Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Ostře sledované vlaky - Bohumil Hrabal

17. dubna 2011 v 19:56 | Fanta Light |  O
Krátká knížky ale... Prostě se mi nelíbila a byla taková... obrazná? Spíš se tam popisovali pocity, zacházelo se do minulosti a ohledně dějové linii tam toho moc nebylo. Vlastně i referát jsem musela udělat z pomocí již hotového obsahu. Mám ještě jednu knížku od Hrabala a nevím, nevím... Moc se mi do ní nechce...
Fanta Light
_____________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1964
Původní název: Ostře sledované vlaky
Žánr: Novela
Země: Československo
Jazyk: Česky

Po tří měsíční neschopnosti se dvaadvacetiletý Miloš Hrma vrací zpět na železniční stanici, kde začíná jako výpravčí. Podřezal si ve vaně žíly, neboť jako muž zklamal, když byl se svojí přítelkyní Mášou. Vzpomíná, jak jeho rodinu lidi nemají rádi. Jeho pradědeček bral od osmnácti rentu, zlatku denně, protože na Karlově městě, když studenti házeli dlaždicemi po vojácích, trefili do kolena. Dědeček byl zase hypnotizér, ale při pokusu zadržet takto vojenský tank byl jím zabit. Milošův otec byl strojvedoucí, ale již v osmačtyřiceti šel do penze. Sbíral všemožné věci, které se podle něho mohli hodit, a když někdo něco potřeboval, Milošův otec vždy něco ve své "sbírce" našel. Při návratu na stanici Miloš zjistil, že během jeho nepřítomnosti si stačil jeho přítel výpravčí Hubička užít s telegrafistkou Zdenkou Svatou v pracovně přednosty stanice. Během toho jí natiskl na zadnici všechna staniční razítka a také přetrhli přednostovo kanape. Vše se vyšetřuje inspekce, neboť si Zdenina matka stěžovala, když na ty razítka přišla. Je zima 1945 a přes stanici stále projíždějí ostře sledované transporty z fronty, ale i zpět. Miloš lituje umírajícího dobytka, který je obživou pro vojáky a při převozu trpí. Stejně tak je mu líto těch, co přivážejí z fronty a nemají již naději, na dřívější život. Právě, když jeden vlak s vojáky jedoucí k frontě zastaví, vezmou k sobě i Miloše. Míří na něho puškami, ale jakmile si hejtman všiml jeho jizev na zápěstí, nechal ho jít. Za několik dní se na stanici setká s Mášou. Domluví se, že za dva dny přijde. Miloš se však setkání bojí, neboť ví, co po něm bude chtít. Zajde tedy za přednostovou, aby ho zaučila. Ta však odmítne, protože si připadá příliš stará a nechce s ním nic mít. Hubička se s Milošem domluvil, že jeden z těch ostře sledovaných transportů vyhodí do vzduchu. Tu noc přišla na stanici Viktorie Freie, která jim přinesla balíček s výbušninou. Zatímco Hubička odešel, využil Miloš situace a svěřil se jí ohledně Máši a ona mu dokáže, že je opravdový muž. S novým pocitem se další den vydává splnit úkol. Vyleze na semafor a shodí na prostřední vlak výbušninu. Dívá se poté na vzdalující se vlak a čeká, až vybuchne. Náhle si však všimne vyhlížejícího vojáka a vystřelí na něho. Ve stejném okamžiku vystřelí i esesák, který spadne z vlaku do příkopu. Miloš spadne ze semaforu a skutálí se s prostřeleným ramenem k vojákovi. Toho trefil do břicha. Neznámí muž stále opakuje: "Mutti! Mutti" a tak mu Miloš nakonec nasadí revolver k oku a vystřelí, aby ho úplně zabil. Takto spolu umírají dva nepřátelé a ten živý si opakuje větu: "Měli jsme sedět doma na prdeli."
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ona Ona | 5. ledna 2013 v 13:55 | Reagovat

Ahoj, jen oprava....poslední věta je: Měli JSTE sedět doma na prdeli.... =)) ale jinak super

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.