Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Sophiina volba - William Styron

30. srpna 2011 v 9:58 | Angel Darkwood |  S
Povinná četba od Angel Darkwood ... Docela se divím, že jsi sem dala i něco takového :). Každopádně děkuji. Někdy si jí asi také přečtu. její názor: "Kvalitní román, který zaujme všechny svým strhujícím příběhem. Jediná jeho chyba jsou některé nudné části, bez kterých by se román obešel. Je to taky jedna z mála knih, které mě rozbrečely."
_______________________________________________________________________________________________________

Rok: 1978
Originální název: Sophie´s Choice
Žánr: Psychologický román
Jazyk: angličtina
Místo dění příběhu: USA (Brooklyn, Washington)Novinář Stingo se rozhodne odjet z Jihu na Sever a napsat knihu. Ubytuje se u Yetty Zimmermanové, sice je tam na něj až moc růžové, ale časem si zvykne jako ostatní nájemníci. Brzy pozná Nathana a Sophii, kteří mají každý svůj pokoj, ale většinou se vyskytují spolu v jednom v posteli a naneštěstí ji mají nad Stingovým pokojem. A tak musí poslouchat to, co sám ještě nezažil. Blíž je pozná, když jde do svého pokoje a slyší, jak na chodbě křičí Nathan na Sophii. Uráží ji, že je děvka a ona jen odporuje a pláče. Když Nathan odejde, tak Stingo jde za Sophií a snaží se ji utěšit. Tak pomalu začne přátelství mezi nimi třemi. Pozvou ho, ať s nimi jede na pláž, kam jezdí hodně často. Stingo jen žasne nad tím, že jsou jako dvě hrdličky, ale rád jede s nimi.
Sophie se mu moc líbí a neubrání se ani erotickým představám. Je polka a později zjišťuje, že byla v koncentračním táboře Osvětim, a že ji Nathan v podstatě zachránil. Postupně se mu odkrývá Sophiin životní příběh, i když mu ze začátku o hodně věcech lhala, tak se mu časem omluvila a vše uvedla na pravou míru.
Stingo měl pocit, že se mu daří dobře až na to, že ještě nenapsal ani čárku svého plánovaného románu. Nakonec přece jen začne psát, ale nemá z toho dobrý pocit. Nathan si to přečte a překvapivě se mu to líbí, i když o Jihu má zkreslené představy a se Stingem se kvůli tomu hádali. Mezitím Stingovi píše dopisy jeho otec, kde mu oznamuje smrt jeho první lásky a taky smrt svého bývalého přítele, který mu odkázal krásnou farmu, ale on sám, že už se o ni starat nemůže a láká Stinga, aby přijel a usadil se na ní on. Stingovi se to sice líbilo, ale o návratu neuvažoval. Slušně otce odmítl a dál si užíval života se Sophií a Nathanem.
Sophie s Nathanem se seznámili tak, že jednou Sophie omdlela a náhodou tam byl přítomen Nathan. Vzal ji ke svému bratrovi, který byl lékař, a s jeho pomocí se Sophie dostala z nejhoršího. Začala pracovat u chiropraktika a Nathan pracoval v biologickém výzkumu. Sem tam se stalo, že Nathan vybuchl a Sophii obviňoval z nevěry a jednou na ni i křičel, jak je možný, že se dostala z Osvětimi, když tolik lidí zemřelo. Jenže pak byl zase klid, vždycky se připlazil milující Nathan, kterého měli všichni rádi, a Sophie mu odpustila.
Stingovi vyprávěla, jak se vlastně do Osvětimi dostala. Jejího otce a manžela sebrali němci a zastřelili je, a tak zbyla jen ona a její těžce nemocná matka. Chtěla jí převézt kus masa, ale zrovna ten vlak přepadli němci a sebrali ji. Ale měla vlastně obrovské štěstí, protože si jí všimla jedna dozorkyně po incidentu s jinou, která chtěla Sophie znásilnit. Zjistila, že umí skvěle německy a psát na stroji, tak se stala písařkou, a ty se měly o něco líp než obyčejní vězni. Potom byla přidělena do domu Hösse, kde vyřizovala jeho korespondenci. Svěřila se Stingovi, že měla syna - Jana. Podle zpráv věděla, že ještě žije, ale zima se blížila, a tu by určitě nepřežil. Byla určitá možnost, ale k tomu musela svést Hösse. Pokusila se o to, ale nepodařilo se to podle jejích představ. Chtěla po něm, aby zajistil, aby se Jan dostal do akce Lebensborn, kdy němci sebrali některé děti, odvezli je do různých částí Německa a poněmčili je. Dokonce na něj vytáhla dokument od otce, kde se vyjadřuje k problematice Židů. V podstatě on přišel s nápadem je vyhladit. Nenáviděla ho stejně jako svého manžela. Höss ale reagoval jinak, než čekala, byl hodně naštvaný a veškeré naděje jí tím zhasly. Slíbil jí ale, že ho přivede a aspoň ho uvidí. Stinho její vyprávění vždycky poslouchal se sevřeným hrdlem, a to mu Sophie ještě neřekla vše. Höss jí samozřejmě nevyhovil, svého syna už neviděla a když Hösse přeložili do Berlína, tak Sophie byla poslána zpět do Osvětimi.
Předtím, než ji chytli s masem, byla u svého milence Josefa, který byl členem Zemského odboje a vraždil ty, kteří udávali Židy. Do odboje patřila i Wanda, která Sophie přemluvila, ať v tom jede taky, ale ta nechtěla kvůli svým dětem - Evě a Janovi. Na Josefa brzy přišli a zabili ho. Když sebrali Sophie ve vlaku, tak zjistila, že v tom přepravním vlaku do Osvětimi je i Wanda a děti. S Wandou si posílala zprávy, i když to bylo riskantní, tak Zemský odboj pokračoval i v táboře. Naléhala na Sophii ještě víc, když zjistila, že pracuje u Hösse. měla ukrást rádio, a tak si dodala odvahy a chtěla ukrást malé rádio u dcery Hösse. Jenže se nerozhlédla, tak ji načapala. I když se Sophie vymlouvala, tak jí nevěřila a obvinila z krádeže. Sophie z hladu a vyčerpanosti omdlela a přístup dívenky se změnil, ale šance na další příležitost byla už nulová. Měla pocit, že naprosto zklamala. Wanda jí dál posílala zprávy o Janovi, ale nakonec se sama oběsila. Udělala toho hodně a Sophie ji obdivovala za odvahu, kterou sama neměla.
Když byl zase jednou Nathan v klidu, tak Stinga seznámil s Leslie a všichni si slibovali, že z toho něco bude. Zvlášť Stingo, který prahnul po tom, přijít o panictví. Leslie ale měla jen plno řečí a skutek utekl. Stingo si pro své přátele vymyslel historku, ale Sophie mu stejně nevěřila.
Nathanovy výlevy se začaly stupňovat a Sophie Stingovi přiznala, že Nathan bere pořád nějaké drogy a pak takhle vyvádí. Kolikrát se stalo, že se s ní rozešel a málem jí vyházel věci z pokoje. Jeho bratr Larry požádal Stinga, jestli by se nemohl postarat o Nathana a říct mu, kdyby se to zhoršovalo. Stingo se dozvěděl, že v žádné laboratoři nepracuje, snad jen na nějaké podřadné funkci, a že je nemocný a na psychiatrii byl už několikrát. Proto se nesmí stát, aby se Sophie s Nathanem vzali, jak jí slíbil po svém posledním drogovém dýchánku. Sophie nic z toho neviděla, byla do něj zamilovaná až po uši. Stingovi se tomu taky nechtělo věřit, ale leccos to vysvětlovalo. Nemohl ale Larrymu říct, že s Nathanem to je poslední dobou hodně špatné. A mělo to být ještě horší. Když přišel zase jednou do ubytovny, tak se dozvěděl, že Nathan a Sophie jsou pryč. Sophii našel v parku, kde mu vyprávěla další hrůznou část Osvětimi a život s Nathanem, než ho poznali. A světe div se, Nathan se jako zázrakem zase objevil a Sophie mu padla do náruče. Byla to ale jen iluze, že by to mohlo být lepší.
Pak se jednou Nathan zdrogoval tak, že jim telefonem vyhrožoval smrtí. Vzal si do hlavy, že Sophie ho podvádí se Stingem. Oni se ve strachu sbalili a odjeli. Zavolali Larrymu, ale ten byl v Torontu, a tak rychle se nemohl dostat zpátky. Tak Stingo se Sophií začali svou cestu na Jih. Stingo se cítil šťastně, že vlastně může být konečně se Sophií. Linkoval si nádherný život s ní na farmě, dokud ho nezarazila. V tu chvíli si uvědomil, že on a je pořád celá pryč z Nathana.
Ve Washingtonu se ubytovali v hotelu jako manželé. On se představil jako reverend a bez potíží prošli, i když Sophie byla opilá, jako poslední dobou bývala, ale Stingo jejímu alkoholismu nevěnoval moc pozornosti. Stinga trápilo to, že neví, co se vlastně stalo s jejím synem, a tak se zeptal. Sophie mu vyprávěla to, co ještě nikdy nikomu neřekla. Když totiž vystupovali v Osvětimi, tak tam stál němec, zřejmě jinak doktor a měl za úkol posílat lidi doleva - do plynu - a doprava - na práci. Když přišla na řadu Sophie, tak cítila, že ji zkoumá pohledem a vyslechla si pár sprostých poznámek. Začala na něj řvát německy, že sem nepatří a on se na ni jen zadíval a řekl jí, že má na výběr. Nechápala to, tak jí řekl, že si může jedno dítě nechat, ať si vybere, jaké. Sophie byla v šoku, co to po ní chce. Nakonec si vybrala Jana a Eva byla poslána do plynu i se svým učitelem. Od té doby žije Sophie s vinou a nočníma můrama. Jan nakonec nebyl vybrán do akce Lebensborn, jak jí bylo jasné potom, co jí Wanda posílala vzkazy, že ho viděla. Myslí si, že zemřel, když je němci nahnali do vody a pak je nechali umřít. Ta nevědomost ji ale ničila. Proto se chtěla už tolikrát zabít. Nesnesla to.
Tu noc v hotelu přišel Stingo o svoje panictví, ale ráno se mu neprobouzelo dobře. Zjistil, že Sophie zmizela, všechny její věci taky. Na recepci se dozvěděl, že měla telefonát z Brooklynu, a že tam musí odjet. Nathan. Kdo jiný. A její bezmezná láska k němu. Stingo měl prodlevu několik hodin. Našel od ní lísteček s tím, že prostě odjet musela. Sebral svoje věci a odjel taky, ale už bylo pozdě. Když dorazil, tak už bylo u Yetty Zimmermanové pozdvižení. A on jen mohl vidět, jak Sophie s Nathanem leží na posteli - mrtví. Prý moc netrpěli, vzali si dávku kyanidu.
A Stingo? Napsal román o Sophii a Nathanovi.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 upiirek upiirek | Web | 30. srpna 2011 v 12:58 | Reagovat

vypadá to hodně zajímavě... plánuju tuhle knížku přečíst, nebo minimálně se podívat na film (shame on me)...

2 Terka Terka | Web | 30. srpna 2011 v 17:00 | Reagovat

Viděla jsem film, líbil se mi, i když to na mne bylo také trochu moc.. Brrr.... Ale knihu si chci přečíst a nemůžu ji sehnat :/

3 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 2. září 2011 v 21:47 | Reagovat

[2]: Co třeba knihovna?=)

4 Dý | Web | 11. ledna 2012 v 16:38 | Reagovat

No jo, sedí mi na nočním stolku.. :D už asi měsíc!:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.