Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Élektrá - Sofoklés

17. června 2011 v 18:40 | Fanta Light |  E
Když jsme ve škole probírali tohoto dramatika a jeho díla, představila jsem si hru nejen hroznou, co se týče jazyka, ale i obsahově. Když jsem byla jednou v knihovně a obět si vybírala krátkou povinnou četbu (neboť se může ukázat jako jedna z nejlepších) narazila jsem i na tohle. Po krátkém váhání jsem ji již nesla domů spolu s Antigoné a byla zvědavá, co mě čeká. Popravdě byla jsem mile a příjemně potěšena, že se jedná o můj oblíbený styl. Krátký, jednoduchý děj, který rychle a jasně zkončí. Žádné dlouhé čechovovské úvahové pasáže ani shakespearovké verše :). Pokud chcete něco podobného, nad čím nemusíte přemýšlet, doporučuji vám to ;).
Jinak celou pověst naleznete buď na tetičce Wiki nebo ve Starých řeckých bájích a pověstí pod názvem Orestes.
Fanta Light
_____________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 410 BC
Původní název: Ηλέκτρα
Žánr: Tragédie
Místo dění: Řecko, Mykény
Jazyk: Řecky


Mykénský král Agamemnón byl po návratu z trójské války zavražděn svou manželkou Klytaiméstrou a jejím milencem Aigisthem, jenž se s ní pak oženil a stal se králem v Mykénách. Agamemnonova dcera Élektrá poznala, že i jejímu bratru Orestovi hrozí smrt z matčiny ruky. Vyslala ho proto se starým pěstounem k fóckému králi Strofiovi, který měl za manželku Agamemnonovu sestru. Strofios se Oresta ujal a vychoval jej spolu s vlastním synem Pyladem, s nímž Orestés uzavřel věrné přátelství. Élektrá, na rozdíl od sestry Chrýsothemidy nesmiřitelná, toužila pomstít smrt otce a čekala na návrat bratra. Orestés skutečně po několika letech přichází s přítelem Pyladem a pěstounem do Mykén, aby potrestal otcovy vrahy.
(Zdroj: Na začátku knihy)

Poté, co se Orestés vrátil i se svým pěstounem a Pyladem do Mykén, rozhodl se svůj radikální čin udělat pomocí lsti. Nechá, aby pěstoun řekl v jejich rodině, že jejich syn zemřel při pádu z vozu při pýthijských závodech. Tak je oklame falešnou nadějí, a pak je bude moci matku i jejího milence snadněji zabít.
Mezitím Élektrá stále truchlí pro svého otce Agamemnóna a odmítá se vzdát své památky na něho. Také si přeji, aby se konečně vrátil její mladší bratr s pomstou, jak tolikrát sliboval v dopisech. Její přítelkyně se jí marně snaží utišit, ale Élektrá jejich rad nedbá. Starosti jí také přidělává sestra Chrýsothemis, která sice odsuzuje matčin čin, ale nikterak jí to nedává najevo tak, jako ona. Tuto noc však Klytaiméstra poslala svojí dceru na Agamemnónův hrob dát oběť. Zdálo se jí totiž, že se vrátí mrtvý manžel a Aigistha zabije. Poté, co Chrýsothemis odejde, přijde sama Klytaiméstra. Vyčítá Élektře její chování a neoprávněnou zášť vůči ní. Její dcera jí říká, co si o ní myslí, když spáchala tak nesprávný a hanebný čin. Náhle k nim přijde pěstoun se zprávou o Orestésově smrti. Na rozdíl od Élektry, která začne pro svého mrtvého bratra strašlivě truchlit, číší z její matky radost, neboť se tak nesplní pomsta, kterou její syn neustále sliboval. Élektra se po této události rozhodne vzít Orestésův úkol do svých vlastních rukou. Také chce přemluvit Chrýsothemis, aby jí v tom pomohla, ta však se chce držet stranou a jako žena raději nic nepodnikat. Když přijde Orestés se "svojí" urnou, Élektrá začne opět projevovat lítost nad jeho mrtvolou. Bratr se jí tedy odhalí a vyjeví celý svůj plán. Sestra ho v tom podpoří a slíbí mu pomoc. Nejdříve vejde Orestés do rodného domu, kde zabije svojí matku. Poté počkal, až se vrátí Aigisthos. Ten se také dozvěděl o Orestésově smrti, ale na prahu domu na něho tento muž již čeká. Orestés mu zabrání v pokusu spáchat sebevraždu a odvede ho do domu, aby ho zabil na stejném místě jako on zabil Agamemnóna.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.