Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Buddenbrookovi - Thomas Mann

1. května 2011 v 11:42 | Fanta Light |  B
Jediný slovo stačí: Tfuj, Tfuj, Tfuj... Už nikdy! Prostě sem četla 15 stránek denně a to mi fakt stačilo na to, abych byla naprosto otrávená. Navíc na tuto knížku nejsou moc dělané referáty. O o jejich kvalitě radši nemluvím.
Jinak chci uporornit, že zakladatel této firmy byl Jan Buddenbrook PRADĚDEČEK Tomáše, ne jeho dědeček jak je často zveřejněnované!!!

A abych řekla něco o díle: jedná se o rozsáhlý román, popisující čtyři generace jisté obchodnické rodiny. Začíná, kdy je na vrcholu a končí, když vymírá rod. Jsou zde i rozsáhlé filozofické a úvahové pasáže.

Jo a abych nezapoměla, docela hezký je i film z roku 2008, pokud by vás kniha přestala v půlce a bavit a přesto byjste chtěli znát nejdůležitější věci;).

Fanta Light
_____________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1901
Původní název: Die Buddenbrooks
Žánr: Román
Místo dění: Německo; Lübeck, Mnichov, Travemüde...
Jazyk: Německy


Kniha začíná rokem 1835. Buddenbrookovi byla zámožná rodina, která bydlela v Lübecku v Mengově třídě a právě slavila velký vzestup firmy Jan buddenbrok, který se ale od této doby této výše nikdy nedočká.
Firmu založil 7. čřervence 1768 Jan Buddenbrook, dědeček konzula Jana Buddenbrooka, hlavy rodiny. Ten má se svojí ženou Alžbětou čtyři děti - Antoinette, Krystiána, Kláru a Tomáše. Právě on se má stát dědicem firmy, a proto ho otec také všemu potřebnému učí. Společenský i obchodní vzestup se udrží několik let, do roku 1845, kdy přijde do domu Benedix Grünlich, Hamburkský obchodík. Ten začne projevovat velký zájem o jejich dceru Antoinette a jelikož si Jan myslí, že jeho odchody jsou všechny v pořádku souhlasí s tím. Tomu se však brání sama Toni, která ho začáná nenávidět. Navíc když odjede na několik týdnů do Travemůde, zamiluje se tam do Mortena Schwarzkopfa, syna velitele lodivodů. I on opětuje její lásku, ale nakonec ji přesvědčí, že by si kvůli své rodině a také postavení měla vzít Grünlicha. Teprve nyní Toni svolí a proti své vůli poslechne žádost svůch rodičů. Její manželsví není niktrerakt šťastné i přes to, že se jí narodí dcera Erika. Její muž ji začne omezovat a nepřeje si, aby chodila mezi ostatní lidi z vyšší společnosti.
Mezitím vypukla v Lübecku revoluce, která otřásá celou Evropou. V ten ten odjíždí na jednání Jan Buddenbrook a právě tuto budovu vzbouřenci obklíčí. Svým řečnickým talentem se mu je povede uklidnit a zvládnout situcici, čímž si získá u lidí úctu. Pravým opakem je syn Kristián, který dělá otci největší potíže. Již od mala měl potíže s hypochondrií a neustále každému živě vyprávěl své potíže.
Po čtyřletém manželství se již Grünlichovy dluhy nedali zadržet. Obviňovat sice z toho svojí ženu, ale nedalo se s tím nic dělat. Její otec mu odmítl jakkoliv finančně pomoci a nechal ho v hrozícím bankrotu. Svojí dceru i s Erikou si vzal zpět domů a o několik měsíců později Tonino manželství skončilo rozvodem. Tato zkušenost se připsala i na jejím chování. Považovala se naivně za zkušenou ženu a s přibívajícím věkem i ženu, která již prožila hlavní osudy života.
Když o pět let později Jan Buddenbrook zemřel, velmi to otřáslo rodinou. Nejvíce trpěla Toni, která si k němu v posledních letech udělala velký duševní vztah. Majitelem firmy se stane nejstarší syn Tomáš. S jeho nástupem se spolupracovníkem stává i bratr Kristián, který se již vrátil z osmiletého pobytu v Londýně. Tam si užíval života a navštěvoval divadla, takže není divu, že tak bere i svojí práci, kterou s čím dál více zanedbává. Raději navštěvuje nejrůznější kluby, kde svým "přátelům" vyprávěl vtipné příhody a také potíže, které pozoroval na svém těle. To však Tomáše rozčilovalo a mezi bratry začala být jistá nevraživost. Když si zavtipkuje na účet obchodníků, Tomáš se rozhodne ho propustit. Dá mu jeho dědictví a doporučí mu jinou firmu.
Při obchodní návštěvě Amsterodamu se Tomáš seznámí s Gerdou Arnoldsenovou, kterou si s matčiným svolením vezme a přivede do Lübecku. Také nejmladší dcera Klára se vdá, a to za pastora Tiburtuse. Její manželství ale netrvá dlouho a umírá později na tuberkulózu.
Aby se Toni vzchopila, rozhodne se odjet na několik týdnů do Mnichova. Zde se seznámí s milým Aloisem Permanedrem, obchodníkem s chmelem. Když ji poté přijede do rodného města navštívit je jisté, že je mezi nimi něco víc. Toni to ví, a když ji požádá o ruku, svolí. Ale ani její druhé manželství není šťastné. V dopisech sice píše, že si zvykla, ale její slova vyjadřují pravý opak. Toni si nemůže zvyknou na jižanský způsob řeči, na zdejší pokrmy, prostředí a i k svému muži samotnému, který se rozhodne žít v skromnosti. Další otřes zažije, když její dítě krátce po porodu zemře. Poslední kapkou do už tak plného poháru je, když přistihne Permanedra se služkou. Okamžitě se vrátila domů a i přes domlouvání bratra a matky se rozhodne pro rozvod.
Tomáš již několik let očekává vytouženého dědice firmy. Když se ale narodí , kterému říkají Hanno, doufá otec, že povede po něm firmu. Ta v poslední letech nezažívá šťastné období. Starosti mu navíc dělá i Kristián, který se rozhodl založit vlastní podnik. Nemá ale štěstí a tak nakonec opět odjíždí do Londýna. Další největší vzestup získá firma, když je Tomáš jmenován senátorem a tím porazí i soupeře na obchodnickém poli Heřmana Hagenströma. Kvůli tomuto vzestupu se naké rozhodne postavit velmi nákladný dům. Od jeho jmenování to však jde s obchody z kopce. Dělá špatná rozhodnutí a přestává investovat. Chybný krok byl také Eričin sňatek s ředitelem Weinschenkem, neboť byl později zažalován z podvodu a odsouzen k vězení. Dalším zklamáním je pro Tomáše i syn Hanno. Přes veškeré úsilí naučit ho vše potřebné k jeho budoucímu povolání, se Hanno raději věnuje hudbě, ke které má stejné nadání jako jeho matka, jenž ho v tom podporuje. Nejde mu ani učení, straní se vrstevníků a má velmi chatrné zdraví. Také Gerda ho trápí, neboť tráví až příliš času se svým učitelem hudby a později ho prý podvádí s Reneém.
Po smrti Alžběty Buddenbrookové se mezi rodinnmi příslušníky začnou prohlubovat nesváry. Kristiána zajímá pouze dědictví, neboť se rozhodl si vzít zpěvačku, která podle něj čeká jeho dítě a což mu jeho matka zakázala. Kvůli finanční situaci se také prodá její dům v Menganově třídě a právě protivníkovi Hagenströmovi.
S přibívajícím věkem se tomášův zdravotní stav začal zhoršovat, aniž by to někdo věděl. Poté, co mu zubař vytrhl zub, omdlel na ulici a zmřel podle doktora na mrtvici. Tímto zaniká firma, neboť Hanno není schopný ji vést a ani pro to neleví nejmenší pokusy. Gerda se rozhodla odjet prodat majetný dům a odstěhovat se ke svému otci do Amsterodamu, což také poté co zemřel také její syn Hanno na tyfus udělala.
Vše nejhůře nese Toni, která má stále naivní dětskou duše a pro Hanna se nejvíce trápí.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 LiZz LiZz | 18. března 2012 v 23:31 | Reagovat

Zítra mám mít referát na téma: Buddenbrookovi, teď je 23:28 a tu knížku jsem nečetla - i když jsem se snažila :-D
...a tohle je první referát, co mi opravdu pomohl, tak moc děkuju. :-)
viděla jsem film...tak snad to nedopadne tak hrozně :-D :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.