Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Král Oidipús - Sofoklés

24. června 2011 v 11:41 | Fanta Light |  K
třetí drama od tohoto autora které jsem si přečetla. Udělalo na mě stejný dojem jako ty předchozí a proto jsem se již nebála se do toho "zakousnout" :). Jinak chci upozornit (aby v tom byl přehled), že toto drama by bylo dobré číst před Antigoné. Ta totiž následuje dějově až potom. Pokud by se našla další taková díla, samozdřejmě na to upozorním ;)
Jinak celou pověst naleznete buď na tetičce Wiki nebo ve Starých řeckých bájích a pověstí pod názvem Oidipús a Antogona.
Fanta Light
___________________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 429 BC
Původní název: Οἰδίπους Τύραννος
Žánr: Tragédie
Místo dění: Řecko, Théby
Jazyk: Řecky


Věštba určovala thébskému králi Láiovi, že ho vlastní syn usmrtí a ožení se se svou matkou. Když se mu narodil syn, poručil, aby narozenému dítěti probodli nohy, svázali je řemeny a pohodili v lese na hoře Kithairónu. Avšak otrok, který měl chlapce odnést, se slitoval a předal ho pastýři korintského krále. Král Polybos neměl vlastní děti, a proto přijal nalezence za vlastního a dal mu jméno Oidipús, což znamená "s opuchlýma nohama". Oidipús, vychovávaný na dvoře krále Polyba a jeho manželky Meropy, se domníval, že je jejich vlastním synem. Když mu ale jednou při hostině opilý přítel vytkl původ, odebral se do delfské věštírny, aby se otázal na své rodiče. Dozvěděl se, že se stane otcovrahem a ožení se s vlastní matkou. Opustil proto domnělé rodiče, aby se vyhnul předpovídanému osudu. Cestou však nevědomky zabil vlastního otce Ládia. Když nedalekoThéb rozluštil hádanku Sfingy, a osvobodil tak město od hrozné nestvůry, odměnou získal thébský trůn a ruku ovdovělé královny Iokasty. Nevěděl, že je jeho matkou. Po několika letech jeho panování postihl Théby strašný mor. Občané poděšení touto pohromou se obracejí ke svému králi o pomoc. Tím začíná děj tragédie.
(Zdroj: začátek knihy - Edice D)

Před královský palác přicházejí poddaní s žádostí o pomoc. Král Oidipús již také vyslal svého švagra Kreóna do delfské věštírny, aby zjistil příčinu této zkázy a také poslal pro věštce Teiresiáse. Kreónův návrat je slavný, neboť podle boha Fobia se má potrestat Láiosův vrah, a to buď vyhnanstvím nebo smrtí. Oidipús, který netuší, že to byl vlastně on a ihned slíbí, že to tak učiní a potrestá i ty, kteří by ho jakýmkoliv způsobem chtěli ukrývat. Vraha však nikdo nezná a z Láiosovy družiny, která ho doprovázela, přežil pouze starý pastýř, jeho věrný sluha, pro kterého si Oidipús pošle. Ke králi již také přichází Teiresiás, ale ten se zdráhá říci svoje vidění, neboť se dozvěděl vše o Oidipúsovi a že věštba se již naplnila. Na královo naléhání mu tedy řekne, že to on ho zabil a že spí s vlastní krví. Oidipús však jeho slova považuje za urážku a obviní ho i Kreóna ze spiknutí proti němu. Když však přijde jeho žena Iokasté a řekne mu všechny podrobnosti ohledně Láiovy smrti, uvědomí si, že Teiresiás mluvil pravdu. Stále však netuší svůj původ. V tom přijde jistý Korinťan se zprávou o smrti krále Polyba. Jeho nástupcem se má stát právě Oidipús. Ten však odmítá, neboť sice zabránil otcově vraždě, ale bojí se sňatku s vlastní matkou. Korinťan ho tedy uklidní a svěří se mu, že není jejich synem, ale to on mu sundal pouta z nohou a dal jim ho, když mu ho předal Láiusův pastýř. Iokasté již začíná tušit, že se jedná o jejího syna a nechce, aby dále vyzvídal. On však jejích rad nedbá a po jejím odchodu přijde pastýř, který přežil jeho útok na Láiose. Přizná se, že ho odnesl z královského paláce jako syna svého krále a předal ho do rukou zdejšímu Korinťanovi. Oidipús začne proklínat jejich dobrý úmysl. Vběhne do ložnice, kde nalezne oběšenou ženu a matku. Z hamby si jejími sponkami vypíchne oči, aby se již nikdy nemohl podívat na plody svého hříchu ani po smrti a žádá po Kreónovi, aby ho vyhnal z města na místo, kde měl již zemřít jako novorozec, a také mu předává do výchovy své čtyři děti. Ten slíbí, že jeho přání vyplní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vašek Vašek | E-mail | Web | 29. listopadu 2013 v 18:25 | Reagovat

Pokud vás mytologie láká, tak je pro vád dovolená Paros řecko jako stvořená

2 Milan Milan | E-mail | Web | 29. listopadu 2013 v 18:31 | Reagovat

Pokud vás řecká mytologie láká, tak je pro vád dovolená Paros řecko jako stvořená

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.