Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Příliš hlučná samota - Bohumil Hrabal

7. června 2011 v 11:59 | Fanta Light |  P
Velmi hezké a zajímavé dílo k zamyšlení... Děj zde není až tolik obsažen, spíše pocity, vzpomínky a úvahy. Doporučuji už kvůli tomu, že to není moc dlouhé.
Fanta Light
___________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1980
Původní název: Příliš hlučná samota
Žánr: Román
Místo dění: Československo; Praha,Bubny
Jazyk: Česky


Samotář Haňa pracuje již 35 let v pražské sběrně starého papíru, kde tento odpad lisuje. Mezi starými novinami, obaly a knížkami, nachází časta takové skvosty, že neodolá a začte se do nich. Mnoho si jich bere i sebou domů, kde mu zabírají každičké volné místo. A tak má nad postelí neuvěřitelných 20 tun knih. Právě díky nim se také považuje za velmi vzdělaného člověka, který toho ví mnohem víc než ti, co vydělají více peněz a můžou některá místa na světě vidět na vlastní oči. Bojí se však, že jednou na něho všechny ty knihy spadnou, neboť do lisu háže také myši, které ve skladu okusují starý papír a okusují i těch 20 tun, zřejmě jako pomstu.
Když si čas od času chce odpočinout po práci od hydraulického lisu, zajde do sklepa ke kamarádům, kteří dělají různé sociologické průzkumy. Od jednoho z nich se takto dozví o krysí válce v kanálech pod Prahou. Mají tam své "město" a vždy, když vyhraje určitý krysí klan, tak se rozdělí opět na dvě větve a začne nová válka. Vzpomíná také na svojí lásku Manču, která se i s rodinou kvůli své hanbě odstěhovala z města. Když se po několika letech opět potkali, opět se jí stala podobná nehoda a zase se s ní Haňa neviděl. Opět ji uviděl nedávno. Nechala si postavit zadarmo dům a s každým, kdo na něm dělala určitou práci spala. Myslí také na svého strýce, který byl strojvůdcem. V důchodu se nemohl rozloučit se svým strojem, a tak si koupil stejnou lokomotivu, se kterou jezdil. Proto se i Haňa rozhodl, že až bude v důchodu, také si koupí takový lis, jako se kterým právě pracuje. Během svého neměnného života potkává dvě cikánky, které ho navštěvují ve skladu a on jim dává jídlo ze své svačiny. Do života mu zasáhla i jedna dívka, která za ním šla až domů. Nechal si ji u sebe a ona mu vařila a uklízela. Jednoho dne však nepřišla a až později zjistil, že ji odvezli do koncentračního tábora.
Haňa vidí svůj smysl života pouze v balení starého papíru a mačkání červeného a zeleného knoflíku svého lisu. Tato vidina mu ale zmizí, když ho šéf pošle do Bubnů, kde mají obrovský elektrický hydraulický lis. Zde spatří dělníky, kteří v oranžových svetřících a žlutých baseballových čepicích, háží bez jediného zastavení papír na pás, který ho odváží do gigantického lisu. Vše jde rychle a svižně. Haňův šéf je tímto nadšen a rozhodne se svého zaměstnance nahradit dvěma brigádníky. Ti se již nezabývají nad tím, co háží do lisu. Tato skutečnost Haňu zničí. Poté, co projde všemožné pražské hospody, se rozhodne v opilém stavu skončit se svým životem v hydraulickém lisu. Když ho stěny lisu začnou smačkávat se svým nejoblíbenějším Novalisem a spoustou papíru, probudí se v parku na lavičce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.