Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Krysař - Viktor Dyk

7. března 2011 v 20:04 | Fanta Light |  K
Tak zde mám další hezkou knížku. Je velmi krátká, takže nic náročného pro ty co nesnesou více jak 100 stránek ;). Měla jsem truchu problémy s pochopení. Je tam hodně částí, kde se přesně autor nevyjadřuje, kdo co dělá, proč nebo jak k této části přišel. Ale až na tuto drobnost je to dobrý :).
Fanta
__________________________________________________________________________
Rok vydání: 1915
Původní název: Krysař
Žánr: Novela
Země: České země
Jazyk: Česky

Kvůli přemnožení krys v Hamelnu povolali do města krysaře, aby jim pomohl se jich zbavit. Za odměnu mu slíbili od konšelů - truhlář Gottliebe Frosch a krejčí Bonifác Strumm - 100 rýnských. Zde potkává krysař i Agnes, do které se zamiluje.i ona jeho lásku opětuje, přestože je milenkou dlouhého Kryštofa. Díky své píšťale, která hraje tak, že ho krysy sami následují, nažene krysy do řeky, kde se utopí. Právě kvůli tomuto "kouzlu" a jeho neznámé minulosti se ho lidé straní a raději ho vidí opět odcházet. Jen kvůli Agnes zůstává krysař déle, než by měl.
Po několika dnech se vydá do hospody U žíznivého člověka a žádá od konšelů svou odměnu. Ti se mu vysmějí a opovrhovatě odmítnou dát tolik peněz, za tak málo námahy. Rozzlobený krysař nalézá klid až v náručí své Agnes. Slíbí jí, že Hameln ušetří jen kvůli ní.
Když se opět vydává do hospody, cestu mu zkříší Magister Faustus z Wittenberga. Svěří mu, že ďáblu neprodal duši, nýbrž srdce. Snaží se krysaře přesvědčit, že i on ho potřebuje, aby dokázal víc. Předvádí mu všemožná kouzla. Ty ale vidí jen sám Magister. Po návratu k Agnes, ji nalézá krysař bez jakékoliv vášně. Svěří se mu, že čeká Kryštofovo dítě, přestože ho nechce. Chce aby ji krysař zabil. Ten si uvědomuje, že zde již nedokáže žít a odchází z města. Slibí jí však, že se vrátí. Její matka se o ni mezitím stará. Vypráví Agnes starý příběh o zemi sedmihradské, kam lze dojít přes propast na hoře Kopel. Má tam být prý ráj. Agnes se po příběhu s matkou rozloučí a řekne jí, že jde na Kopel. Když se nevrátí, matka ji začne všude hledat. Nikdo neví, kde je. Zblázní se z toho. Až doma ji nalézá krysař. Se smíchem mu oznámí, že odešla do země sedmihradské. Zničený krysař vezme svou píšťalu a poprvé na ni zahraje silněji, než obvykle. Vyšel z domu a šel vben z města na horu. Ostatní obyvaté Hamelnu ho následovali a nikdo se před branou do země sedmihradské nezastavil. Nakonec vhodil do propasti krysař svou píšťalu sám následoval její poslední tóny a svou milovanou Agnes.
Do příběhu nepřímo zasahuje i rybář Sepp Jörgen. Byl to hezký, silný a šikovný muž. Vše si naneštěstí uvědomoval až druhý den. Zažívá lásku ke Kätchen a Loře. Zaslechl totiž jejich smích, když pozorovaly, jak spí. Tenkráte uškrtil svého slavíka, jediného přítele, kterého měl. Sepp jako jediný nešel za krysařem. Nevnímal ho. Až druhý den si na vša vzpomněl a chtěl jít také na horu Kopel. V opuštěném městě našel nemluvně. Vzal ho do náruče, a když zašalo plakat, Sepp se rozloučil a šel hledat ženu, která by mu dala napít.
__________________________________________________________________________
Poznámka: Matka Agnes sice řekla, že odešla do země sedmihradské, ale popravdě skočila do řeky ;).

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 2. září 2011 v 23:16 | Reagovat

Dřív jsem viděla skvělý muzikál, takže mě knížka poněkud zklamala. Nebyla špatná, jen jsem čekala něco víc^^

2 maglaiz maglaiz | E-mail | Web | 8. dubna 2013 v 18:23 | Reagovat

[1]: Muzikál Dana Landy je (a to říkám jako zarytý fanda starého Landy) je pouhou parodií, ačkoliv skvěle zhudebněna.

3 Anie Anie | Web | 14. dubna 2013 v 15:48 | Reagovat

četla jsem a musím říct, že se mi tato kniha moc líbila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.