Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Pan Kaplan má třídu rád - Leonard Q. Ross

21. dubna 2011 v 11:17 | Fanta Light |  P
Tuhel knížku rozhodně doporučuji :). je Krátká, hezká a zaručeně pobaví tím, co vše se dá z jazyka českého vypotit :D. Obdivoju tím i překladatele, jelikož slovní hříčky se slovy, kdy se změní písmenko a máme úplně jiný význam slova, se nadají přeložit doslovně.
Fanta Light
_______________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1937
Původní název: The Education of H*Y*M*A*N K*A*P*L*A*N
Žánr: Povídka
Země: USA
Jazyk: Anglicky

Pan Hyman Kaplan je Německý přistěhovalec žijící nyní v Americe. V odpoledních hodinách chodí na Večerní začátečnický kurz pro dospělé, kde se učí gramatice a správné stylistice anglického jazyka. Mezi ostatními žáky však vyčnívá nejen svou vynalézavostí, způsobem myšlení a obrovskou chuti do učení, ale bohužel i silnými jazykovými mezerami. Ty se ani po roce nelepší a je až k podivení, co všechno z českého jazyka dokáže udělat. Není tedy divu, že v začátečnících zůstane i po další rok.
Přesto je to jedinečná osoba s výřečností, která mnohokrát překvapí jak spolužáky, tak i samotného pana profesora Mr. Parkhilla a často nedokáží proti jeho argumentům nic říci.
Navíc jeho červeno-modro-zelený podpis H*Y*M*A*N K*A*P*L*A*N je stejně nezapomenutelný jako jeho nikdy nemizející spokojený úsměv.

Ukázka:
"Ahá!" vykřikl pan Kaplan vítězoslavně, nepřipouštěje si prozatím dotaz páně Parkhillův a protýkaje Mr. Blooma očima. "Tak teda je takový slov sfjetě! A já" - a tímto obratem zaujal stanovisko k dotazu Mr. Parkhilla - "zróvna minim koňáček. Muj konáček je vyletovat do hajnu a do lesu a forstu nebo na kopečky, do chór, do pšírod vůbecně - vyletovat, kam se dá, všecko jedno. Jak je hezká počás a slunce osfjetluje, já hned vyletuju do.."
"On myslí ,koníčka'," šeptla slečna Mitnicková pí Rodriguezové. Slečna Mitnicková byla dívka plachých mravů. Zpravidla se z vlastní újmy nepouštěla do opravování, ačkoli měla nejlepší prospěch z celé třídy. Ale mezi slečnou Mitnickovou a panem Kaplanem byla jakási nevraživost. A pan Kaplan uslyšel slečnino zašeptnutí.
"Tak teda mě Mitnick opráfila," děl uznale pan Kaplan. "Neni to muj koňáček, je to muj koníček - beze všeho. Ale Bloom neměl žíkat, že neexistíruje "koňáček'. Je to jen jiná slov, tak to je."

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 anonym anonym | 8. března 2012 v 22:25 | Reagovat

Hodne dobra kniha!

2 beybys beybys | 2. února 2013 v 17:25 | Reagovat

Nic moc teda je to hovadina !!! :(([1]:

3 8tř.... 8tř.... | 5. března 2013 v 6:27 | Reagovat

Cetl sem to a nic moc jen same blaboly porad kdyz si ted rikam neco v duchu tak mluvim jak ten posuk kaplan takze hruza

4 terciánka terciánka | 24. října 2013 v 17:45 | Reagovat

jakože jo vtipný by to asi bylo kdyby ta celá kniha nebyla napsaná jen o tom jakej je Kaplan debil... kdyby tam bylo pár vtipů na ten způsob tak by mne to asi bavilo víc... moc mě to nebavilo... ;-)  ;-)

5 sex sex | 29. května 2014 v 15:03 | Reagovat

z jaký strANY JE UKÁzka ?

[4]:

6 Snezecka Snezecka | 3. února 2015 v 9:14 | Reagovat

Jedna z lepších knížek, které jsem kdy četla. Je tedy spíš pro ty, kteří se chtějí a jsou vůbec schopni zamyslet se nad složitostí toho, že se jedná o anglicky psanou knihu přeloženoudo češtiny. Nevím, jak kniha "zní" v angličtině, ale naprosto dokonalý "přepis" do češtiny z ní dělá lingvistický skvost. Poklona panu Eisnerovi, který má překlad na svědomí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.