Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Othello, mouřenín benátský - William Shakespeare

1. února 2011 v 8:16 | Fanta Light |  O
Daší hra od Shakespeara :). Tuhle moc nemusím. Líbila se mi nejmíň ze všech, co sem od něho přečetla.
Fanta
__________________________________________________________________________
Rok vydání: 1605
Původní název: Othello, The Moor of Venice
Žánr: Tragédie
Země: Anglie
Jazyk: Anglicky

Othello je urozený černoch ve službách Benátské republiky. Ožení se nenápadně s dcerou Brabanzina Desdemonou. Jago a Roderigo namluví Brabanzinovi, že Othello jeho dceru svedl. Ten ho žene před soud, ale Desdemona se přizná, že svého muže miluje. Othello tedy soud vyhraje. Je však poslán na Kypr, kam útočí Turci a na dohady není čas. Spolu s ním odjíždí i Desdemona, Jago a jeho manželka Emilie a nenápadně i Roderigo, kterÝ Desdemonu tajně miluje. Jago se snaží pomstít Othellovi, že místo něho zvolí náměstkem Cassia, a proto slíbí Roderigovi, že Desdemonu s jeho pomocí získá.
Při bouřce jsou turecké lodě zničeny, a proto k žádné bitvě nedojde. Večer opije Jago Cassia a Roderigo ho vyprovokuje k bitce. Při tom Jago zazvoní na poplach, aby vzbudil pozornost. Othellovi se přestane Cassio zamlouvat jako důstojník. Když se však za něj přimluví Desdemona nalže Jago jejímu muži, že ho s ním podvádí. Navíc se Jagovi podaří vzít Desdemonit šátek a podstrčit ho Cassiovi. Když později sleduje Othello Jaga a Cassia, kteří se baví o Cassiově milence Biance, namluví mu Jago, že se jednalo o Desdemonu. Roderigo večer napadne Cassia a zraní ho. K souboji se přidá i Jago, jenž zabije Roderiga, aby nic nevyzradil. Ten měl však u sebe dopis. Mezitím v pokoji udusí Othello ze žárlivosti svou ženu polštářem. Dovnittř vběhne Emilie, která ho naneštěstí nestačí zadržet. Řekne mu, že jeho žena mu nikdy nebyla nevěrná. V tom do pokoje vběhne Jago a zabije ji. Othello se po přečtení dopisu dozvídá, jakou udělal chybu. Zabije se a zemře Desdemoně v náručí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.