Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Tartuffe neboli Pokrytec - Moliére

3. února 2011 v 10:59 | Fanta Light |  T
Jako každá Moliérova hra řeší určité lidské vlastnosti, tak i zde je jedna špatná vlastnost - pokrytectví. Nijak mě to nenadchlo. Vždy sem toužila přešíst Dona Juana, nevíte někdo jaký to je??
___________________________________________________________________________
Rok vydání: 1664
Původní název: Le Tartuffe ou l´Imposteur
Žánr: Satirická komedie
Země: Francie
Jazyk: Francouzsky

Tartuffe je pokrytec, o kterého se postaral Orgon. Zachránil ho z bídy a vzal si ho do svého domu. Tartuffe si ho okamžitě získal a s ním i jeho matku paní Pernellovou. Oba si ho nemůžou vynachválit a Orgon mu dokonce upíše dům, jakožto nejlepšímu příteli. Zbytek rodiny však ví, co je doopravdy zač a snaží se své příbuzné varovat. Oni jim ale nevěří, a vytýkají jim, že šíří lži a pomluvy. Hlavně paní Pernellová je za to nenávidí. Orgon se rozhodne provdat svoji dceru Marianu za Tartuffa, aby se tímto stal právoplatným členem rodiny, přestože je již zasnoubená s Valérem. Když Orgon, ukrytý pod stolem, spatří, jak jeho "přítel" svádí jeho ženu Elmíru pochopí, jak se nechával oklamat. Chce ho vyhodit z domu, ale jelikož dům na něj již přepsal, nechá ho Tartuffe za tento pokus udat. Ze soudu Orgonovi přinášejí oznámení, že se má do druhého dne vystěhovat. Navíc mu Tartuffe oznámí, že je z rozkazu krále zatčen. Policejní úředník ho však zklame, neboť král poznal, že Tartuffe je podvodník a lhář. Vrátí Orgonovi jeho listiny ohledně domu a odvede Tartuffa do vězení. Mariana se poté doopravdy provdá za Valéra.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.