Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Případ Engleby - Sebastian Faulks

30. srpna 2011 v 9:46 | Angel Darkwood |  P
Opět něco od Angel Darkwood a opět jsem nečetla :). Podle ní je to však skvělý psychologický román, který donutí člověka přemýšlet nad skutečností a iluzí.
____________________________________________________________________________________________________________
Rok: 2008
Originální název: Engleby
Žánr: psychologická, satira
Jazyk: angličtina
Místo dění příběhu: Anglie (Londýn), Irsko


Mike vzpomíná na zážitky na základní škole a potom i na střední. Tam se setkává se šikanou díky svojí šedivosti a podivínství. Paradoxně se z něj časem stane někdo, kdo naopak šikanuje ostatní. Na univerzitě se zamiluje do dívky jménem Jennifer, ale nikdy jí nedával najevo, že k ní něco cítí.
Zkouší různé drogy a kombinuje je s alkoholem, přesto zůstává pro většinu lidí stále neviditelný. Nějak náhodou se mu podaří se připojit k lidem včetně Jennifer, kteří jedou natáčet film do Irska. A stejným způsobem se připlete k postelové scéně s Jennifer, ale nikdo si ho takřka nevšímá. Měl přitom rozporuplné pocity, i když se Jennifer rozbrečela.
Nedlouho potom zmizela a rozjelo se velké vyšetřování. Mike Engleby ale stihnul vzít její deník dřív, než přišla prohledat její pokoj na koleji policie. Hlavním podezřelým byl její přítel Robin, který se z toho nakonec zbláznil. Mike si nejdřív ani nebyl jistý, jestli nějakého přítele vůbec měla a byl překvapený. Vyslýchali ho taky, ale on jim odpovídal klidně, i když mu vzali nějaké oblečení. To mu sice po čase vrátili, ale ne všechno, ovšem to neřešil.
Dny ubíhaly, dělala se rekonstrukce jejího posledního večera, ale nenašli ji živou ani mrtvou. Mike si mezitím četl dokola její deník, který uměl za chvíli už dokonce nazpaměť. Když už všichni ztratili své naděje, tak se i média pomalu přestala zajímat o zmizení Jennifer. I Mike žil dál svůj život. Vystudoval a stal se novinářem. Neustále psal pod pseudonymy a ze začátku hlavně pod ženskými jmény. Občas si na Jennifer vzpomněl nebo si přeříkal v hlavě její deník. Na základě toho se taky rozhodl, že ho pošle její matce, aspoň to je jediné, co může udělat.
Kariéru novináře měl celkem dobře rozjetou a našel si v práci i ženu. Byl to zřejmě i jeho jediný vztah, aspoň se o žádném jiném nikdy nezmiňoval. Za pár let se našlo tělo jedné cizinky a jemu se přitom vybavila vzpomínka na to, jak v ten osudný večer ukradl Jennifer kolo. Vlastně ani nevěděl, jestli je to opravdová vzpomínka. Čas šel dál, jeho manželství moc neklapalo, a tak se vracel rád k alkoholu. Drogy bral v podstatě pořád.
Jednoho dne se stalo, že našli tělo Jennifer. Nebo spíše jen její kosti. Docela dost ho to sebralo, zvlášť když se mu začaly objevovat vzpomínky na dobu, kdy byla zavražděna. Vzpomínal si, jak jel autem a ona musela pěšky, protože jí předtím ukradl kolo. Zastavil a chtěl, aby si nasedla, že ji odveze. Nejdřív se ostýchala, ale pak si k němu do auta přece jenom vlezla. A pak měl okno. Byl zmatený a nevěděl, co si má myslet. Navíc mu šéf v práci řekl, že chce, aby napsal o Jennifer velký článek. Nemohl. Když u něho zazvonili policisté, tak si stále nebyl úplně vědom toho, co se skutečně stalo. Zapíral, ale byli proti němu důkazy, i když nepřímé. Věci, které mu tenkrát zabavili a nechali si je, byli od krve a shodovala se DNA Jennifer z jejích kostí. Potom taky obálka, ve které poslal její matce deník. Zatkli ho a jeho právník se rozhodl, že to uhrají na psychický stav. Nebyl totiž v pořádku a na celou minulost si vzpomínal po částech. V tu noc, co vezl Jennifer, se v něm zmocnila touha být s ní ještě déle, a tak ji vozil ulicemi a ona začala křičet. Rozčilovalo ho to, chtěl, aby byla zticha, ale ona pořád křičela. Už nebyla ta, kterou tak oddaně miloval. Zastavil a uhodil ji kouskem cihly, kterou našel na zemi. Nechtěl ji zabít, jen chtěl, aby už zmlkla.
Při svém vzpomínání nevyjadřoval žádné emoce. Psychiatr došel k názoru, že ztrátu paměti způsobily drogy, které bral na uklidnění neustále. Nakonec se jim případ povedl a on šel do psychiatrické léčebny s ostrahou. Z počátku to bylo jako vězení, ale čím déle tam byl, tím měl více možností volnosti. Bylo dost těžké jeho "nemoc" obhájit před soudem, ale nakonec se to povedlo. Není to totiž uznané jako psychická nemoc, ale v pořádku to taky není. Sám si pak není jistý, jestli zabil i tu cizinku a svého trýznitele ze školy. Psychiatr to ale vyloučil. Dá se říci, že byl celkem spokojený tam, kde byl. Jeho milovaná sestra ale měla zakázáno za ním chodit, i když nepředpokládal, že jí to nemrzí a jeho matka mu nikdy neodpustila. Jediný, kdo za ním ještě chodil, byl jeho bývalý spolubydlící ze školy. Ale ten to spíš dělal proto, že si myslel, že by to měl dělat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.