Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Maryša - Alois a Vilém Mrštíkové

21. dubna 2011 v 13:50 | Fanta Light |  M
Popravdě? Ani nevím jak mám tuto hru popsat. Nneí špatná a pokud ji máte mezi doporučenou četbou, klidně si ji přečtěte.
Fanta Light
___________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1894
Původní název: Maryša
Žánr: Tragédie
Země: České země
Jazyk: Česky

Maryša je dcera lakomého sedláka Lízala. Do ní je zamilován France, který ale musí jít na vojnu do Brna. Maryša mu slíbí, že na něho věrně počká a až se za tři roky vrátí, tak se vezmou. Jejich štěstí ale brání Lízal, který chce pro svoji dceru bohatého ženicha, a tak nechce ani, aby si oba odloučili. O Maryšu projeví zájem mlynář Vávra. Lízal zpočátku nechce svolit, neboť se bojí, že mu jde jen o jeho peníze, ale nakonec nabídku přijme. Dohodnou se však, že peníze mu dá až později. Sňatku stále vzdoruje nevěsta. Nechce si vzít starého vdovce se třemi dětmi. Navíc údajně bil a týral svoji ženu, které na tyto následky zemřela. Když jí ale začnou domlouvat i matka s tetou, že na ní Francek stejně zapomene a později ji již nikdo nebude chtít, proti své vůli svolí. Jediná babička ví, že bude mít těžký život.
Po dvou letech se již Francek vrátí a Maryša je vdaná, ale nešťastná. Přestože neustále říká, že si na nový život zvykla, zažívá se svým mužem peklo. Její otec poznává, jakou udělal chybu a trápí se nad svou dcerou. A i ostatní ho za jeho rozhodnutí odsuzují. Navíc ho Vávra zažaluje, že mu Lízal stále nedal slíbené peníze. Maryšin otec se tedy rozhodne vzít si svou dceru spět domů, ale tentokráte Maryša nechce. Udělala to, co po ní chtěli. Mezitím se v hospodě začne hádat Vávra s Franckem, neboť ho viděl, jak doprovází jeho ženu domů. Začne mu vyhrožovat, jestli se k ní nebo k mlýnu ještě přiblíží, zastřelí ho. Francek ale neuposlechne a vydá se navštívit Maryšu. Chce, aby s ním večer utekla pryč. Ta to ale odmítá, neboť ví, jakou má povinnost a žádá ho, aby na ni nečekal. Naneštěstí ho Vávra spatří, jak jde od domu. Vezme si pušku a chce ho zastřelit. Netrefí se však a vrací se domů. Maryša mu připraví kávu, do které dá jed a Vávra o chvíli později umírá. Maryša ví, že její život je utrpení, a proto chce mít alespoň důvod proč a raději bude ve vězení, než život se svým mužem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zuzi98 Zuzi98 | Web | 21. dubna 2011 v 13:53 | Reagovat

páni... zní to jako dobrá knížka

2 Lukáš Lukáš | 26. února 2012 v 15:01 | Reagovat

Velmi dobrý text. Všude jinde na webu byli jiné texty, ale tento text je opravdu dobrý. Děkuji :-D

3 Klára Klára | 29. prosince 2015 v 10:13 | Reagovat

Velmi dobře sepsané, stručné a jasné :-)

4 Marcel Marcel | 29. prosince 2015 v 10:13 | Reagovat

[2]: Naprostý souhlas :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.