Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Radúz a Mahulena - Julius Zeyer

2. dubna 2011 v 7:00 | Fanta Light |  R
Krátká hezká pohádka napsaná jako hra. Pukud ji máte v povinné či doporučené četbě, rozhodně se jí zuby nehty nevyhýbejte. Nestojí to za to a přečtená je opravdu za chvíli :)
Fanta Light
______________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1896
Původní název: Radúz a Mahulena
Žánr: Pohádkové drama
Země: České země
Jazyk: Česky

Kralevic Radúz, syn krále Magarského království Mojmíra, se dostane až za hranice říše do sousední Tatarské říše. Zde vládne Svojmír se svojí ženou čarodějnicí Runou. Právě ona byla příčinou nepřátelství mezi oběma králi, když se Nyola z obou mužů vybrala Mojmíra. V cizím lese zabije Radúz bílého jelena, který však patří Svojmírově nejmladší dceři Mahuleně. Při jeho hledání králova družina zatkne mladého kralevice, jenž se k činu přizná a se sluhou Radovidem ho odvedou na zámek. Zde se Radúz a Mahulena poprvé setkají a také se do sebe zamilují. Zatímco pošle Runa Radovida k Mojmírovi s poselstvím, že svého syna již neuvidí, nechá kralevice uvěznit do kobky opuštěné věže. Nakonec ho nechá přikovat provazy ke skále, aby ho již nikdo nenašel a klíč, jenž jako jediný může sejmout pouta, vhodí do propasti. Naštěstí spadne klíč rovnou k nohám dřevorubce Vratka. Vezme ho, a jelikož ví o Mahulenině lásce k Radúzovi, předá jí ho i se slovy, kdy ho najde. Její matka se to však dozví. Nechá ji jít, ale dá jí pro Radúze jed. Naštěstí Mahulena nápoj přelije do křišťálové nádoby, která praskne. V lese pak najde svého vyvoleného a sejme mu pouta. Naneštěstí se tam objeví Runa a pokusí se oba milence zadržet. Radúzovi se podaří královně uvázat vlasy ke stromu a s Mahulenou prchají. Runa je však stačí ještě proklít - pokud Radúze někdo políbí, zapomene navždy na Mahulenu a jí to zničí srdce. Radúz se svou vyvolenou prchají lesem až do Mojmírova království. Kralevic nechá Mahulenu pod dubem, aby se nejdříve přivítal on sám s rodiči. Bohužel se právě koná pohřeb jeho otce. Královna v zármutku i štěstí, že její syn žije, Radúze políbí. V tom zapomene na Mahulenu, a když ona sama přijde ke smutečnímu průvodu, nepoznává ji. Nešťastná Mahulena se změní v topol, aby neměla lidské city.
Takto uplyne rok. Po tu dobu Radúz neustále sedí pod stromem, a teprve když usne i Mahulena se částečně probouzí. Nakonec se rozhodne Nyola porazit ten záhadný strom, neboť ví, že na něho nějak působí. Když to nikdo nechce udělat a i její syn jí brání, vezme sekeru a udeří do něho sama. V tom začne z topolu vytékat krev na Radúzovo čelo a on si na vše vzpomene. Mahulena se změní zpět v ženu a kralevic jí matce představí jako svou vyvolenou ženu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.