Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Jak je důležité míti Filipa - Oscar Wilde

27. ledna 2012 v 0:00 | Fanta Light |  J
Další dílo od Oscara Wilda. Musím říct, že po Obrazu to bylo trochu jiné a možné i zklamání. Jinak to určitě stojí za to si ho přečíst - vtipné, zajímavé a k zamyšlení.
__________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1895
Původní název: The Importance of Being Earnest
Jazyk: Anglicky
Žánr: Komedie
Místo dění: Londýn; venkovské sídlo Woolton


K dlouholetému příteli Algernonu Moncriefovi přichází Jack Wortning. Ten je zas jednou v Londýně, aby si odpočinul od nudného venkovského sídla ve Wooltonu. Svěřuje se Algernovi, že se zamiloval do jeho sestřenky Gvendolíny a hodlá ji požádat o ruku. To mu však přítel nechce dovolit, neboť našel jeho pouzdro se vzkazem od jisté Cecílie. Tak nezbývá než říct Algenovi celou pravdu. Předstírá, že má bratra Filipa, který žije v Londýně a vede zde velmi zhýralý život. Proto musí za ním často jezdit, aby dal příklad Cecilce, kterou má na starost poté, co jí zemřel otec. Zároveň však v Londýně vystupuje jako Filip a pod tímto jménem ho zná mimo jiných i Gvendolína a Algernon. Algeron ho chápe a rozumí mu, neboť to sám dělá také a říká tomu "bunburytánství", podle svého vymyšleného přítele Bunburyho. Toho často "navštěvuje", protože trpí nemocemi.
Náhle přijde na návštěvu jeho teta lady Bracknellová s dcerou Gvendolínou. Při této příležitosti ji Jack požádá o ruku. Gvendolína jeho nabídku přijme a přizná se, že ho také miluje hlavně kvůli jeho jménu. Toto zasnoubení se však nelíbí lady Bracknellové a začne Jacka vyslýchat ohledně jeho zaměstnání a majetku. Se vším je spokojena, ale když se dozví, že vlastně nezná své rodiče, byl nalezen v příruční brašně v úschovně zavazadel na nádraží a tím i vychován jako sirotek je lady Bracknelová zaskočena a sňatek rázem odmítne. A když mu Algernon připomene "bratra" Filipa, rozhodne se ho zbavit a říct, že zemřel.

Další den odjede Algenon na venkovské sídlo do Wooltonu, aby se mohl vydávat právě za Jackova "bratra" Filipa. Zaujalo ho totiž vyprávění o jeho schovance Cecílii. Ta se již na jeho příchod těší od doby, co o něm poprvé promluvil strýček Jack, přestože on sám to nechce dovolit. Algenon ji ihned okouzlí lichotkami a hlavně svým jménem. V tom přijíždí domů i Jack, aby mohl oznámit, že jeho "bratr" zemřel v Paříži a zajde za Chasublem, aby ho překřtil na Filipa, a tím byly odstraněny zábrany v sňatku. Je však překvapený Algenonem, kterého se snaží přimět k odjezdu do Londýna. Vše zkomplikuje náhlý příchod Gvendolíny. Chtěla se setkat s Jackem, ale do cesty jí vejde Cecílii, se kterou se dá do řeči a mimochodem narazí i na svá zasnoubení s "Filipem". Tak obě ženy zjistí, že je vlastně muži podvedli. Odpustí jim, když jim řeknou, že se chtějí kvůli nim nechat překřtít. Stále jim však v cestě stojí lady Bracknellová, která se také objevuje na panství, ale aby zjistila od paní Prismové, kam dala nemluvně, které měla před osmadvaceti lety na starosti. Nachází však oba páry a je ochotná svolit sňatek svého synovce. To odmítá Jack, neboť od si Gvendolínu vzít nemůže. Slečna Prismová se přizná, že zřejmě v roztržitosti dala to dítě do příruční brašny, kterou nechala na nádraží. Jack si uvědomí, že právě tam ho nalezl otec Cecílie a tak se dozvídá, že je vlastně synem paní Moncrieffové, sestry lady Bracknellová a tím i Algenonův bratr. K jeho štěstí je jeho pravé jméno i Filip, a tak již nic nebrání v sňatku všem milencům včetně slečny Prismové a doktora Chasubla.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 upiirek upiirek | Web | 30. ledna 2012 v 11:50 | Reagovat

jsem docela překvapená, že tě tahle hra zklamala - mně se moc líbila :) je pravda že se od Obrazu lišila, ale Wilde právě vynikal v psaní her a ne románů, a jeho vtipný a lehký jazyk bylo to co lidi táhlo jeho hry sledovat. ale celkově by mě vůbec zajímalo nějaké trochu obsáhlejší vysvětlení a porovnání s Obrazem pokud bys měla někdy chvilku... :)

2 Nikča Nikča | 29. března 2014 v 7:44 | Reagovat

Já souhlasím s autorem článku, taky se mi víc líbil Obraz Doriana Graye než tato hra, ale zatím jsem se, pravda, nestkala s nikým, kdo by můj názor sdílel. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.