Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

"Tak čím vás zabijeme..."

22. března 2011 v 18:22 | Fanta Light |  Výplody mé mysli na TT

Jak v minulost se takto trestali běžně jak zločinci, tak i nevhodné osoby. jaké rozličné nástroje se na to používali? Jak dlouho trvalo než odsouzenec zemřel?? Tyto otázky byly první, které mi vířili hlavou, když již bylo jasné, jaké téma vyhraje... Nechci psát neustále svoje názory, ale fakta, které mnozí z vás ani neví...
Fanta Light
____________________________________________________________________________
Garota
Garota je nástroj, který se používí k zardoušení obviněného. Odsouzenec sedí na lavici a je opřen o kůl. Na kůlu je připevněn železný kruh (obojek), který odsouzenci svírá krk. Obojek je pomalu utahován šroubem, dokud se odsouzenec neudusí. V jiné formě je garota drát se dřevěnými rukojeťmi na koncích a je držena popravčím. Později se objevil další typ garoty, u které byla ke šroubu připevněna dvě ramena se zátěží na konci. Stačilo za ně jen prudce škubnout a rychle se otáčející šroub zlomil tracheu a hrtan. Na kůlu byl navíc ještě výstupek, který zároveň rozdrtil malý mozek. Vyskytla se i garota se dvěma prstenci. Jeden prstenec se pohyboval dopředu a druhý dozadu. Protože prstence vyvíjely tlak na dva sousední obratle, vedlo to k přerušení míchy, což mělo za následek téměř okamžitou smrt. Jeden z posledních typů obsahoval tenké ostří, které procházelo skrze kůl a bleskurychle přeťalo míchu mezi dvěma obratli.

Smrtící injekce
Odsouzenec je připoután ke stolu. Dvě jehly (jedna záložní) jsou vpíchnuty do žil, obvykle na paži. Jehly s roztoky spojují dlouhé hadice, roztoky jsou umístěny ve zdi vedle stolu. První je podán neškodný fyziologický roztok. Na signál dozorce je zvednuta záclona v přilehlé místnosti, ve které jsou svědci. Potom je odsouzenci vstříknut thiopental sodný, po němž během 10 až 15 sekund usíná. Následuje další látka (pankuronium), která zcela ochromuje svaly a zastavuje dýchání. Další je chlorid draselný, který zastavuje činnost srdce. Lékař se popravy neúčastní, jen ověřuje, zda je vězeň mrtvý.

Plynová komora
Plynová komora je zařízení určené k zabíjení lidí nebo zvířat, jedná se o uzavřenou místnost do které se vhání jedovatý nebo uspávací plyn. Plynové komory se pro popravy v USA začaly užívat začátkem 20. let 20. století. Během holocaustu velké plynové komory pro hromadné zabíjení užívalo Nacistické Německo a Nezávislý stát Chorvatsko jako součást genocidy.

Elektrické křeslo
Odsouzenec je připoután ke dřevěné židli. Na hlavu a nohy mu jsou přiloženy elektrody, které jsou navlhčeny slaným roztokem. Místa dotyku s elektrodami jsou oholena, aby se co nejvíce zmenšil elektrický odpor. Popravčí tým se přesune do místnosti, odkud může popravu pozorovat. Dozorce dá znamení a je zapojen zdroj, napětí 500 - 2300 voltů (v každém státě jinak); k popravě se používá střídavý proud. Po asi třiceti sekundách je zdroj vypojen, lékař čeká několik sekund, než se tělo ochladí, a zkontroluje, jestli vězňovo srdce stále bije. Jestliže ano, je znovu připojen zdroj a takto se pokračuje, dokud není člověk mrtvý. Tento postup je ale v každém státě jiný, např. ve státě Florida je zaveden automatický postup, který má tři fáze. První fáze: napětí 2300 V, proud 9,5 A po dobu 8 sekund, druhá: 1000 V, 4 A, 22 sekund, třetí: 2300 V, 9,5 A, 8 sekund. Skutečné hodnoty napětí a proudů jsou ale při popravě jiné, závisí na elektrickém odporu těla odsouzence. Při popravě je v místnosti cítit spálená kůže a maso. Poprava může být doprovázena kouřem nebo párou, krvácením (z úst nebo očí), zvracením, urinací nebo defekací. Někdy vězňovi vypadnou oční bulvy. Vězeň otéká, někdy začne hořet. Smrt je způsobena zástavou srdce a paralýzou respiračního systému.

Zastřelení popravčí četou
Poprava zastřelením je rozšířená forma popravy; přesný průběh se v každé zemi liší. Příčina i rychlost smrti závisí na tom, kam je vězeň zasažen. Kulky vpálené do hlavy (např. Čína) způsobí poměrně rychlou smrt v důsledku velkého poškození mozkových tkání, nicméně poškození méně důležitých orgánů může způsobit dlouhou agónii.

Oběšení
Pravěcí Evropané často oběšením obětovali bohům. Tak Keltové věšeli na stromech oběti Esusovi, bohu větru, aby si je tak mohl náležitě pohoupat. Staří Germáni a Vikingové oběšením vzdávali úctu bohu Ódinovi, který se podle legendy také sám oběsil na světovém stromě Ygdrassilu, aby tak dosáhl osvícení.
Oběšení bylo také častým způsobem rituální sebevraždy vdov. Tento zvyk se zachoval v Číně až do novověku.
Způsob provedení poprav ve středověké a raně novověké Evropě byl různý, od prostého vytažení na strom po použití speciálně postavené šibenice, obyčejně na veřejném, zdálky viditelném místě (šibeniční vrch). Odsouzenec téměř vždy umíral pomalým zadušením, někdy byla dokonce místo provazu použita houžev, aby se dosáhlo co nejdelší agonie. V některých zemích bylo v určitém období zakázáno popravovat oběšením ženy, vzhledem k nechutným projevům, jež udušení v oprátce provázely.

Upálení
Upálení na hranici je forma trestu smrti, používaná k trestání nejtěžších zločinů. Touto formou byly trestány zejména velmi závažné náboženské prohřešky (kacířství, čarodějnictví) či závažné prohřešky proti tehdejší představě mravnosti (incest, sodomie), žhářství a také, zejména v novověké Evropě, travičství, které bylo chápáno jako těžší zločin než vražda.


Mimochodem 2. část je ve výrobě;).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 22. března 2011 v 18:32 | Reagovat

Pěkný článek=) O té garotě jsem ani nevěděla.

2 fantalight-cd fantalight-cd | 22. března 2011 v 18:34 | Reagovat

To já taky ne :). A to je toho asi teprv polovina...

3 live-and-let-live live-and-let-live | Web | 22. března 2011 v 18:38 | Reagovat

Ahoj =) Moc se mi líbí jak jsi pojala témata týdne, akorát mě zajímá, jestli jsi to zformulovala sama, protože Ti tam chybí zdroj, jestli je to vše Tvoje práce, tak jsi šikula =)
Jinak Tvůj blog pojatý jako čtenářský deník je taky super, sice už nejsem na střední škole ale škoda že jsem Tvůj blog neobjevila před maturou (pakliže tenkrát vůbec existoval :-D ), jinak pokračuj, blog je super!

4 Majda Majda | Web | 22. března 2011 v 18:38 | Reagovat

Všechno je to tak nehumální...a vypadá to tak bolestivě...

5 fantalight-cd fantalight-cd | 22. března 2011 v 18:41 | Reagovat

[3]: Díky.. začala jsem s tím hlavně jelikož jsem v druháku a čtenářák si sice vedu, ale pro případ že by se ztratil... :-D . Jinak jsem to více méně (no dobře oslova a stydim se za to) zkopírovala z wikipedie. Hlavně z důvodu že o těchto praktikách skoro vůbec nic nevím a zajímaá mě to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.