Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Matka Kuráž a její děti - Bertolt Brecht

24. června 2011 v 10:47 | Fanta Light |  M
Zajímavé drama z období třicetileté války... Otázky?
Fanta Light
________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1939
Původní název: Mutter Courage und ihre Kinder
Žánr: Epické divadlo
Místo dění: Bitvy během 30. leté války
Jazyk: Německy


Děj se odehrává za třicetileté války (1618 - 1648). Markytánka Anna Fierlingová, které všichni přezdívají Matka Kuráž, cestuje se svým vozem naplněným všemožnými užitečnými věcmi při válce, s vojenským tažením. Je přesvědčená, že ji válka živý stejně jako vojáky a bojí se míru, který zatím naštěstí nepřichází. Na cestách ji doprovází synové Eilif Nojocki, Švejcar Fejos a němá dcera Katrin Hauptová (svá příjmení mají po svém otci).
V roce 1624 dorazí Matka Kuráž s dětmi do Dalarny. Zde vrchní velitel verbuje vojáky na polské tažení a při setkání s Matkou Kuráží chce také dostat její syny. Podaří se mu však přesvědčit pouze Eilifa, kterého válečné boje nadchnou a přes silný matčin odpor se dá naverbovat. Tím o něho Matka Kuráž přichází a opět ho spatří až o dva roky později v pevnosti Wallhop, kde dostává Eilif ocenění za významné služby vojenskému táboru.
Až do roku 1629 cestuje Matka Kuráž s finským regimentemmimo dětí ji doprovází i polní kazatel. Když však náhle padnou do zajetí i s částí vojska, začne se kaprál schánět po kase jejich pluku. Tu dostal do opatrovnictví Švejcar za svojí poctivost. V čas se mu ji sice podaří ukrýt, ale je chycen a Matka Kuráž, aby zachránila sebe, dceru i vůz řekne, že ho nezná. To samé řekne i Švejcar o nich, a jelikož odmítne vydat kasu, popraví ho. Jeho matka chce prodat svůj vůz Yvette, aby měla peníze na jeho vykoupení, ale příliš dlouho smlouvala a s penězi přišla příliš pozdě. Dál jede tedy Matka Kuráž jen s dcerou.
O tři roky později padne švédský král Gustav Alber v bitvě u Lützenu. Tím se má obnovit starý mír, kterého se Matka Kuráž bojí, neboť ji válka živý a navíc koupila nové zboží. Opět se setkává s velitelovým kuchařem a s Yvette. Zatímco odejde do města, přivedou i jejího syna Eilifa. Toho však čeká smrt, neboť sebral sedlákovi dobytek a zabil mu ženu. Během války ho za to chválili, ale nyní v míru ho zabijí. Nepřeje si, aby se o tom dozvěděla jeho matka, která naivně až do konce hry si bude myslet, že žije. Brzy je znovu obnovena válka a Matka Kuráž táhne s Katrin a nyní i s kuchařen, kterému se líbí, dál.
Jejich vztah je ale roku 1634 narušen a zničen. Kuchaře zastihne v Německu dopis, že jeho matka zamřela a odkázala mu hostinec v Utrechtu. Chce se tam i s Kuráží usadit a začít nový život. Ta odmítne, neboť by musela opustit svojí dceru, a tak vyhodí jeho věci a pokračují v cestě opět sami po celé dva roky. Zastaví se až u města Halle. To je ohrožováno vojáky, a proto Katrin, mezitím co její matka odejde do města, začne bubnovat na střeše jednoho stavení na poplach. Nakonec je sestřelena vojáky. Matka Kuráž musí nyní svůj vůz utáhnout sama. Doufá v lepší budoucnost a i na Eilifa, který je již roky mrtvý. Neuvědomuje si, že to právě válka, která ji dává obživu, ji připravila o děti i normální život.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.