Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Karla - Božena Němcová

22. července 2011 v 14:40 | Fanta Light |  K
Další povídka od Božky... Abych řekla pravdu, než jsem ji začala číst, již jsem věděla jak to dopadne. Naše češtinářka nám totiž často vypráví děj i s koncem, ale přesto mě to lákalo. Navíc z mé vlastní zkušenosti ne vždy nám obsah řekne zprávně a většinou se jí tam vloudí někají chyba, někdy i velice zásadní. No nechám toho povídání a jdem na obsah.
_______________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1855
Původní název: Karla
Žánr: Povídka
Místo dění: Chodsko
Jazyk: Česky


Z německa se po letech vracejí muži z vojny do rodných Čech. Mezi nimi je i Markyta s dcerou Karlou. Před čtyřmi lety po smrti vého novorozeného syna odešla ze Stráže za svým mužem Drahoněm, neboť nemocněl "domácí nemocí" (steskem po domově). Markytě se opět otěhotněla, ale její muž přes veškterou snahu však zemřel. Nyní se vrací domů a svojí dceru střeží jako oko v hlavě a nechce ji dát od těla. Ve Sráži ji i po ty roky poznali a rychtářka ji ubytovala u sebe. Také dostala u nich práci jakou zastávala před čtyřmi lety. I Karlu přijali mezi sebe a brzy se spřátelila s jejich Hanou. Postupem času se z nich staly nerozlučné kamarádky. Hráli si spolu, chodily stejně oblíkané a pásli spolu husy.
největší oporou byl pro Markytu na vojně i nyní Adam Bárta. Litoval, že Karla není chlapec. Tyto slova však markyta nesnášela. byla ráda, že má dceru, kterou nemusí poslat na záhubnou vojnu. Přesto však učil Bárta Karlu vojenské execírce (pokud jsem pochopila správně jedná se o vojenské cvičení...), při hrách z ní dělal generála a dokonce ji učil svému řemeslu - vyřezávat přeslice a dělat vařečky. Postupně se z Karly stala hezká dvíka a všimnul si jí rychtářovic Petr. Snažil se jí všemožně získat, ale Karla ho rázně odmítla, že si ho nevezme ani žádného jiného. Její matka s ní plně souhlasila a všem řekla, že Karla se vdávat nebude. To vyvolalo po vesnici drby a všichni byla přesvědčeni o nějaké vadě, kterou má Karla na svém těle. Ani Hana nejevila o žádného chlapcezájem a raději obě děvčata trávili čas spolu. Dokonce jí Karla vyřezala na přástvi přeslici, kterou jinak dávali děvčatům jejich milí.
Když přišly masopustní dny, dostavil se do vesnice i Bártův synovec z vojny. Všem se líbila jeho uniforma, a tak se Karla rozhodla si ji půčit. Oblek jí padl skvěle a ostatní tvrdili, že takto vypadá lépe než děvče a začali jí řákat Karel. Nejvíce ji potěšilo, že se líbí Haně, s kterou protancovala celý večer. Při návratu domů ji Hana slíbila, že být Karla Karlem vzala by si pouze jeho. Ráno však Karla záhadně zmizela a nemohli nalézt ani Bártu. Jakmile její matka zjistila i to, že se převlékla za vojáka, ze zoufalství všem přiznala, že celou dobu vydávala syna Karla za dceru, aby ho uchránila před vojnou. Když se Bárta vrátil, který vyprovodil Karla do Prahy, předal Haně červený šáek s karliným pásem a dívčím vínkem. Markytin syn byl silný a vojnu zvládl. Navíc byla zkrácena ze čtrnácti let na osm. Přesto však mladí lidé po sobě toužili a stýskalo se jim. Proto odjel rychtář do Prahy, aby ho již po čtyřech letech pustili. Podařilo se a poté si Karel vzal Hanu a stal se sedlákem.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Adam Mrázek Adam Mrázek | E-mail | Web | 29. října 2013 v 8:45 | Reagovat

O_O  gcgckh

2 Díky Díky | 9. prosince 2013 v 16:04 | Reagovat

Díky!  Zachránila jsi mě!  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D :-D :-D

3 Díky Díky | 9. prosince 2013 v 16:05 | Reagovat

Díky moc zachránila jsi mě! :-D  :-D

4 zadek zadek | 2. ledna 2014 v 21:46 | Reagovat

jako jo dobrý,jen si to po sobě příště ještě přečti,než to sem dáš ;-)

5 Ďaka ti. xD Ďaka ti. xD | E-mail | 16. prosince 2014 v 14:36 | Reagovat

Pomohlo mi to. Děkuju za vložení.Jen ty chybky domakat ;)

6 terka terka | 16. ledna 2016 v 18:59 | Reagovat

moc díky jsi moje záchrana.Až na ty chybičky super!!! :-D  :-D  :-)

7 jakub jakub | 3. dubna 2016 v 17:44 | Reagovat

Díky za záchranu.Ale pozor na chyby ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.