Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Povinná četba vs. Doporučená četba

17. července 2011 v 17:19 | Fanta Light |  Co se týče knih a čtení
V tomto článku bych ráda vysvětlila tyto dva pojmy tak, jak se na ně dívám já. Často je zde používám a někde může dojít k záměně a pro někoho tyto dva pojmy můžou znamenat jedno a totéž. Nerada bych byla, aby zde došlo k nedorozumněním a navíc se doporučená i povinná používá ve škole, takže se to bude hodit :)


Začneme tím méně oblíbeným a zároveň tím, co se lépe definuje... Povinná četba. Jak už název napovídá, jedná se o díla, která, ať chceme nebo ne, musíme přečíst. Vybírá je sama češtinářka a často, alespoň u mě to tak bylo, to poté kontroluje pomocí testů nebo právě čtenářských deníků. Většinou se věnovala chybám, která nastávají při opisování z internetu (např. Márinka x Marinka - správná verze) a pokud se jednalo o písemné zkoušení měli jsme buď napsat obsah nebo jednou u Babičky nám dávala asi 30 otázek, na které jsme museli zodpovědět. Nebyla to žádná sranda, neboť se zaměřila na detaily a i pro t,y co to doopravdy četli, to byla makačka. Povinou literaturu nám moc nezadávala. 4 určité knížky ročně a za těch pět let asi jen tři knihy navíc.

Naše povinná literatura:
Babička, Divá Bára - Němcová
Buddenbrookovi - Mann (to jsem vlastně měla pouze já)
Staré řeké báje a pověsti - Petiška
Staré pověsti české, Psohlavci - Jirásek
Bajky - Ezop
Moliére
Shaespeare
Nový epochální výlet pana Broučka tentokráte do XV. století - Čech
Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha - Saavedra
Máj, Marinka - Mácha
Povídky malostranské - Neruda
Dekameron - Boccaccio
Král Lávra - Borovský
Foglar
Robinson Crusoe - Defoe
Kytice - Erben


Doporučená... S její definicí je to krapet složitější. Tu sice číst nemusíme, ale z velké pravděpodobnosti se některá díla objeví v kánonu literarury k maturitě. Češtinářka nám každý rok dává seznam (průměrě 3 A4) děl, která budeme probírat a v podstatě bychom něteré mohli přečíst k zvýšení našich vědomostí. Číst se to nemusí v tom je ten háček. Je to dobrovolné a pouze se to doporučuje těm, co o to mají zájem. Takových je ale velmi málo. Kdo se dnes prodírá těmito seznamy a zaškrtává si, co přečetl, popřípadě s papírama běží do knihovdy aby ji doslova vybral? A právě já osobně mám tyto díla nejraději. Vybírám si to, co chci a většinou se jedná o knihy, která začínají patřit k mým nejoblíbenějším. Jen díky doporučené četbě jsem poznala Lakomce, Obraz Doriana Graye, Sofokla, Příliš hlučnou samotu či Loukotkovou. Proto bych tímto ráda řekla všem, co by tyto knihy nejraději vyhodili do koše, aby to nedělali. Jsou to mnohdy báječná díla, která si to nezaslouží. A pokud patříte k vášnivým čtenářům a přesto se bojíte něco takového otevřít můžu doporučit jen jedno: Vrhnout se do toho pohlavě. Ten pád stojí za to.

Někdo ovšem může tyto pojmy zaměnit a všemu říkat "Povinná četba". Proč ale? Je to zřejmě tím, že nečtou ani tu povinnou a prostě všechy referáty obšlehnou z mnohdy nekvalitích zdrojů Já jsem to dřve částečně také dělala, ale z důvodu, že se mi referty špatně psali. Tím jsem měla také možnost jisté chyby opravit, což ostatní nemají. Nečetli knihu a ani neví, o co vlastně jde... Bohužel. Je to ale každého jeho věc a nemůžeme řídit jejich život. K životu to nepotřebujeme, tak proč se rozčilovat?

Jak jsem již řekla, preferuji právě tu doporučnou četbu. Každů si může vybrat dílo, které ladí jeho vkusu a nemusí se patlat s něčím, co ho po několika stránkách dohání k šílenství. Kdežto ovinnou nesnáším. Vybrané knihy jsou často nepřekousnuté a ještě na něco takového dělat referát? Uznávám, že Divá Bára, Staré řecké báje a pověsti či hra o Moliéra nejsou špatné spíše naopak, ale to ostatní?

A jaké máte zkušenosti s povinnou či doporučenou četbou vy? Baví vás nebo máte raději díla, která tam nikdy neudou? Dokážete z dívčích románů, odborné literatury, časopisů a podobných věcí přepnout na něco, co na první pohled vypadá, že to zaslouží navštívit popelnici?

S přáním krásného dne
Fanta Light
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ^^Brooke BrokenSmile<3 ^^Brooke BrokenSmile<3 | Web | 17. července 2011 v 17:24 | Reagovat

bezva článek :-D

2 Charlie Charlie | Web | 18. července 2011 v 23:50 | Reagovat

Asi takhle. Než jsem přešla na střední školu, měla jsem ráda Lenku Lanczovou a její dívčí romány. Když se řeklo, že je někdo jak Harpagon, všichni se smáli jenom já jsem nevěděla "vo co go". Až četba k maturitě mě donutila přečíst díla klasiků a teď bych si asi těžko dokázala představit číst něco jako Stmívání. Ne že bych byla jeho odpůrce či tak něco. Přečetla jsem všechny díly. Ale co mi to dá? Bud chytřejší, když budu znát, jak se vlkodlaci můžou otisknout? Možná v Dobyvateli ano :-D

Jo a musím pochválit design a taky jsem si všimla odkazu v menu. Díky ;-)

3 upiirek upiirek | Web | 19. července 2011 v 9:36 | Reagovat

Celkem s tebou souhlasím. Pro mě už to, že mě někdo nutí něco povinně číst, je odrazující - nikdy nedělám ráda to, co se "musí". Ale s doporučenou četbou je to vždycky lepší. Myslím, že tohle měli docela dobře pořešené u nás na gymplu, kde nám dali seznam rozdělený, teď abych nekecala, do řekněme šesti až osmi sloupců, typu "česká próza 20. století" a tak dále, a v každém bylo asi patnáct děl, a my měli přečíst k maturitě během těch 4 let asi tři z každého spolupce - spíš to bylo víc, ale ten systém je snad pochopitelný. To se mi celkem líbilo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.