Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Médeia - Euripidés

9. července 2011 v 13:39 | Fanta Light |  M
Další dílo z Řecka :). Já prostě tuhle litaraturu miluji a to v případě, kdy se mi nechce přemýšlet xD. Další názor si udělejte sami ;). Jinak celou tuto pověst naleznete přesně pomocí tetičky Wiki, případě je zaznamenána ve Starých řeckých bájích a pověstí jako Médea a Íásón.
_______________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 431BC
Původní název: Médeia
Žánr: Tragédie
Místo dění: Řecko
Jazyk: Řecky


Médeia byla dcera krále Aiétése a uměla čarovat. Ten dostal darem od svého zetě zlaté roucho, které nechal v háji střežit drakem, který nikdy nespal. Pro toto roucho se vydal Íásón, aby tam dostal po strýci Peliásonovi trůn, který mu patřil.Médaia se do hrdiny zamilovala a pomohla mu získat roucho, přestože tím zadila svoji vlast. Odjela s ním poté do Řecka, s její pomocí získal Íásón trůn a poté si jí vzal. Byl však vyhnán Peliásonovým synem. Útočiště našel až u korinstského krále Kreonta, který mu nabídl svojí dceru. On souhlasil, neboť tak se dostal opět mezi vyšše postavené lidi.

Médeia s rozhodnutím svého muže zásadně nesouhlasí a bere to jako jeho zradu. Nakonec začne svým nepřátelům vyhrožovat pomstou. Kreon se bojí jejích kouzel a čar a raději ji nechá vyhnat ze země a nedbá jejích proseb, že by mu ona neublížila. Médeia je zničena a plánuje krutou vraždu, kterou se však stále zdráhá uskutečnit. Íásón se snaží svoji ženu uklidnit a vysvětlit, že vše bylo pro jejich dobro a aby i jejich děti měli sourozence. Médeia i přes jeho slova vidí v tomto činu zradu a připomíná mu, co všechno pro něho udělala a co kvůli němu ztratila. Toho si Íáson nevšímá a vidí pouze svůj dobrý skutek, když přivedl Médeiu do Řecka. Zrazenou ženu nachází její přítel Aigeus. Slíbí jí pomoc až to bude potřebovat a útočiště v Athénách. Ta jeho nabídku přijímá, neboť ví, že to je její záchrana.
Aby ublížila co nejvíce svému muži, rozhodne se zabít vlastní děti. Předtím je pošle s dárky ke svojí sokyni. Ta si obleče jedem napuštěné šaty a do vlasů si dá ozdobu. Jed začne ihned působit a mladá dívka umírá i se svým otcem, který obejme již mrtvou dívku a tím se dotkne jedovatých věcí. Poté, co posel přinese krutou zprávu o smrti obou lidí, Médeia se odváží provést svůj čin dokonce a zabíjí své syny. Jejich mrtvoly položí na vůz tažený drakem, kterého dostala od svého dědy Héliose. Před hradem se opět setkává se svým mužem. Vyčítá mu svůj čin a odmítne mu vydat mrtvá těla, neboť je chce sama pohřbít v Héřině svatém háji. Poté odlétá do Athén k Aigeovi.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.