Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Lucerna - Alois Jirásek

1. května 2011 v 11:44 | Fanta Light |  L
Tak tohle je taková pohádka :). Není to špatné, ale spíš pro děti než na uvažování nad příběhem a mít z toho něco. Jinak sem na tom byla v divadle se třídou... Radši nevzpomínat.
Fanta Light
_______________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1905
Původní název: Lucerna
Žánr: Pohádkové drama
Místo dění: České země
Jazyk: Česky


Mlynář Libor žije se svojí matkou, pomocníkem Brahou a schovanou Haničkou ve mlýně. Haničku našel jako sirotka cestou z vojny a Braha až ve mlýně našli útočiště. K Liborovi přichází mušketýr se vzkazem, že se má dostavit na zámek, aby přivítal s ostatními kněžnu, která objíždí svá panství, a říci projev. Mlynář ale odmítá, neboť jeho mlýn je svobodný a stejně tak nechce, aby tam šla Hanička za družičku. Přijde i vrchní a připomíná Liborovi jeho jedinou povinnost - svítit starou lucernou vrchnosti k nedalekému zámečku v jakoukoliv dobu. Kněžnu ale s nadšením očekává učitel Zajíček. Složil pro ni poníženou veršovanou supliku se žádostí o kantorské místo ve městě. Poté se bude totiž moc oženit se svojí Dorotkou. A také jí chce spolu s Kláskem, Zimou a Sejtkem zahrát kasaci.
Mlýn neohrožuje jen vrchní, ale i vodník Michal, který zde bydlí. Zamiloval se do Haničky a neustále ji zlobí svým voláním a pokusem dostat ji k sobě. Těmto pokusům se směje jeho strýc Ivan. Již ho nebavilo být zde blízko lidí a rozhodl se odejít do tůně v lese.
Mezitím se v zámku připravují na kněžnin příjezd. Ta však, aby se vyhnula všem uvítacím ceremoniálům a koktajícím řečníkům, vejde se svým dvořanem Francem do zámku zadním vchodem a vše sleduje oknem. Nakonec se jí i zde podaří zabránit proslovům se slovy, že je unavená. Bohužel nedojde ani na Zajíčkovu supliku. Vrchní se tedy alespoň postěžuje na Libora, který se odmítl zúčastnit oslav a také jí říká o lucerně. Kněžna překvapena jeho chováním se rozhodne k němu zajet a poznat ho. S Francem a vrchním zajde k mlýnu, kde se s ním pánové začnou soudit o lípu. Tu chtějí porazit, protože je podle pověsti pod ní ukrytý poklad. Lípa však patří Liborovým předkům a tak se jí odmítá vzdát. Jediná kněžna ho zkrotí, když mu řekne, aby ji doprovodil na zámeček. Mlynář, ač nerad, poslechne a žádá Haničku, aby zde zůstala. Po jeho odchodu přichází Klásková, žena jednoho ze Zajíčkových muzikantů. Podle jejích karet jí muž neustále běhá za nějakou ženou a nevěří, že šel s ostatními zahrát k zámečku kasaci, a proto se běží přesvědčit. Hanička nechce zůstat sama ve mlýně a rozběhne také do lesa a za ní Francek s vrchním, kteří ji mají odvést na zámek, kde by se stala služkou. Jakmile spatří vodník Haničku, rozhodne se ji v lese překvapit.
V lese u lípy ztratí zajíček svojí supliku a náhle se všichni polekají hejkala a ztratí se. Na tomto místě se také zastavuje kněžna s Liborem. Ten zde nachází Zajíčkovu supliku. Jakmile o tom uslyší kněžna, že jí chce opět někdo zahrát, vydají se rychle k zámečku. Mezitím čeká u lípy na Haničku vodník. Dříve ale přijde Franc s mušketýrem. Mají zde za úkol počkat na příkaz ze zámku k poražení lípy a sebrat Haničku. Náhle se ale leknou vodníka a utečou. Schovaného Michala nachází Klásková. Ta z něho dostane pravdu o tom, co chce vrchnost udělat a donutí vodníka, aby ji doprovodil na zámeček. Zde Libora nevědomky zdržuje kněžna a nabízí mu dobře placené místo ve městě. Když však přiběhne Klásková a vše Liborovi řekne, domnívá se, že ho zde svalně zdržela a běží zachránit lípu. U ní se setkává Hanička se Zajíčkem a jeho přáteli. Náhle se k nim blíží mušketýr s Francem a Hanička se před nimi schová ve kmeni starého stromu, aby ji nemohli odnést na zámek. Vrchnost ale chce, aby Zajíček prozradil její úkryt. Ten však svědomitě mlčí a to i přesto, že ho zbavují učitelského místa. V tom přibíhá i mlynář s Kláskovou. Snaží se zabránit jejímu pokácení, ale přesto málem do stromu uhodí. V tom se objeví pověstné "boží znamení" a lípa propouští Haničku. Objevuje se také kněžna, které zakáže pokácení tohoto stromu a jako důkaz, že o ničem nevěděla a majíc k mlynáři úctu, rozbíjí lucernu - symbol nevolnosti. Také dá Zajíčkovi volné kantorské místo ve městě.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zdenča Zdenča | 23. listopadu 2011 v 20:23 | Reagovat

Díky,alespoň už mám referát ;-)  ;-)  :-)  :-)  8-O  :D  O_O  :-)

2 Fanta Light Fanta Light | Web | 24. listopadu 2011 v 18:27 | Reagovat

[1]: víš, že se nemá opisovat? :-D  :-D
Ale ráda pomůžou a mnohem raději těm, co projeí poděkování :-)

3 Kristýna Kristýna | E-mail | 6. února 2014 v 13:39 | Reagovat

:D :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.