Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Máj (K. H. Mácha) - 2008

19. června 2011 v 11:38 | Fanta |  Zfilmované knihy
Máj patří vždy k povinné četbě na školách a také, vedle Kytice od Erbena, k nejznámější české poezii, a možná proto bylo tako zfilmované. Pokud se ovšem domníváte, že vám to bude stačit, abyste pochopily Máchův Máj, jste na omylu. Ten se totiž zabývá pouze "koncem" tohoto filmu (jestli se to tak dá říci), kdežto film vypráví celý příběh, který je v básni nastíněn. Možná proto mě tento film velice zklamal jako mnohé ostatní.


Oficiální text distributora:
Výpravný historický film režiséra a kameramana F. A. Brabce "Máj" vznikl na motivy stejnojmenné básně Karla Hynka Máchy. Vrcholné dílo českého romantismu adaptoval autor filmu v epickém duchu.

Filmový Máj je příběhem Kata (Jan Tříska), který se vrací po sedmi letech do svého kraje. Tento podivný vypravěč nám postupně odhaluje strhující příběh o milostném trojúhelníku dvou mužů a jedné dívky. Mlynář Schiffner (Juraj Kukura) je zralým mužem, stavějícím na jistotách, pro něž lze obětovat syna i city. Jarmila (Sandra Lehnertová) je dívka plná smyslné touhy a vášně v mladém a krásném těle, jehož hříchem by bylo nehřešit, a trojúhelník doplňuje Schiffnerův syn Vilém (Matěj Stropnický), rebel a vůdce loupežnické bandy, která okrade vesničany v kostele při májové mši, vyrabuje mlýn a přepadne poštovní dostavník. Láska, vášeň, ale i vina a trest, to vše se odehraje ve filmu Máj na pozadí přírody - démonické a lhostejné síly, která jako všudypřítomná bytost tepe vlastním rytmem, konfrontována s lidskými vášněmi.

Film Máj zaujme především silným příběhem, skvělými hereckými výkony, nádhernou kamerou a moderní filmovou hudbou - spojením kytarových partů skupiny Support Lesbiens a velkého symfonického orchestru. Režisér F. A. Brabec patří mezi ty české režiséry, kteří se nebojí přistoupit k adaptaci klasických textů české literatury. A nejenom té české. Největší divácký úspěch měl sice jeho pozoruhodný film Kytice (2000) na motivy básnické sbírky Karla Jaromíra Erbena, ale velmi výrazný úspěch sklidila i jeho adaptace slavné divadelní hry Alfreda Jarryho Král Ubu (1996). Jako kameraman se podílel na filmech Jana Svěráka a za své kameramanské umění obdržel tři České lvy. Do hlavních rolí obsadil debutující neherce Sandru Lehnertovou a Matěje Stropnického.

V dalších rolích se ovšem představí jedni z nejlepších českých a slovenských herců několika uplynulých dekád - Jan Tříska a Juraj Kukura. Menší roli faráře si bravurně vystřihl Vladimír Javorský. Jarmilinu matku si zahrála Nina Divíšková a Vilémova přítele loupežníka ztvárnil Kryštof Hádek.Obsah knihy: Máj


O filmu: Máj 2008
Trailer:


O tomto díle jsem četla téměř pouze zápornou kritiku a i já se k ní přidávám. Navíc je toto dílo podťato velkým množství erotických scén, o kterých si nemyslím, že by bylo právě v tomto použití vhodné. Jak jsem již říkala, dalo by se říci, že báseň a film jsou dvě velmi odlišné věci, neboť se schodují pouze v konci. Mácha vypráví o Jarmilině smrti, Vilémově popravě a Máchově návratu na místo činu. Kdežto Brabec natáčí o životě všech hrdinů milostného trojúhelníku, o Vilémově vraždě a až poté se dostává k sebevraždě a popravě. Navíc je zde i několik nejasností. Například v knize nebyla Jarmila svědkem Vilémovy smrti, ale dozvěděla se jí a navíc se domnívám, že ještě v noci, zatímco ve filmu se utopila za jasného dne. Duchové se objevují až když je jejich budoucí pán ve vězení, ale ve filmu je vidíme ve chvíli, kdy na popraviště přijíždí Vilém.
Jinak bych vás ráda řekla, že každý na to může mít jiný názor a vám se třeba tento film líbit může. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.