Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Noc na Karlštejně - Jaroslav Vrchlický

3. února 2011 v 10:56 | Fanta Light |  N
Hra, které byla v nádherném zpracování zfilmované :). Zvláštností je, že bývá hrána pod širým nebem přímo na Karlštejně. Také pověst, že ženy nesměli vstoupit na tento hrad se usadila a odmítla se mustit. Popravdě ženy nesměli pouze do jedné věže nebo malé části hradu. Nyní si nejsem stoprocentně jistá.
____________________________________________________________________________
Rok vydání: 1884
Původní název: Noc na Karlštejně
Žánr: Komedi
Země: České země
Jazyk: Česky


Na Karlštejn přijíždí vévoda bavorský Štěpán, aby s císařem projednal jisté státnické záležitosti. Není však s radostí přijat, neboť Karel IV. používá tento hrad nejen ke střežení korunovačních klenotů, ale i jako místo, kde si může odpočinout. Navíc za zdi Karlštejna nesmí vstoupit žádná žena královny nevyjímaje. O tomto zákazu není moc přesvědčen Petr král cyperský a jeruzalémský, kterému pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic ukazuje bez přestání krásy Karlštejna, zatímco Petr spíš hledá ženskou sukni. Skutečně se mu podaří zahlédnout pod hraden ženu na koni a je přesvědčen, že jela sem. Rozhodne se jí najít do svého plánu zasvětí i Štěpána.
Na Karlštejn opravdu přijela žena a to samotná královna Alžběta. Překročila císaův zákaz neboť začala žárlit na vše, co odvádí manželovu pozornost a bere jí ho a teskní po něm. Není však jediná, kdo kvůli lásce takto riskuje. Alena, dcera Jana z Wartenerka, zde chce také přečkat noc. Její otec se totiž vsadil s přítelem, že jeho dcera dokáže zůstat na Karlštejně a pokud to opravdu dokáže, bude si moci vzít svého Peška Hlavně, císařova číšníka, za muže. Ten však jejím nápadem není nikterak nadšen a ojí se o ní. Ta si to však užívá a ve strážnici popíjí s ostatními muži. Mezitím již přijel i sám císař a Arnold se rozhodne nahradit Peška, kterého přemluví aby dělal nemocného, Alžbětou. Ta se tak přímo v Karlových komnatách díky jeho rozhovoru s Arnošten dozví, že ji manžel skutečně miluje. Náhle přijde Petr, který stále pátrá po ženě, kterou viděl na nádvoří (převlečenou Alenu) a tu mu připomene císařovna. Začne se k ní také tak chovat, ale ona se brání a nakonec mu zlomí meč a přivolá císaře a arcibiskupa. Karel je překvapen tím činem a podle jejích slov pozná, že se skutečně jedná o jeho choť. Nezlobí se však na ní a spíš je rád. Okamžitě se rozhodne s ní odjet, aby se nezjistilo porušení zákazu.
Zatím Pešek řekne všechno o Aleně jejímu strýci purkmistrovi. Přijde za ním ale i Štěpán, že ví o ženě přebývající za karlštejnskými zdmi. Chce tak pomstít krále, který ho odbyl. Když se však pak Štěpán s Petrem vrátí, zahlédnou Alenu s Peškem, jak si dávají smluvené dostaveníčko pod lípou. Oba na ně zaútočí. Milenci se zuřivě brání až obě dvojice vběhnou před samotného císaře. Ten jim nevyčítá porušení zákazu. Ví, že jejich čin byl udělán z lásky, která je omlouvá. Udělí Peškovi rytířský řád a věnuje jim dům v Praze. Sám poté odjede s Alžbětou, která předstírá nenadálý příjezd na Karlštejn, na její hrad Karlík.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.