještě na moři rozpečetí dopis a sepíše jiný, ve kterém nařizuje anglickému králi, aby popravi Rosencrantzem a Guildensternem(bývalí spolužáci, kteří ho mají hlídat) na místo něho.
Zápletka s piráty pochází ze stejnojmeného filmu z roku 1948.
  Ofélie nespáchala přímočarou sebevraždu, jak to z vašeho výtaho vyplývá, ale pomátla se na rozumu(kvůli Hamletovi a smrti octe) a když zdobila vrbu u vody, tak spadla do vody a neměla žádnou tendenci se zachránit.

2 Fanta Light Fanta Light | 28. října 2011 v 8:22 | Reagovat

[1]: Dík. Tento referát patří k těm, které potřebuji předělat -viz dole
"Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych prosila u nich (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby."

Pocházejí z mého čtenářského deníky, kdy jsem referáty dělala o dost později a nepamatovala jsem si všechny detaily a pomáhali mi referáty z jiných stránek. Ale přesto moc děkuji.

3 Fanta Light Fanta Light | 28. října 2011 v 8:25 | Reagovat

[1]: jinak je možné, že vydání, které mám já neobsahu vše, co líčíš. O Ofelii a vrbě si nevzpomínám. Anglickou verzi jsem nečetla (anglicky fakt tak dobře neumím) a tak můžou tam být odchylky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.