Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Strakonický dudák aneb Hody divých žen - Josef Kajetán Tyl

15. června 2011 v 9:57 | Fanta Light |  S

Tak sem přicházím s další hrou od českého autora. Tentokráte se jedná o Strakonického dudáka. Pamatuji si, že jsme na něho psali test a já si tehdy obsah přečetla na internetu... Vlastně nám to tak i učitelka říkala, že jí stačí vědět obsah. Potíž byla v tom, že mně nepomůže přečíst si obsah, neboť ten děj stejně nepochopím. Musím si prostě tu knihu přečíst.
Fanta Light
_________________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1847
Původní název: Strakonický dudák aneb Hody divých žen
Žánr: Dramatická báchorka
Místo dění: Strakonice, Řecké město
Jazyk: Česky


Švanda je mladý dudák žijící ve Strakonicích, kde si v hospodě vydělává hraním s přítelem Kalafunou. Je zamilován do Dorotky, dcery místního hajného. Ten však jejich lásce nepřeje a nechce, aby si jeho dcera vzala chudého Švandu, který byl navíc vychován jako sirotek neznajíc svůj původ ani rodiče. Když přijde opět jednou do hospody, vypráví tam voják Šavlička, jak se v cizině skvěle vydělávají peníze. Švanda se toho chytne a rozhodne se vydat do světa, kde si pomocí svých dud chce vydělat tisíce a pak bude mít již cestu k Dorotce otevřenou. Ta však nechce, aby odešel, ale veškterá její snaha a prozby jsou marné. Švanda odejde do blízkého lesa, kde se zastaví a na chvíli se prospí. Během spánku se u něho zjeví jeho matka Rosava - polednice a několik lesních pannen. Rosava je přemluví, aby začarovali Švandovy dudy. Oni její žádost vyplní a od této doby hrají dudy tak nádherně, že se každý roztančí. Jakmile tuto vlastnost Švanda objeví, nic ho již ve Strakonicích nedrží.
Do řeckého města přichází bývalý student Pantaleon Vocilka. Vejde do hostince, kde hledá Švandu, který se mezitím stal již známým muzikantem a nyní si ho žádá i král, aby rozesmál jeho dceru prinzeznu Zuliku. Vocilka se dudákovi hned vnucuje a nakonec se Švanda nechá přemluvit, aby se mu jeho nový přítel staral o peníze. Ve stejný den přichází do téhož města také Dorotka s Kalafunou. Na svého milého čekala celých šest týdnů a poté, co jí zemřel otec, již neměla důvod proč být dál ve Strakonicích a vydala se Švandu hledat. Naštěstí jim cestu ukázala Rosava, která hlídala sého syna na každém kroku. Jakmile se Švandou setkají, chtějí s ním hned jít domů. On se ale brání, že stále nemá peníze, neboť je propůjčoval, a také na něho čeká princezna Zulika. Tu se mu skutečně povede rozesmát a ona si ho hned chce vzít za muže. Švanda, překvapen jejím rozhodnutím i krásou, nedokáže říct ani slovo, a tak vše za něho řekne Vocilka. Jeho vinou se tak dostane Dorotka s Kalufanou do vězení a i sám Švanda tam zkončí, když přijde Zuličin nápadník Alamir a Vocilka uteče. V temné kobce navštíví dudáka jeho matka Rosava. Její syn neví, kdo to je, a obviňuje tu, která ho porodila, že se o něho nestarala. Rosava, zničena jeho slovy, se mu odhalí a řekne celou pravdu. Za to je ale zakleta Lesanou, královnou nadpřirozených žen, do divé ženy.
Po svém útěku se Vocilka dostává do Strakonic. Zde se opět setkává se Švandou, který se již mezitím dosatal z vězení pomocí svých dud a vrátil se do rodné vesnice. Zase hýří penězi a nikterak se nesnaží zlepšit svůj život. Věrně však čeká na svojí milovanou Dorotku, která se náhle také vrací z ciziny s Kalufanou. Ten opustil svoji ženu, a ona mu to nyní nemůže odpustit, že ji nechal s dětmi samotnou. Jakmile jí ale dá váček s penězi, hned se s ním usmíří. Nyní čeká odpuštění i na Švandu od jeho Dorotky. Ta však odmítá s ním promluvit jediné slovo, a tak Švanda odchází do lesa. Večer navštíví Dorotku Rosava, aby jí řekla, že jejího milého čeká o půlnoci smrt od divých žen a duchů, kteří ho chtějí utancovat. Mladá dívka neváhá zachránit svého milého a podaří se jí ho vyprostit z temného kruhu. Nyní mu již vše odpustí. Švanda poté zahodí své dudy, které již ztratili svojí moc a vrátí se s Dorotkou domů. Vocilka si s nadějí velkého výdělku odnese, nyní již obyčejné, dudy.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.