Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Revizor - Nikolaj Vasiljevič Gogol

17. září 2011 v 10:47 | Fanta Light |  R
Nesnáším ruskou literaturu... Revizora nevyjímaje a proto to nedoporučuji. Přesto byla však hra, na které jsem byla se třídou, mnohem horší. No nic. Doufám, že si z tohoto blogu vyberete lepší skvosty ;).
_______________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1836
Původní název: Ревизор
Žánr: Satirická komedie
Místo dění: Ruská vesnice
Jazyk: Rusky


Do jednoho ruského městečka přijde hejtmanovi Skvoznikovi-Dmuchajnovskijovi dopis od přítele Andrejeva. Píše v něm, že je hodlá inkognito navštívit v těchto dnech revizor z Petěburgu. Hejtman začne ihned s přáteli (školním inspektorem Chlopovem, soudcem Ljapkinem-Ťapkinem a správcem chudinského ústavu Zemljakem) řešit situaci, neboť se bojí udání. K jejich již tak zoufalé situaci přijdou Dobčinskij a Bobčinskij a tím, že v hostinci je podezdřelý pán, který necestuje ani neplatí a již je zde dva týdny. K tomu dodají, že se jedná jistě o revizora. Všichni se toho hned chytnou a odejdou do hostince, aby ho řádně přivítali a předvedli vesnici v nejlepším světle. Z nenadálé náštěvy jsou potěšeny pouze dvě ženy - hejtmanova manželka a dcera.
V hostinském pokoji se však bytoval docela obyčejný úředník Chlestakov, který cestuje za svým otcem se sluhou Osipem. Naplno si užívá života a peněz, které neustále prohrává v kartách a utrácí luxusních restauracích, a které mu také na požádání posílá otec. Nyní však již hostinskému došla trpělivost a chce zaplatit útratu, nebo dojde pro hejtmana. Ten zrovna přijde přivítat vzácného hosta. Chlestakov se začne vymouvat a tvářit jako důležitý muž, s kterým zacházejí špatně. To hejtmana ještě více přesvědčí a uklidní ho. Dokonce, aby ho nezažaloval, mu půjčí peníze a ubytuje ho u sebe doma. Poté mu ukáže celé městečko, že je opravdu vše v pořádku.
Doma u hejtmana se mezitím připravuje hejtmanova žena Anna a dcera Marja na Chlestakův příchod. Protože mají na něho obě zálusk, snaží se matka úspěšně zastínit svojí dceru. Jakmile vejde Chlestakov, již se mu obě snaží vlichotit a souhlasí se vším, co řekne. Ten se představuje jako velice důležitý a známí muž. Prý pracuje s přednostou a každý si k němu jde pro radu a snaží se ho dostat do vyšších funkcí. Tato slovy všechny více utvrdí, že je to opravdu významný muž, kterého by si měli naklonit a tak mu dají peníze, o které si řekne, že je potřebuje, aby neřekl jaký jsou zde lháři, podvodníci a úplatkáři.
Osip si však uvědomí, že to tak dál nejde a brzo by mohla pravda vyjít najevo. Přemluví tedy Chlestakova, aby ještě tentýž den odjeli. Předtím však stačí požádat o ruku Marju i její matku Annu. Hejtmanovi však řekne, že chce Marju, a tak je spolu zasnoubí, neboť se mu to zdá jako skvělá a jedinečná partie. Chlestakov se však omluví, že musí bohžel odjet. Slíbí, že se brzy vrátí a odjede i s Osipem a všemi penězi, které zde dostal. Hejtman se začne chlubit přátelům, kdo bude jeho zetěm. V tom přijde poštmister s otevřeným Chlestakovým psaním. Píše v svému příteli a zesměšňuje celé městečko. Také mu říká o penězích a o zasnoubení. Všichni se rozzuří, že se nechali tak napálit a vinu svalí na Bobčinského a Dobčinského, neboť to oni přišli jako první, že tu je revizor. Náhle vejde do místnosti četník se vzkazem, že přišel do městečka jistý úředník z Petěrburku a chce v hostinci okamžitě mluvit s hejtmanem...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bonitka Bonitka | Web | 20. září 2011 v 16:33 | Reagovat

Revizora jsem četla a (i když též nenávidím ruskou literaturu a ruské autory), knížka se mi hrozně moc líbila. Poukázala na stupiditu lidí, která podle mě v současné době je víc než rozšířená =)

2 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 22. září 2011 v 23:14 | Reagovat

My jsme na něm byli kdysi v divadle a tam mě to opravdu nebavilo.

3 Dý | Web | 11. ledna 2012 v 16:32 | Reagovat

Já jsem se do něj dneska pustila.. tak jsem zvědavá:)

4 enea enea | 29. května 2012 v 21:51 | Reagovat

Klasicka Ruska literatura!
Nesnáším... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.