Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Antigoné - Sofoklés

17. června 2011 v 17:53 | Fanta Light |  A
Jak jsem již psala u Élektry, velice mě toto drama překvapilo a potěšilo a pokud bude v doporučené literatuře, určitě se mu nevyhýbejte. Krátký a jasný děj bez sálodlouhých a nepochopitelných úvah o životě :).
Jinak celou pověst naleznete buď na tetičce Wiki nebo ve Starých řeckých bájích a pověstí pod názvem Oidipús a Antogona.
Fanta Light
___________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 441 BC
Původní název: Αντιγόνη
Žánr: Tragédie
Místo dění: Řecko, Théby
Jazyk: Řecky


Po smrti thébského krále Oidipa ujali se vlády jeho dva synové Eteoklés a Polyneikés. Eteoklés však brzy svého bratra zbavil vlády a vyhnal jej ze země. Polyneikés odešel do Argu ke králi Adrástovi, jehož dceru Argeniu si vzal za manželku, a přemluvil jej, aby spolu s jinými vladaři podnikli výpravu "sedmi proti Thébám". Argejské vojsko bylo však Thébany přemoženo a oba bratři se v souboji navzájem zabili. Vlády se ujal Kreón, bratr Oidipovi choti Iokasty. Ten vydal rozkaz, aby Eteoklés, který padl při obraně vlasti byl čestně pohřben, avšak tělo jeho bratra Polyneika, jenž přitáhl s vojskem proti vlasti jako nepřítel, aby zůstalo nepohřbeno. Proti tomu se vzepře sestra padlých bratrů Antigoné. Tím začíná děj tragédie, stavící před nás konflikt lásky a povinnosti.
(Zdroj: Na začátku knihy)

Antigoné se nehodlá smířit s tím, že by mělo tělo jejího mrtvého bratra zůstat ležet svému osudu, a rozhodne se ho pohřbít i přes Kreónův zákaz sama. V tomto činu se jí snaží zabránit její mladší sestra Isméné, neboť se bojí vládcova hněvu a trestu, který by poté následoval. Antigoné však jejích varování nedbá a jde pevně za svým rozhodnutím vedena sesterskou láskou.
Kreón mezitím přikáže hlídat nepřítellovu mrtvolu, aby ji nikdo neuložil do země. Je však již pozdě a k vládci přichází hlídač, že tělo již neznámý činitel pohřbil. To Kreóna rozzuří a žádá, aby k němu ihned přivedli viníka. Tou je Antigoné, kterou přistihnou, jak se po druhé snaží pohřbít Polyneikése, poté, co jeho mrtvolu vyhrabali. Oidipovu dceru odvedou před Kreóna a ten nad ní vyřkne ortel smrti. Isméné žádá stejný trest jako její sestra, avšak Antigoné jí řekne, že tím, když ji nenásledovala si vybrala život. Kreónův syn Haimón se snaží otce přesvědčit o jeho omylu, že by Bohové nechtěli, aby tohle dělal. Haimón si totiž nepřeje smrt snoubenky, kterou rozhodl Kreón zavřít do skály. Jeho snahy jsou však marné, neboť Kreón nechce poslouchat rady mladšího, přestože jsou pravdivé. Antigoné zatím přijímá trest netečně, sice truchlivě, ale je přesvědčená o své nevině.
Když k vládci přijde slepý věštec s předzvěstí. Za čin, který spáchal na nevinné a čisté dívce, a že nepochoval mrtvé tělo. ho Bohové potrestají a budou si za to žádat smrt v jeho vlastní rodině. Kreón se této věštby zalekne a hned se pokusí vše napravit. Polyneisovy ostatky nechá správně uložit a spěchá do jeskyně zachránit Antigoné. Ke Kreónově manželce Euridiké však přijde nešťastná zpráva, že v jeskyni již našli vězeňkyni mrtvou - oběšenou na vlastních šatech - a její syn se z lásky k ní zabil mečem. Euridiké, zničená touto ztrátou prokleje svého muže a poté se probodne. Jakmile se Kreón dozvěděl o tomto činu zjistil, že vše o co se snažil bylo marné a spíše to přispělo ke ztrátě nejdražších.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jerzy Jerzy | E-mail | Web | 6. března 2012 v 14:58 | Reagovat

Fajn blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.