Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Sluha dvou pánů - Carlo Goldoni

7. března 2011 v 20:04 | Fanta Light |  S
Pěkná krátká hra... Co ještě napsat? :)
Fanta Light
________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1745
Původní název:
Žánr: Komedie
Země: Itálie
Jazyk: Italsky

Příběh odehrávající se v Benátkách začíná zasnoubením Silvia s Klárkou. Její otec Pantalone Agnivorla milencům konečně dovolil bát spolu, neboť dostal zprávu, že býval snoubenec jeho dcery Federigo Rasponi je mrtev. Bohužel v tu chvíli přichází neznámý sluha Truffaldino, že právě přijel. Je to však převlečená Beatrice, sestra Federiga, která pod jeho jménem a v mužském obleku hledá svého milence Florinda Aretuse. On totiž Federiga zabil v souboji a nyní mu chce pomoci. Beatricii poznává pouze hostinský Brignella, ale utají to a Pantalonovi řekne, že se opravdu jedná o bývalého zetě. Přes Klárčin odpor ho přijímá zpět jako snoubence své dcery.
Mezitím na svého pána čeká Truffaldino. Chce si přivydělat peníze, a tak odnese Florindovi, jenž právě přijel, kufr do hostince a na jeho žádost se stane jeho sluhou. Hned ho také nový majitel posílá na poštu pro dopisy. Cestou však Truffaldino potká svého původního pána a Beatrice ho také posílá na poštu. Jelikož neumí moc číst, dopisy poplete, a tak si Florindo přečte dopis určený Beatricii. Tím se dozvídá, že je také ve městě.
Zatím Pantalone přesvědčuje Klárku, aby si Federiga vzala. Přichází i Beatrice a svěří slečně své tajemství - že je žena a Federigo je opravdu mrtví, ale nikomu to nesmí říci. Obě ženy si přislíbí přátelství, což nešťastnou náhodou považuje Pantalone za příslib manželský. Když se to dozví Silvio, je rozzuřen stejně jako jeho otec a tasí proti zeti kord. Naštěstí ho zachrání Beatrice, která ho porazí a život mu zachrání Klárka. Ta se snaží snoubenci vysvětlit situaci, ale kvůli slibu, který dala své přítelkyni, jí Silvio nevěří a považuje za podvodnici.
V hostinci zatím přichází ke svému snu Truffaldino, neboť si alespoň Beatrice konečně poručila oběd. Když jí donáší další chod, potká na chodbě Florinda a musí mu také nosit jídlo. Poté se opět setkává s Pantalonovou služebnou Smeraldinou, která se mu již líbila v domě a nese Beatrice dopis. I ona k němu cítí náklonnost. Když se později rozhodne uklidit oběma pánům oblečení v kufrech, uprostřed práce ho vyruší Florindo a on rychle naháže věci do kufrů jak mu to přijde do ruky. Oba majitelé takto najdou něco, co patřilo jeho milnci. Ve snyze zachránit situaci jim Truffaldino řekne, že to patřilo jeho dřívějšímu pánovi, který je však mrtev. Beatrice začne bědovat nad strátou milého, čímž prozradí svou pravou totožnost Pantalonovi. Řekne to Silviovi a přijme ho za svého právoplatného zetě. I Klárka mu po té odpouští jeho chování. Mezitím se Beatrice a Floriando chtějí zabít. Když se však uvidí na chodbě, padnou si do náruče. I Truffaldino získává tu, kterou chtěl - Smeraldinu. Nakonec všem odhalí, že byl sluhou dvou pánů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.