Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Dracula - Bram Stoker

8. března 2011 v 17:01 | Fanta Light |  D
Tentokrát hororová knížka :). Alespoň takhle mi ji popsala maka než mi ji půjčila. Uznávám, že to s hororem moc společného nemá (pokud ovšem vám nenahání hrůzu každá maličkost :D). Ale nebyla špatná... Napínavé, hezké počtení, které bylo lepší než muzikál Drakula s Danielem Hůlkou v hlavní roli ;).
Fanta
_____________________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1897
Původní název: Dracula
Žánr: Román
Země: Irsko
Jazyk: Anglicky

Tato kniha se skládá z deníků Jonathana Harkera, Miny Murrayové (později Harkerové), Lucy Westernrové a doktora Sewarda, z memoranda doktora Van Helsinga, Lucy Westernrové a Miny Harkerové a z dopisů a telegramů, jenž si uvedené i další osoby mezi sebou píší.
Jonathan odjíždí kvůli obchodní záležitosti do Transsylvánie na hrad hraběte Draculy. Jeho majiteli má jakožto zástupce advokátní kanceláře projednat koupi domu v Londýně. Cestou Karpatami Jonathana k jeho překvapení všichni varují a žádají, aby na to proklaté místo nejezdil. On nedbá jejich pověrčivých řečí, přesto ho přes milé přivítání nepřestane pronásledovat divný pocit. Na hradě nejsou žádní sloužící, a tak ho odsluhuje hrabě Dracula sám. Vidí se s ním pouze v noci, a přestože Jonathana nabádá k jídlu, on sám nic nejí. Postupně zjistí, že je na hradě doslova uvězněný. Přes Draculovo varování, aby v noci nespal nikde jinde než ve svém pokoji, usne jednou v jiném pokoji, neboť chtěl zjistit jeho tajemství. V noci se u něho objeví tři krásné svůdné ženy, jenž ho chtějí políbit. Naštěstí zachrání Jonathana před neštěstím Dracula, ale jen na určitý čas, jak ženám řekl. O několik dní později donutí hrabě svého hostitele, aby napsal tři dopisy, že končí se svojí prací. Jonathan si uvědomil, že posledním dopisem končí i jeho život. Když se snažil najít nějaký východ, pokusil se také sešplhat po zdi k oknu, ze kterého viděl vylézat hraběte. Přišel do slepení se spoustou beden plné hlíny. V jedné z nich ležel i Dracula. Nejevil však žádné známky života. Poslední den, kdy měl žít, tam opět sestoupil. Hrabě vypadal mladší a měl dokonce čerstvou krev na rtech. Jonathan se pokusil ho zabít lopatou, ale způsobil mu pouze hlubokou jizvu. Zděšen uprchl do svého pokoje, kde plánoval útěk po hradní stěně.
Mezitím se o svého snoubence strachuje Mina Murrayová. Podle jeho dopisu chápe, že něco není v pořádku. Odjíždí za svojí přítelkyní Lucy Westernrovou do Whitby, která se zasnoubila s doktorem Arturem Holmwoodem. Lucy žije s nemocnou matkou, ale sama trpí náměsíčností, proto s ní spí Mina, aby ji na ni mohla dávat pozor. Pár dní po příjezdu připluje do přístavu loď. Nikdo ji však neovládala a na celé palubě nebyl nikdo než několik dní mrtvý kapitán, jenž se sám přivázal ke kormidlu, a černý pes, který se hned vyskočil z lodi a již ho nikdo neviděl. Jednou v noci Lucy opět posedne náměsíčnost. Bohužel se její přítelkyně probudí až příliš pozdě a zastihne ji až na hřbitově. Za ní si všimne černé postavy, ale když přijde blíže, postava zmizí. Od té chvíle se Lucy přitíží a postupně začne ztrácet sílu a blednout. Navíc dvě malé ranky, které se jí udělaly na krku ten večer, stále nemizí. Když přijde Mině dopis, že její snoubenec je v Budapešti v nemocnici, odjede okamžitě za ním.
Psychiatr doktor Seward si všimne zvláštního chování jednoho pacienta - Reinfielda. Přestává jíst mouchy a pokusí se několikráte o útěk. Později doktora dokonce žádá, aby ho dal kamkoliv jinam. I jeho chování se mění až příliš rychle. Zároveň se Seward stará na Arturovu žádost o nemocnou Lucy, neboť musel odjet za otcem. Na pomoc si přivede doktora Van Helsinga, neboť její příznaky se nejeví žádné jeho známé nemoci. Když se dívce náhle příliš přitíží, jsou nutní udělat transfuzi krve, o kterou záhadně stále přichází. Ani po třech dalších transfúzích se nepovede Lucynu krev udržet v těle a ona zemře. Ne však úplně. Van Helsing si uvědomí, že to co jí pilo krev, byl upír a ona se jím nyní stala také. Když přijede Mina i se svým mužem Jonathanem, stávají se jejich pomocníky. Van Helsing si přečte Jonathanův deník a dochází k závěru, že to Dracula vypil krev té dívky, a že je v Londýně. Všichni muži nyní musí zabít Lucy v jejím hrobě, neboť pila krev dětem a hrozilo, že se stanou tím, čím ona. Aby došla klidu, musí jí propíchnout srdce dřevěným kůlem a uříznout hlavu.
Nyní bylo jijich poviností zbavit svět toho tvora, který ohrožoval tolik lidí. Postupně nacházejí jeho skrýše, kde ukrývá bedny s hlínou. Buhužel stále nemůžou najít všechny. Mezitím se Draculovi povede zabít Reinfielda, kterému posílal mouchy a vytvořil mu iluze. Pozval ho dál, což byl jediný způsob, jak se Dracula mohl dostalat do domu. Kousl Minu a pak jí donutil napít se jeho vlastní krve, čímž se stala také nemrtvou. Zároveň však dokázala číst jeho myšlenky. Tak zjistili, že je opět na lodi a odjíždí zpět na svůj hrad. Všichni ho chtějí zničit nejen kvůli Mině. Chtějí ho dostat v přístavech, kde má kotvit loď a tak cestují po zemi. Dracula však všechny jejich plány překazí. Nakonec musí jet až do Karpat a stíhat ho jednak po řece a pak po břehu. Zatím se Mina s Van Helsingem snaží dostat k hradu. Zde chrání ženu stejně jako jiného upíra svěcenými věcmi, zatímco vejde do hradního sklepení. Tam nalezne všechny tři Draculovi přítelky a zabije je stejně jako Lucy. Poté čeká s Minou na ostatní, kteří se snaží dostihnout skupinu Sziganů, kteří převáželi bednu s Draculou. Podaří se jim bednu získat a upíra zabít těsně před západem sluncem. Bohužel při tom zemře jeden z členů - Quincey Morris. Přesně o rok později se Mině a Jonathanovi narodí syn.

Poznámka: Autor se vlastním jménem jmenuje Abraham, ale všude se podepisuje jako Bram. A potom jsem název tohoto díla viděla jako "Drákula". Bylo to na referátech cesky-jazyk.cz. Já osobně mám knížku s nápisem "Dracula", a všude to v díle bylo takto napsané. Je možné, že v novějším nebo přepracovaném vydání je Drákula, ale s jistotou to nevím...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Upiirek Upiirek | Web | 16. června 2011 v 11:19 | Reagovat

Tak touhle knížkou jsem se zatím nedokázala pročíst - a ne že bych nechtěla... takže jsi dobrá! :)

2 Lokusta Lokusta | Web | 4. července 2011 v 13:23 | Reagovat

Dracula je správny názov. Používa sa v angličtine aj v slovenčine. Som presvedčená o tom, že Drákula je skôr nepodarený pokus o preloženie do českého jazyka, čo je nesprávne. Dôkazom toho je aj to, že človek by len ťažko našiel preložené meno Stoker do iného jazyka. Obsah je fajn, povie všetko, ale pritom to nie je na hodiny. Sama som knihu čítala dvakrát, je to taká "hororová" klasika.

3 McDany-chan McDany-chan | E-mail | Web | 3. listopadu 2011 v 17:40 | Reagovat

Nedávno jsem dočetla Draculu a s horrorem to fakt nic společnýho nemá xD ale jinak je to bombová knížka, jenom mě mrzí že Dracula umřel :-( BTW: skládám ti poklonu, protože sama bych to výstižněji napsat nemohla ;-)

4 himinka himinka | 2. února 2013 v 20:47 | Reagovat

nic proti, ale Dracula od Stokera je vpodstatě první román s tématem upírů vúbec....a když k tomu dodáme rok vydání tak pochopíte, že v té době byl horor na počátku a dnes je úplně někde jinde...

5 Vendy Vendy | 8. února 2013 v 23:24 | Reagovat

Ahoj, nemohli by jste ten děj zkrátit. Knihu jsem se snažila přečíst, ale dělá mi to problém, takže kdyby jste mohli napsat asi 15-20 řádkový děj a poslali mi ho na email(vvendyska@seznam.cz dvě v ne dvojité w) tak bych vám byla vděčná děkuji 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.