Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Paměti kata Mydláře - Josef Svátek

13. března 2011 v 20:47 | Fanta Light |  P

Krásný příběh zabývající se katem Janem Mydlářem. Jak se na kata dívala společnost, a jak se jeho postavení začínalo postupně stále zlepšovat :)
Fanta
_______________________________________________________________________
Rok vydání: 1886 - 1889
Původní název: Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze
Žánr: Román
Země: České země
Jazyk: Česky

1. Díl
Staroměstský kat Jan Mydlář začáná své paměti rokem 1582, kdy odjel do Prahy studovat medicínu, aby si splnil svůj sen a stal se lékařem. Každé prázdniny přijíždí do rodné Chrudimy, kde se také nalézá jeho první láska sestřenice Dorotka. Ta se však předposlední rok jeho studia změní a raději začne navštěvovat urozené muže. K Janovu neštěstí je i donucena si vzít mlynáře Vaňuru. Její první dítě se však narodí mrtvé, a když zemře i její manžel je Dorotka nařčena z jeho otrávení. Jan Mydlář chce svou lásku dostat z věrení. Jako jedinou možnost vidí stát se katovým holomkem, neboť pouze kat a jeho pomocníci smí k vězeňkyni. Jeho útěk se bohužel nepodaří a Jan je donucen zůstat u kata, vyhoštěn navždy ze společnosti, a musí pomáhat při kopání hrobu pro Dorotku, kam je zaživa pohřbena.
Když po dvou letech Chrudimský kat umírá, přijíždí vykonat exekuci (= popravu) Straoměstský kat Jaroš. Ten si oblíbí Jana Mydláře a k jeho štěstí ho vezme sebou do Prahy. Zde si z něj díky jeho lékařským znalostem vychovává svého nástupce. V katovně se také seznámí s Vítkem - nástupcem katovské rodiny v Chomutově. Jan se při jejich návštěvě na první pohled zamiluje do Vítkovi sestry Bětušky, a zasnoubí se spolu. Když zemře mistr Jaroš na nemocné srdce, stane se nejstarší holomek násilím katovským mistrem. Před první popravou se však opije a nezvládne vykonat exekuci. Tu dodělá Jan, který tím potvrdí, že je schopen stát se novým staroměstským katem. Rok poté se ožení s Bětuškou. Kat jan Mydlář za svého života vykonámá mnoho významných a důležitých poprav a jeho postavení se v očích společnosti stále zlepšuje. Nejvýznamější exekuce je snad velká poprava 27 pánů 21. 7. 1624. Zde popravil mimo jiných významných osob i Jana Jesenického, jenž provedl první veřejnou pitvu, u které byl přítomen i sám Jan Mydlář.
Když vykonává svou poslední popravu, je Janovi již sedmdesát let. Tehdy ji dokončí za něj jeho stejnojmenný syn, jenž se tak stává Janovým nástupcem.

2. Díl
Nový kat Jan Mydář pokračuje v Pamětech svého otce. Před před svým jmenováním se však musel vzdát své víry podobojí. Když se to od jeho matky dozví starý Mydlář, raní ho mrtvice. O pár dní zemře i jeho manželka.
Jednoho dne zachrání Jan mladou Anežku před zneuctěním. Ta u něj najde nejen spásu, ale jakožto sirotek i rodinu. Zamilují se do sebe a později se vezmou. Tehdy se již na katovský úřed nedívá s odporem a nikdo se nebojí zneuctění, když Janu Mydláři podá roku a sám starosta mu jde za svědka. Když je Praha přepadena Švédy pomůže Jan zavřít Mosteckou bránu a dovede stádo krav do vyhladovělé Prahy. Tím svou oblibu ještě zvýší.
Po jeho smrti již jeho syn Jan nepokračuje v Pamětech. Vzal si však Francouzsku a zúčastnil se francouzského spiknutí v Praze. Za to byl popraven na témže místě, kde sám vykonal tolik exekucí.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Gábi Gábi | 1. května 2012 v 16:13 | Reagovat

Zdravím, jen bych chtěla upozornit na chybu v datu popravy 27. českých pánů, asi jde jen o překlep, ale bylo to 21. 6. 1621.
Jinak skvělá kniha a referát taky pěkně zpracovaný :-)

2 matrin matrin | 26. května 2012 v 17:56 | Reagovat

to je moc dlouhe no moc me to neprekvapilo na to ze to je tak dobta kniha

3 žabža žabža | E-mail | 2. srpna 2012 v 17:23 | Reagovat

Chrudim bez Chrudimě, -mi !!! To tvrdý y je divný!

4 Bára Bára | E-mail | 20. srpna 2012 v 19:12 | Reagovat

chce svou lásku dostat z vězení - ne z věrení!

5 Pepa Pepa | 11. prosince 2014 v 18:45 | Reagovat

Chyby se dají opravit,tak nechápu proč mu tady nebo proč jí tady píšete vykřičníky ?? můžete být rádi že to někdo přečetl a dal sem ty informace, něco jiného je napsat chybu a něco jiného je napsat do komentáře v čem měl chybu a ještě mu tam dát vykřičníky. to je muj názor nezabte mě . jinak je to moc pěkné. POMOHLO MI TO :) :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.