Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Poprask na laguně - Carlo Goldoni

21. dubna 2011 v 19:26 | Fanta |  P
Carlo umí velmi dobře napsat komedii :). Velice vtipné zpracování a chválím autora i za děj. Jednoznačné, žádné komplikované vztahy a tak podobně :). Tohle mám ráda.
Fanta Light
_______________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1762
Původní název: Le baruffe chiozzotte
Žánr: Komedie
Země: Itálie
Jazyk: Italsky
V přístavním městečku Chiozza žijí dvě rodiny - patron Toni se svojí ženou Pasqueí, sestrou Luciettou a bratrem Beppem, duhou rodinu tvoří patron Fortunato s ženou Liberou a jeho švagrové Orsetta a Checca. Obě manželky čekají na příjezd svých mužů, kteří odjeli na moře lovit ryby. Mezi nimi je i Lucetin snoubenec Titta-Nana. Při čekání na muže ženy potkají na ulici Toffula. Na truc začne s nimi flirtovat, neboť ho Checca odmítla. Když konečně přijede loď do přístavu, jako první tam přiběhne Pasqua a Lucietta. Ty hned řeknou Tonimu a Beppovi, jak se Toffolo bavil s jejich přítelkyněmi. Jelikož mezi nimi byla i Orsetta, kterou si chtěl Beppo vzít, urazí se na ní a nechce ji již vidět. Když přijdou po jejich odchodu k lodi i Libera se svými sestrami, také řekne svému muži o Toffolu, ale tentokráte je obviněna hlavně Lucietta, která jakožto zasnoubená žena, by se neměla těšit z takovéto přízně. Titto-Nane se naštve a chce se s ní rozejít. Toffolo si uvědomí svou chybu a chce se jít s Checcou usmířit a požádat její sestry o její ruku. Před domem ho ale zastihne Beppo, a začnou se hádat. Nakonec po něm hodí Toffolo kámen a Beppo vytáhne kudlu. K nim se přidá i Fortunato. Situaci se nakonec podaří zachránit ženám.Toffolo se bojí, že ho zažalují, a tak běží k soudci Isildurovi, aby tam byl první. Neřekne však celou pravdu a spíše vše svede na Beppa a Fortunata. Poté si nechá soudce zavolat i všechny ženy, které byly této šarvátky přítomny. Nevyslechne je ale všechny. Při vyšetřování slíbí Checcii věno, které by jí mělo zajistit dobrý sňatek s Titto-Nanem, neboť se jí líbí a doufá, že má teď šanci, když se rozešel s Luciettií. Isilduro poté se sezve všechny muže. Nabídne Titto-Nanovi Checcu, ale on odmítne. Stále totiž miluje svojí snoubenku a stejně tak i Beppo má rád Orsettu, i přes její počínání. Toffolo, který je tohoto nedorozumění příčinou, se zase přizná, že by si chtěl vzít Checu. Isildurovi se tedy podaří všechny páry usmířit a na chvíli nastolit v přístavním městečku klid.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.