Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Kuře melancholik - Josef Karel Šlejhar

4. března 2011 v 18:12 | Fanta Light |  K
Tragický padesátistránkový příběh popisující život dvou zpřízněných týraných duší - kuřete a malého dítěte. Oba osudy končí tragicky na slámě v kůlně.
Tuto knížku jsem brala do rukou s obavou. Ve škole říkaly, že je hodně drastická a detailné. Naštěstí to tak nebylo. Ne že by tam určité scény nebyly vystiženy krutě, ale čekala jsem to horší. Mnohem horší... Navíc je krátká nanejvýš tři hoďky ji můžete mít přečtenou :).
_____________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1889
Původní název: Kuře melancholik
Žánr: Povídka
Země: České země
Jazyk: Česky

Malému dítěti (podle jeho chování a řeči odhaduji jeho věk mezi třemi a čtyřmi roky) umře maminka. Nijak to však nechápe a všechny příznaky blížícího se pohřbu - rakev nebo umíráček na věži - přijímá s radostí. Nerozumí, proč ostatní pláčou nad nebožkou a litují jeho budoucí osud. Ve stejný den smrti se kvočně narodí několik kuřátek. Dítě je pozoruje a postupně se spřátelí s jedním, které je na rozdíl od ostatních slabé a příliš pomalé. Dítě mu shání potravu a odnáší ho za ostatníma, tím se mezi nimi udělá trvalé pouto.
Několik dní po pohřbu si tatínek přivede novou paní a brzo se i nastěhuje. Teprve nyní pochopí dítě, co znamenalo, že maminka umřela. Že je již nikdo nebude ukládat k spánku a hezky s ním mluvit. Nerozumné malé dítě si všímá, jak se tatínek k té nové paní chová hezky, zatímco jeho maminku bil a ubližoval jí. Nová paní již přejímá celou domácnost. Propustí služky a místo nich najme své v čele s rezavou Pepkou. Pro dítě přichází kruté období. Bijí je nejen za malichernosti, ale i za věci, co neudělal. Jeho vlastní otec tomu nijak nebrání a sám souhlasí s návrhy své paní. Postupně je dítěti nejdřív přendáno jídlo mezi služebné, později až do síně, aby ho nemuseli vidět, jak jí nezpůsobně, je mu vyměněno oblečení a nakonec musí spát s Pepkou, aby nerušil paní domu. Marně volá svou maminku a chce, aby si ho vzala s sebou.
Jediným společníkem mu zůstává neduživé kuře, které zůstává stále stejné, zatímco ostatní rostou a mají i brka. Toto kuře stále od sebe odhání, nedopřávají mu jídlo ani spánek u slepice. Přežívá jen díky dítěti, které se o něho stará. Oba týraní se však se svým osudem nedokáže duševně smířit a srovnat, a tak oba spějí pomalu k smrti.
Když dítě vážně onemocní, že nedokáže ani vstát z postele, nechají ho tak. Nestarají se o něho a celé dny zůstává ležet v posteli bez jakékoliv pomoci. Nakonec přece paní domu zavolá doktora. Teprve nyní dítě převléknou a umyjí. Doktor však vidí, že má své dny spočítané. Po předstírané lítosti služebnictvo opět dítě převleče a nechá jej na posteli svému osudu. Nakonec dítě kvůli zápachu odnesou do kůlny na slámu. Ten samý večer pak se do domu vetře choré kuře. Paní domu přikáže je zabít, ale ono se naštěstí schová do té kůlny. Sem se služebnictvo neopováží vejít. Kuře se přitulí k umírajícímu dítěti, které si za několik okamžiků odnese jeho matka s sebou…
Poznámka:
Proč "Kuře melancholik"? To přirovnání řekla stará služebná Katla dítěti, když se ptalo, proč ho ostatní kuřátka nemají rádi a odstrkují ho: "Víš je to nějaký melancholik, a proto je nemohou druzí vystáti."
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.