Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Efektivní učení? Jedině bez stresu!

12. ledna 2012 v 18:49 | Fanta Light |  Tipy a triky do školy

Škola, testy, zkoušení a učení. Kdo by z toho časem nezačal trpět depresemi a špatnými náladami? Stačí několik písemek během týdne a již nás obklopují otázky, jak to proboha mám zvládnout, a stres se začíná čím dál víc stupňovat. A nepomůže nám ani fakt, že výsledná známka závisí na nadcházejícím testu, který rozhodně nesmíme pokazit. A pokud se k tomu přidá hrozba čtyřky či velmi přísní rodiče, úplně v pohodě se danou látku nelze naučit.

Do nedávné doby jsem řešila přesně tento problém. Na základce sice jedničkář i bez soustavného učení, pro kterého dvojka na vysvědčení byla děs a od gymplu se hezky vezu po nízkých plošinách a vyznamenání jsem dávno řekla sbohem. i přesto, že jsem zde několik let, táe mám problémy přijít na optimální způsob jak se naučit danou látku. O to víc hledám, pokud se jedná o něco, čemu stoprocentně nerozumím a nebaví mě to. Nikdy jsem se neučila z hodiny na hodiny, ale když jsem se do něčeho obula, výsledek byl téměř stejný jako při žádném učení. Jak to? Dějepis se zvládnu naučit za tři dny a to je několikastránková rozsah, tak proč mi nejde za dva dny čtyřstránková chemie? Nedávno jsem však na jeden trik přišla, jak se naučil i věci, co nás tolik nebaví, jsme ve stresu kvůli známkám a je příliš málo času se to našprtat. Ráda bych se s vámi o to podělila, neboť každý by si z toho mohl něco vzít.


Stres

Věděli jste, že stres je jedním z největších faktorů zapomínání nebo špatní paměti? Opravdu. Při stresu si zapamatujeme značně mnohem méně informací a zároveň si i mnohem méně informací vybavíme. Nevěříte? Ukážu na jednoduché věci. Představte si, že právě jste v hodině a máte psát test. Učitelka vám nadiktuje několik otázek a máte začít pracovat. Začnete hned?… Pokud si ihned nevybavíte odpověď, začnete panikařit, ohryzovat tužku a podobně a nevíte co napsat, přestože jste to před minutou říkali kamarádce = Jste ve stresu. Když se však během pár vteřin uklidníte a začnete psát první slova, částečně chytíte jistý rytmus a odpovíte na většinu otázek. Stejné je to u učení - při stresu si tu látku prostě nezapamatujete, neboť máte v hlavě, že "musíte". Naopak, když jste v pohodě a klidu, zmáknete toho mnohem víc a lépe.

Stres však neničí jen psychickou část vaší osoby, ale i tu fyzickou - bolesti hlavy, zad, nohou… To vše je způsobeno stresem, který vás sužuje.

Uklidni se… a navoď atmosféru

Před učením je důležité, aby ses uklidnila. Několikrát se zhluboka nadechni a opět vydechni, nadechni, vydechni. Zkus, aby každý tvůj další výdech či vdech byl hlubší než ten předchozí. Zde se ti může možná začít točit hlava, tak opatrně. Nyní si vyber pohodlné místo a hezky se usaď. Zkus se vyvarovat stresorů. Několik, které se (alespoň pro mě) zdají být velmi vhodnými kandidáty:
  • Ostré rozsvícené světlo
  • Hluk (kazí to soustředivost)
  • Neustále vyrušování (kazí to soustředivost)
  • Obvyklé místo, kde se učíš (budeš myslet na svá dřívější učení)
  • Spolužáci ve stresu
  • Televize, počítač

Pokus se zamezit všem těmto faktorů. Velmi je důležitá atmosféra a při neustálém vyrušování ze strany rodičů se toho moc nenaučíš. Stejně tak místo, kde se obvykle připravuješ - v hlavě ti bude kolovat nejen dnešní látka, ale i vzpomínky na předchozí učení a fiaska. Samota je naprosto ideální. Další, co je vhodné na uklidnění jsou svíčky. Asi začínáš pochybovat, že tento článek vyšel ze zdravého mozku… Nejsi sama, taky mě často udivuje, ale to co zde popisuji, mám z vlastní zkušenosti, takže pokud chceš znát pravděpodobnost tohoto, musíš to sama vyzkoušet…

Takže svíčky - nejenže jsou báječným činidlem na romantické chvíle se svým klukem, ale také uvolní atmosféru, zaženou špatné myšlenky, uklidní tvé tělo i mysl… (alespoň u mě). Vím, kazí oči, ale pro párkrát se nic nestane. Možná váz z toho budou bolet oči, ale uvnitř budete v naprosté rovnováze, jak popisují meditující blbosti, které jsem nikdy nečetla, protože mi to připadala jako blbost.

Samotné učení

Při samotném učení postupuj stejně, jako normálně - říkej si látku, opakuj si jednotlivé fráze, vypiš si cizí slova… Záleží na tobě, co se učíš a jak se učíš. Rozdíl je v tom klidu. Neprožíváš tolik tu stresující situaci, že zítra něco píšete a dokážeš se naučit a pamatovat si to. Další den stačí danou látku párkrát si opět přečíst a výsledek by se měl dostavit. Další den si to vyzkoušej opět. I jen obyčejné svíčky na vanu do koupelny (pokud máš tu možnost) tě zbaví stresu z celého dne a dokážeš i jasněji uvažovat.

Nejen učení a kniha "Mentalista" k tomu

Tohle nepůsobí jen na učení, ale i tvé chování. Optimismus ze mě sršet hned druhý den a vytrval až do večera, přestože jsme měli docela namáhavý den. I způsob dýchání je jistým faktorem, jak se cítíš. Pokud se chceš dozvědět o tomto víc a tyhle informace ti zdaleka nestačí (což asi ne), vřele doporučuji knihu "Mentalista" od Simon Winthrop..

"Mentalista"... Možná jste ji již někde viděli - červený nápis na černé ploše (stejný styl jako je v tom seriálu) a titulní stránku zdobí Patrik s modrým pozadím. Kniha sice na první pohled budí dojem, že se jedná o zfilmování stejnojmenného seriálu, či o fotky, zajímavosti z natáčení a podobně. Bohužel. Nic z toho tam nenajdete. Kniha se totiž orientuje na Mentalistu jako osobu, osobu, která dokáže skvěle odhadnout člověka jako by ho znal celý život a osobu, které k tomu stačí mít skvěle vycvičenou paměť.


Fanta Light


P. S. Pokud se o této knize chcete dozvědět více, počkejte si, až si ji přečtu. Dám sem svůj názor a zkušenosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lessh Lessh | Web | 12. ledna 2012 v 18:55 | Reagovat

Krásný,Zajímavý článek :-)

2 Riri* Riri* | Web | 12. ledna 2012 v 18:59 | Reagovat

Ha ha.. Ted mam stres pořád.. Proto jsem tak blb*.. už mi to dochází :D

3 Kat. Kat. | 13. dubna 2013 v 19:50 | Reagovat

jako bys mi četla myšlenky :D super článek, děkuju :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.