Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Čtenářský deník - vopruz nebo super věc?

8. července 2011 v 21:44 | Fanta |  Co se týče knih a čtení
Každý to jistě zná, přijdete na gympl a vaše češtinářka na vás vytasí s novinkou - povinný čtenářský deník. Alespoň takhle to bylo u mě. Napsat název a autora, obsah mými slovy a hodnocení. Někdo může k tomu mít i rok vydání knížky, ilustrátora nebo další (pro mě zbytečné) informace.


Na základce jsem měla snad jen jeden refát. Bylo to dobrovolně a ještě mi tu knížku učitelka půjčila. Vzpomínám si jak jsem "Už zase skáču přes kaluže" měla na nějaké čtyři stránky A4. Byl to můj rekord. Pak po ní přišel gympl. Tam jsme měli dvě knížky přes prázdniny a čtyři za každé pololetí. K nim se počítalo i maximálně pět knížek za rok, které byly povinné. Vesměs se jednalo o díla, která by měl přečíst každý - Shakespeare, Moliére, Staré pověstí české, Bajky, atd. K této literatuře jsme každoročně ještě dostávali seznam s doporučenou četbou... Takhle to bylo čtyři roky.

Zlom nastal po zkončení povinné docházky a s nástupem kvinty. Nyní již čtenářáky nebyly povinné, ale kdo chtěl mohl si je vést a za dvě díla jsme měli za jedna :). Tímto rokem to pro velkou část třídy zkončilo. Z 25 lidí si čtenářské deníky nyní vede asi 9. Mezi nimi jsem i já. Důvody proč si to píši jsou jednoduché - dobrá známka zadarmo, baví mě to a ještě mám přípravu k maturitě. Čtení mě navíc baví a vždy si najdi čas takže to není pro mě žádný problém. Minulí rok jsem jí to však nestačila dát a tak jsem si čtenářák nechala i s těmi novými díly. Bylo mi líto, že je to tam tak "neužitečné". Tak jsem si zavedla tento blog, kde mám alespoň malou jistotu, že to někdo čte :) a já navíc jsem, byla a budu pro čtenářské deníky.

Někdo však může být zastánce druhého názoru, že je to největší pitomost. Dobrá, neberu mu to, ale proč to v takovém případě říkají? Důvody mi nejsou jasné, ale hádám to na odpor ke knihám a literatuře, nebaví je dělat výpisky a nechtějí ztrácet čas takovou věcí. Tu druhou možnost znám z vlastní zkušenosti. Dříve pro mě knihy znamenali všechno, ale výpisky? Kdepa, to nebylo nic pro mě a spíše jsem preferovala to, co ostatní - internetové zpracování V posledních měsících si však stále více uvědomuji, jak je to moje to pravé. Tím nechci říci, že ty moje referáty jsou nejlepší, to vůbec... Chci říci, že do svých referátů dávám i kousek sebe. Kousek toho, co je pro mě důležité a na co nesmím zapomenout. Možná to zní příšerně, ale nyní již s žádnými jinými obsahy nepracuji. Výjimky tvoří díla, u kterých si chci něco ujasnit. A proč je tomu tak? Připadá mi jako by u těch ostatních nebylo to, co chci já. Zajímalo by mě, proč to tak necítí i ostatní a spokojí se s obsahem na knihu, který je ještě nekvalitní. Vrchol, když něco stáhnou a ani to nečetli. Jak ví, že to tam doopravdy bylo?

Už začíná ze mě mluvit posedlost knihama. Vždyť ostatní nemusí ani zajímat to, co je v knihách. Bílé stránky s černým textem je nezajímají a preferují jiné činost - hudba, kreslení či různé sporty.V takovém případě si čtenářské deníky vážně jen vedou kvůli učitelům, aby se neřeklo, že se nezajímají o kulturu. No a poté k maturitě, neboť je to povinností. K čemu jim to vlastně je? A proč by to měli dělat? Jak jsem již řekla, bere nám to čas, který bychom si rádi ponechali na jiné zábavnější činnosti.

Když nad tím tak přemýšlím, začínám i pochobovat, že to co dělám je správné. Nejsem si jistá, jestli bych neměla raději být jiná. Ostatní si v mém věku a v tuhle domu lítají venku, jsou někde v baru nebo diskotéce s přáteli a já tu přemýšlím, jestli je čtenářký deník dobrá věc. Jasně, že je, ale někomu není k ničemu. Přesto jednou z jeho kladných stránek je i zapamatování příběhu, ovšem někomu se to nemusí líbit. A někomu to je jedno. Stejně jako uvažování na tím, že na "Druhá tvář" se dá napsat vše...

A já? Já budu stále taková tichá holka, co ve vteřině může vybuchnout a ublížit. Budu stále takový introvert, který touží po tom vyniknout a být vidět. Stále budu dělat ujeté věci, abych se odlišila, přestože bych ráda někdy byla jako ostatní... Já nepochopím tebe, ta nepochopíš mě. Můžeš si myslet, že jsem taková a druhé chvíli zjistím, že jsem úplně jiná, To samé však můžu říci o tobě. Na ICQ se s tebou dá skvěle psát, ale v reálu? Myslela jsem, že jsme přátele, ale ty chceš víc, že?... Nejsem šprtka, nemám dobré známky ani nejsem nikterak oblíbená, ale jsem svá. Jsem taková jaká jsem a nezměníš mě. Nezměníš ani mou lásku ke knihám a nepřesvědčíš mě, že tento blog nemá budoucnost.

S přáním mnoha a mnoha úspěchů v životě, lásce, práci či na dovolené

Fanta Light

P.S. A co vy a čtenářský deník? Vedete si ho poctivě a pravidelně? Nebo patříte k těm ulejvákům :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nika Caesaris Nika Caesaris | Web | 8. července 2011 v 22:51 | Reagovat

My teda musíme povinně vytvářet o něco složitější maturitní protokoly na patnáct knih ročně (letos půjdu do septimy). První tři mi vadily, potom už jsem to brala jako samozřejmost u všech knih, které čtu v rámci školy. K těm, které si přečtu ze svojí vlastní iniciativy, rozbory a protokoly nedělám, dá to hodně práce a je to zbytečné. Spíš si jen zkratkou napíšu na A5, o čem kniha byla, co mě zaujalo a tak, pak to vložím do knížky a hotovo. U půjčených knih dělám to samé, ale zakládám do portfólia.

p.s.: Neber to jako buzeraci, ale v popisu máš překlep (kamaráDka).

2 matanov matanov | Web | 8. července 2011 v 23:16 | Reagovat

Jak moc mi to připomíná mě kdesi dávno v minulosti...

3 Kate Kate | Web | 8. července 2011 v 23:52 | Reagovat

Ach, konečně někdo stejně vášnivý k čtenářským deníkům!
Letos jsme na ZSV dostali za úkol dělat ankety na naší škole a já dostala zrovna čtenářství a spousta lidí samozřejmě odpověděla, že opisují z internetu. Čtenářský deník mě baví, kreslím si do něj i obrázky k tématu, mám tam jen jedinou knížku, kterou jsem nečetla - Egypťana Sinuheta. Ale ostatní nepřečtou většinu, třeba ani "ten pitomej" Máj, který by měli tak ani ne za hodinku. Mrzí mě velmi, jak mezi mými vrstevníky zájem o knihy upadá, že si raději počkají na film a takový kecy. A opravdu je mi líto, že učitelé i přesto, že vědí, že opisují z internetu, nikomu nic neřeknou, nedomluví jim, aspoň něco, možná je to marné, ale i tak... no já vím, asi chci po těch lidech moc a všechny rozčiluju tím, že si tahám knížky do školy a že mám jedničky z češtiny jak z mluvnice, tak z literatury.
Měj se krásně a drž se, knihy jsou jedny z nejkrásnějších věcí na světě!

4 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 9. července 2011 v 23:00 | Reagovat

Mně spíš bylo vždycky líto těch, kteří měli povinnou četbu. My jsme ji měli/máme jen doporučenou (když nepočítám maturitní kánon). Co se týče zápisů, tak mě to sice baví, ale docela problém je se k tomu dokopat. Ovšem pak už to jde hladce=)

5 otavinka otavinka | Web | 30. prosince 2011 v 17:39 | Reagovat

Ohromný článek ! Čtenářský deník jsem si vedla od 15 let. A nejen s doporučenou četbou. K tomu jsem si vypisovala citáty. Hodilo se mi to u maturity i na další škole. Vnučka mi říká, že ona si to pamatuje. No, pravdou je, že přečtu-li za měsíc jednu knihu, tak si třeba i mohu pamatovat, ale já jich četla téměř stovku, hlavně, když už jsem byla zaměstnaná. Pracovala jsem v knihovně a díky čtenářskímu deníku jsem si vytvořila i báječnou sbírku citátů a podobně. Nedám na to dopustit. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.