Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Gazdina roba - Gabrila Preissová

7. června 2011 v 12:13 | Fanta Light |  G
Předem bych ráda vysvětlila původ názvu díla:
Gazda: hospodář
Gazdina: hospodyně
Roba: na východní moravě žena jako taková
ve Slezku manželka
na Hané zpravidla odhroublý význam
v této hře špatná žena, která odešla od muže a žije s jiným
Gazdina roba: žena žijící s hospodářem, ale není to jeho pravá maželka. Je to původní autořin výtvor

Jinak od Gabriely jsem ještě četla Její pastorkyňu a obě díla se mi líbila. Doporučuji. Zajímavé a neobvyklé s tragickým koncem :P
Fanta Light
______________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1889
Původní název: Gazdina roba
Žánr: Tragédie
Místo dění: České země, Rakousko
Jazyk: Česky


Eva je chudá krásná dívka žijící se svojí tetou. Zamilovala se do Mánka Mešjaného, který si ji také chce vzít. Když je však vesnicí zvolen za stárka, zvolí mu za stárku Maryšu. To Evu ničí, neboť si to nemůže dovolit a jelikož se Mánek odmítá svého stárkovství vzdát, rozejde se s ním. Navíc jí stejně všichni říkají, že by si ji Mánek nevzal, a že se k němu Maryša hodí mnohem víc. Eva se tedy rozhodne k radikálnímu činu a provdá se za Sámka, který ji již dlouho miluje. Chce tím naštvat Mánka a zároveň umlčet i pomluvy.
Její manželství ale není nikterak šťastné. Během čtyř let se jí sice narodí dcerka, ale ta brzy zemře. Její smrt přičnívá Sámkovi, neboť odmítl zavolat zkušeného doktora. Odsuzovali ho totiž za to, že si vzal za manželku ženu, která utekla od svého muže. Navíc Eva stále miluje svého Mánka. Ale ani on nemá šťastný život, jak by chtěl. Vzal si sice Maryšu a měl s ní dvě děti, ale také stále touží po Evě. Té nakonec jí nabídne, aby s ním odjela do Rakous jako jeho žena, neboť Maryša jet nemůže. Eva ihned souhlasí, protože ji zde již nic nedrží a bez jediného slova z domu odejde. O jejím útěku ví pouze nejlepší přítelkyně Zuzka. V Rakousích zatím jejich lži všichni uvěřili. Dozví se to ale Mánkova matka, která za ním ihned přijíždí. Její syn se jí to snaží vysvětlit, ale v tom přijde advokát. Nechal si ho totiž zavolat, aby se mohl s Maryšou rozvést a vzít si Evu. Ten mu ale řekne, že by to trvalo i několik let a bude to stát celé jeho jmění a ani výsledek není zaručený. Navíc souhlasí s Mešjanovou, že by si to měl rozmyslet a myslet hlavně na své děti. Mánek si poté promluví s Evou. Chce aby zde zůstala, zatímco on bude doma u své ženy a každý rok, kdy by zde musel pět měsíců pracovat, by byli spolu. Když však téhož dne přijede baron s baronkou a chtějí obdarovat Evu, jakožto Mánkovu ženu, řekne jeho žena pravdu o jejím původu. I její syn to přizná a řekne, že si odmítá vzít Evu. Ta v to stále doufala a po těchto slovech skočí do Dunaje a utopí se. Mánka tato skutečnost zničí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.