Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Divá Bára (Božena Němcová) - 1949

21. července 2011 v 14:38 | Fanta |  Zfilmované knihy

Před hodně lety jsem tento krásný film viděla a včera jsem si ho stáhla, abych si ho zopakovala. Jedná se o černobílou verzi z roku 1949. Velice hezké zpracování, které mě nadchlo mnohem více než kniha. Jenomže pokud ji musíte číst povinně a doufáte, že vám film bude stačit, jste na omylu. Bohužel bohudík. Nevím jestli právě pro ty nádherné části s myslivcem nebo marné snahy vesnických kluků získt Báru to má větší šmrnc. Také konec je mnohem dramatičtější než v knize. Film si tedy můžete pusti až po přečtení knihy jao malou třečničku na dort. Přes velké rozdíly s knihou tento nádherný film z doby, kdy ještě existovali džentelmeni, rozhodně doporučuji.


Oficiální text distributora:
Bára, dcera obecního pastýře, je zdravá, čistá a přírodu milující dívka. Svou povahou je však odlišná od zaostalých a pověrčivých vesničanů, kteří ji nemají rádi pro "nadpřirozené" okolnosti jejího narození. A tak se Bára přátelí pouze s Eliškou, farářovou schovankou. Té se dvoří panský správce Sláma, kterého však Eliška nechce. Bára jí chce pomoci, počká na Slámu u hřbitova a vystraší ho. Kočí zburcuje vesnici a lidi pronásledují Báru, kterou nakonec zavřou do márnice. Dochází k potyčce mezi vesničany, při které začne márnice hořet.

Obsah knihy: Divá BáraPrvní setkání myslivce a Báry


Jak jsem již říkala, tento film nedoporčuji jako narazení knihy. Proč? Obě díla mají společného velice málo a přesto se Němcové i Čechovi se podařilo vytvořit něco skvělého. Ale teď k těm odlišnostem. Těch si všimneme hned na začátku. Film začíná Bářiným narozením, které bohužel nedopadne dobře a její matka krátce poté umírá. Stane se to uprostřed bouřky a tak není divu, že pověrčivé babky to svedou na Polednici a dítě označí za divé. V knize matka sice umírá, ale je to jinak. Omdlí v šestinedělí (nesměla vstávat, ale zapoměla na to) a zemře až po pár letech.

Nebudu se zabývat nyní maličkosti a řeknu to ve zkratce. Ve filmu je přidáno spoust věcí: vesničtí kluci se snaží získat přes odpor jejich matek Báru, ta spí u myslivce, tancuje s ním a nakonec ji zachrání z márnice, kam ji zavřou, ale omylem zapálí. Naopak zde není její vyrůstání, kamarádství s Jozífkem nebo dopis od pražské tetičky, že si Elška musí vzít toho, koho miluje. Co nejvíce bije do očí je vztah Báry a myslivce. Již od začátku je vidět jejich vzájemná láska a poliky na Ďáblově vrchu vše stvrzují. V knize to tak není. Tam spolu téměř nepromluvili a o nějakých procházkách nemohla být řeč. O ruku jí požádal až v márnici (jak romantické :D).

Díla se schodují v málo věcí a pokud zde něco je, objeví se něco, co to pokazí. Například jejich házení věnečků do vody - Barčin měl přistát na větvi... Ale nechám toho. Je toho hodně a každopádně to stojí za to vidět. Navíc jak někdo napsal:
Vlasta Fialová je hezká... xD

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.