Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Misantrop aneb Zamilovaný mrzout - Moliére

12. dubna 2011 v 20:24 | Fanta Light |  M
Misantrop: Pochází z řeckého slova misein=pohrdat, nenávidět a anthrópos=člověk. Jedná se tedy o člověka, který pohrdá lidmi a straní se jich. Často se jedná až o chorobnou nemoc. Jinak... prý je to vrcholné dílo (nejsem si tím 100pro jistá) ale přesto se mi Moliérův styl psaní nějak moc extra nelíbí...
Fanta Light
_________________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1666
Původní název:Le Misanthrope ou l'Atrabilaire amoureux
Žánr: Komedie
Země: Francie
Jazyk: Francouzsky

Alcest je naprosto čestný muž, který uznává pouze pravdu a odsuzuje společenskou přetvářku. Dohaduje se se svým přítelem Filintem, jestli se má říct to, co si člověk myslí, přímo do očí. Filint, který nechápe Alcestovu teorii, ho obviňuje, že i přesto právě touží po ženě Celimině, která rozhlašuje lži a má spoustu nápadníků. Jeden z nich je i Oront. Ten chce, aby mu Alcest zhodnotil báseň, kterou napsal pro Celiminu. Očekává, že mu jí pochválí, ale místo toho se dočká, ač pravdivé, urážky a kuté kritiky. Za to ho pozve k soudu. Mezitím vyčítá Alcest své milované, že si neustále zve nové přátele a není mu věrná. Při této hádce se sám setká s markýzem Aksastem a Klitandem. Využívá příležitosti a opět odsuzuje sprosté lži a přetvářky. Náhle však přijde gardista se vzkazem, aby se Alcest dostavil k soudu. Zatím navštíví Celiminu její přítelkyně Arsinoe. Varuje jí, že ji pomlouvají, že přijímá muže a nechová se jako poctivá žena. Celimina jí tedy také poví, že také o Arsinoe se říkají různé lži. Prý se chová úplně jinak, než jaká je ve skutečnosti. Obhajuje se, že ona nemůže za to, jak vypadá a že o ni muži projevují zájem. Obě však ví, jaká je ta druhá doopravdy a jejich řeči jsou jen přetvářky. Arsinoe řekne také Alcestovi řekne, že mu není Celimina věrná a dá mu milostné psaní, které mělo patřit Orontovi. Po žálivé scéně, kterou udělá Celimině, se nakonec Alcest rozhodne odjet pryč od lidí a žít na samotě. Stále však doufá, že je to omyl a tak dává své vyvolené s Orontem na vybranou mezi nimi. Pokud si jednoho z nich vybere, druhý ji nechá na pokoji. Náhle přijdou do pokoje i Klitandr a Akast doprovázeni Arsinoí. Přečtou všem přítomným "milostný dopis", který dostal Klitandr. V něm Celimina všechny pomlouvá a odsuzuje a je vidět, že by nechtěla s nikým z přítomných nic mít. Všichni se na ní rozzlobí a odejdou. Pouze Alcest jí chce odpustit, pokud se rozhodne s ním odejít od lidí. Tato možnost ji děsí, protože se nedokáže ve dvaceti letech vzdát mužů a pomluv. Alcest ji teprve nyní odmítne a obrací se s nabídkou sňatku k její přítelkyni Eliantě, která ho milovala, neboť vidí, že je ho opravdu hodna. Ona ale odmítne a slíbí ruku Filintovi, který si ji již dávno chtěl vzít. Alcest poté odejde podle svého úmyslu pryč od lidí a pomluv.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.