Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Manon Lescout - Vítěslav Nezval

5. února 2011 v 16:33 | Fanta Light |  M
Hra od Nezvala podle knihy Manon Lescout, jejímž autorem je Antoine Fracois Prévost.

______________________________________________________________________
Rok vydání: 1940
Původní název: Manon Lescaut
Žánr: Drama
Země: Českoslovnesko
Jazyk: Česky

U hostince v Amiensu se studenti rozjíždějí na prázdniny. Mezi nimi jsou i dva přátelé rytíř des Grieux a Tiberge. Oba se chtějí stát biskupy. V hostinci se des Grieux seznámí s krásnou Manon Lescaut, která sem přijela, aby se proti své vůli stala jeptiškou. Des Grieux se do ní zamiluje a slíbí jí, že ji osvobodí. Manon do kláštera neodjede a chystá se na cestu do Paříže. Zatímco des Grieux vyřizuje formality k odjezdu, přijíždí do hostince také pan Duval - pařížský vrchní komisař. Ten také skládá Manon poklony a půjčí jí vzácný náhrdelník.
Po příjezdu do Paříže se des Grieux a Manon ubytují v jednom bytě. V Paříži navštíví Manon pan Duval. Znovu jí skládá poklony a prosí ji, aby náhrdelník nadále opatrovala. Mezitím se Tiburge snaží svého přítele zachránit od špatného rozhodnutí. Navštíví ho a tvrdí, že Manon ho již nemiluje jeho, ale jistého pana Duvala. Des Grieux je velmi zklamán a k Tiburgově radosti vztoupí do kláštera, aby se stal knězem. Manon ho vyhledá a podaří se jí přesvědčit ho, aby se vrátil zpátky.
Pan Duval pozve Manon na venkov do svého bytu a slíbí jí, že jí bude vyplácet 40 linů měsíčně. Manon namluví Duvaldovi, že des Grieux je její bratr a oba odjíždějí na Duvaldovo venkovské sídlo. Za nimi přijíždí také Tiberge a prozradí Duvaldovi, kdo je des Grieux. Pan Duval se na Manon rozlobí a sebere jí všechny šperky a vyhrožuje jí policií. Tiburge navrhuje, že by je mohl zachránit Duvaldův syn.
Des Grieux a Manon navštíví Duvaldova syna a on jim slíbí, že se vynasnaží hněv svého otce odvráti a pozve Manon do divadla. Tiberge zajde za svým přítelem a svěří mu, že seznámil Manon s Duvaldovým synech schválně, aby ji svedl. Opět zíkává přítele na svou stranu. Mezitím mu pošle Manon po služce dopis, že je v Duvaldově domě, a jako náhradu mu posílá pěknou služku. Des Grieux se vydá za Manon. Tam přátelé od Manoniny služky zatknou mladého Duvalda. V tomto pokuji je přistihnou pan Duval, policisté a Tiberge a Manon s des Grieuxem zatknout. Tiberge se však přimluví, aby byl jeho přítel propuštěn. Manon je naneštěstí poslána do vyhnanství do Ameriky. Des Grieux ji ale miluje, a na cestě ji doprovází. Cestuje s nimi tajně i Tiberge, který podplácí stráže, aby jim ulehčovali. Manon v přístavní krčmě v Havru umírá des Grieuxovi v náručí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.