Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století - Svatopluk Čech

1. února 2011 v 8:21 | Fanta Light |  N
První příběh ze série "Broučkyády" od Svatopluka Čecha. příběh, který se střídavě koná v 15. a 19. století. Nijak mě to nenadchlo, jako všechny poviné četby... :(
____________________________________________________________________________
Rok vydání: 1888
Původní název: Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století
Žánr: Satirická povídka
Země: České země
Jazyk: Česky

Jednou se pan Brouček vydal do své oblíbené hospůdky Na Vikárce. Opil se tam, a když se vracel domů, spletl si cestu a šel do sklepa. Tam dlouho bloudil, až přišel k záhadnému pokladu. Podle obrazu, který tam visí, ho napadne, že se jedná o klenotnici Václava IV. Když konečně vyšel ven na ulici, nic z Prahy nepoznává. Seznamí se s Janem Domšíkem od Zvonu. Ten mu vysvětlí, že se nachází v roce 1420, a že je Praha obklíčena křižáky. Pan Brouček se omlouvá za svůj oblek a způsob řeči. Prý ho kdysi odvedli komedianti do ciziny a teprve nyní po mnoha letech se vrací zpět. Stává se Janovým hostem, kde dostane nový oblek. Seznámí s jeho ženou paní Magdalenou a dcerou Kunhutou. Právě její krásou je přes svůj věk ohromen. Situace je v Praze velmi napětá a panu Broučkovi nezbývá, než další den pomoc husitům v boji. Upadne však a naleznou ho hejtman Chval a kněz Koranda. Těm nalže o svých hrdinských činech, a tak ho dovenou na Vítkov k Žižkovi. Ten ho zařadí mezi své bojovníky. Když však dojde k bitvě, uteče zpět do Prahy. Tam narazí na husity, kteří již nesou válečnou kořist. Pan Brouček si je ale splete s křižíáky, a proto ho zajmou jako zěha a zrádce. Odvlečou ho na náměstí, kde ho strčí do sudu, který zapálí. Ban Brouček se snaží dovolat pana Domšíka. Ten však v bitvě padl. Zoufale volá i jeho dceru Kunhutu. Takto se opět probudí v sudu na dvoře hostinského z Vikárky v 19. století. Hostinský mu pomůže ze sudu, do kterého zřejmě pan Brouček večer spadl.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.