Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Periférie - František Langer

7. května 2011 v 21:37 | Fanta Light |  P
Periférie je okrajová část nějakého většího celku. Zajímavé dílo s dvěma možnými konci. Ten první je původní.
Fanta Light
______________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1925
Původní název: Periférie
Žánr: Komedie
Místo dění: Československo, Praha
Jazyk: Česky


Franci se po roce, který strávil se vězení, vrací do svého starého bytu v Praze. Zde se ale vše změnilo a bydlí zde prostitutka Anna. Tu se pokouší přemluvit, aby ho zde nechala a jelikož se Anně Franci líbí, svolí. Další den se setkává se svými přáteli, které hlídal při vykrádání domu, ale do vězení šel jen on. Také vzal vše na sebe. Představuje jim svojí novou přítelkyni Annu, s kterou má v úmyslu začít poctivě vydělávat tance. Ten samý den přijde domů dřív a Anna má u sebe pana Urbana, neboť doufá, že jí zaplatí elektriku. Franci však v záchvatu žárlivost zaútočí nejdříve na Annu. Ale při Urbanově výkřiku se obrátí a zabije vetřelce židlí. Nyní se oba milenci leknou. Franci je den na svobodě a již mu hrozí opět vězení. Odnese ho tedy na staveniště, kde ho položí tak, aby to vypadalo, že upadl a praštil se hlavou o trám. Poté přivede policii a vše poctivě nahlásí. Další den si pozve k sobě Franciho Urbanová. Svěří se mu, že je ráda za mrtvého muže, který se k ní nechoval nikdy hezky. Odkáže mu také všechny věci, co po něm zbyly. Mezi nimi i frak, díky němuž může začít s Annou vystupovat v zábavném podniku. Oba jejich nová práce baví. Postupně ale začne Franciho užírat svědomí. Neudrží to a jde na policejní stanici. Tam ho ale vyhodí a nevěří mu ani paní Urbanová.

I. verze 3. dějství:
Nakonec opět potká starého soudce, s kterým se již setkala poté, co vyšel z policejní stanice v den smrti starého Urbana. Soudce je potěšen, že konečně našel někoho, kdo chce, aby byl spravedlivě potrestán, a poradí mu, aby opět někoho zabil. Poté mu budou věřit a dostane zasloužený trest i obvinění. Franci nad tím přemýšlí a nakonec se pokusí podříznout ředitele baru. Není však na to dostatečně silný a řekne Anně o svém trápení. Ta mu slíbí pomoc, a jelikož ho má ráda, dá mu jeho ruce na svůj krk a přiměje ho, aby jí uškrtil. Jakmile zjistí sousedi o této vraždě, zavolají policii a Franciho odvedou.

II. verze 3. dějství
Nakonec se rozhodne Franci vyhledat starého soudce, kterého potkal poté, co vyšel z policejní stanice v den smrti starého Urbana, a který mu slíbil pomoc. Svěří se mu se vším a řekne mu celou pravdu. Soudce je potěšen, že konečně našel někoho, kdo chce, aby byl spravedlivě potrestán. Domluví se a Francim, aby přišel večer i s Annou k železničnímu mostu k Vltavě. Zde jim bývalý soudce udělá přelíčení a soudí je. Nakonec obviní Franciho z pokusu o vraždy té, kterou měl rád a odsoudí ho k věčnému milování své Anny.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mečislav Vozembouch Mečislav Vozembouch | 16. června 2013 v 20:59 | Reagovat

Strašné. Kdyby autor referátu uměl  česky, to by bylo prima. Úroveň vyjadřování - třetí třída obecné školy. 8-O

2 georgette georgette | 18. prosince 2013 v 20:56 | Reagovat

Nechápu co vám na tom přijde jako komedie, nic mi tam k smíchu nepřišlo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.