Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Obraz Doriana Graye - Oscar Wilde

4. března 2011 v 18:14 | Fanta Light |  O
Tak tahle knížka mě úplně dostala. oOpět jedna z těch, které čtu jedním dechem :). A spousta pasáží, které i samotné čtenáře donutí k zamyšlení o smyslu života...
_______________________________________________________________________
Rok vydání: 1890
Původní název: The Picture of Dorian Gray
Žánr: Román
Země: Anglie
Jazyk: Anglicky

Do ateliéru malíře Basila Hallwarda přichází navštívit svého přítele lord Henry Wotton a chválí jeho nejlepší dílo - obraz asi dvacetiletého Doriana Graye v životní velikosti. Basil se Henrymu svěřuje, že tento mladý muž je pro něho více než přítelem a čerpá z jeho nevinné duše inspiraci.
Právě když domluví, přichází sám Dorian. Mzitím, co malíř dokončuje jeho obraz, Henry mu vykládá pravý smysl života. Lituje, že když jeho krása bude postupně časem upadat, jeho obraz zůstane stále krásný. Úplně si mladého muže svými slovy získá a tí zničí i jeho nevinou duši. Když poté Dorian uvidí svůj hotový portrét, vyřkne prosbu, aby obraz stárl pod jeho hříchy a on zůstal mladý a krásný.
O týden později Dorian vejde do malého divadélka, kde spatří herečku Sibylu Vaneovou. Zamiluje se do ní pro její krásu a hlas, kterým každé hře dává duši. Každý další den pak chodí Dorian na její představení. Nakonec se jí vyzná z citů a zasnoubí se s ní. Ale naneštěstí ten samý večer hraje špatně a bez citů, neboť jí láska k Dorianovi ukázala pravý pohled na divadlo, a on se s ní rozejde. Sibyla se ze zármutku otráví. Doma zjistí Dorian, že se jeho obraz změnil a má krutý výraz. Jeho žádost se vyplnila a portrét nyní stárne místo něho. Odnese ho na půdu, aby ho nikdo jiný již nikdy nespatřil.
Během následujících let se Dorian plně věnuje životu a studuje různé vědy, díky Henrymu, který mu tenkráte v ateliéru odkryl touhu po poznávání. Stále ho fascinuje rozkládající se obraz, před kterým často sedí a pozoruje nové známky šerednosti. Ve společnosti se nyní již jevil jako "arbiter elegantiam". Večer před jeho 38. narozeninami ho navštíví Basil. Chce vědět pravdu, jestli tak krásný a skvěle vypadající muž může mít na svědomí tolik hříchů a jestli zničil život několika lidem, jak všichni říkají. Dorian mu tedy ukáže jeho obraz. Tam Basila, který tomu nemůže uvěřit a je šokován, zabije několika ranami nožem do krku. Další den nechá tělo a všechny věci odstranit, aby mu nikdo nemohl nic dokázat.
Tato vražda ho však stále pronásleduje, až se rozhodne se zlepšit. Opustí mladou venkovskou dívku, za kterou chodil a měl s ní i utéci. Svěřuje se s ním Henrymu. Ten jeho čin neuznává jako dobrý skutek, ale že to udělal z ješitnosti a touze vědět, co se stane. Dorian mu nevěří, když však spatří obraz, jenž má děsivější výraz a na rukou mu prosvítá mnohem jasněji krev než v den Basilově smrti, rozhodne se tento jediný důkaz zničit. Vezme nůž a do portrétu bodne. Z domu se ozve výkřik a kolemjdoucí přivedou policii. Na půdě spatří obraz krásného, mladého muže, jako v den kdy byl namalován, a na podlaze šeredného starého muže s nožem v srdci. Až podle prstenů poznali, že je to Dorian Gray.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nancy Nancy | Web | 19. dubna 2011 v 18:58 | Reagovat

mam na zozname. teraz ked som si precitala tvoj nazor sa na to tesim este viac

2 Upiirek Upiirek | Web | 16. června 2011 v 11:21 | Reagovat

skvělá kniha, ale ono od Oscara Wildea je prakticky všechno opravdu dobré... četlas od něj i něco jiného?

3 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 27. srpna 2011 v 14:34 | Reagovat

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. A Oscar Wilde je opravdu Spisovatel=)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.