Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Lásky hra osudná - Karel a Josef Čapek

27. ledna 2012 v 0:19 | Fanta Light |  L
Nyní krapet neznámá, zeto velmi zajímavá hra, opět od bratrů Čapků.
Asi bych si mohla vážně napsat nějaké informace k jednotlivým autrů, co říkáte?
___________________________________________________________________________________________________

Rok vydání: 1922
Jazyk: Česky
Žánr: Komedie
Místo děje: Podium divadla


Na podium lepšího divadla přichází Prolog, který uvádí jednotlivé postavy, které dnes budou hrát - Peppe Nappa (Gilles) s poetickým duchem,vášnivý muž připravený k činu Trivalin, komický blázen Scaramouche, žena Isabella, její teta Zerbine, moudrý Dottoro (Baloardo) a poslední intrikán Brighella (fichetto, Zane).
Ihned po představení se však ozve Gilles, kterému se jeho úloha nelíbí a odmítá mluvit ve verších. Navíc vyvolá při ohledně cti slečny Isabelly, o které tvrdí, že spí s muži, které jí přivádí přes Zerbinu Brighella, který za to dostává peníze. Kvůli ní s Brighellem odmítá hrát i Trivalin, kterému se je podaří usmířit, když ze všeho obviní Zerbinu. K tomu dodá, že se Isabella rozhodla od nyní vést poctivý čestný život. Jelikož jí oba muži chtějí dostat, žádají po něm radu, co mají pro to udělat. Brighella toho využívá, a když poradí Gillesovi, aby šel vyhrožovat Zerbině, Trivalinu řekne, že chce být Isabella jen s ním a půjčí mu peníze (dá mu pouze šek)m aby si mohl naklonit její tetu. Takto hraje na obě strany dál - jakmile jednomu něco řekne, co by měl udělat, druhému vyklopí jeho úmysly s tím, že si tím Isabellu navždy nezíská.Gilles se tedy domnívá, že jeho vyvolená touží být unešená básníkem a Trivalin, že chce být ovládaná silným mužem. Isabella však svoji náklonost projeví právě Trivalinovi polibkem a řekne mu, že ho miluje. Mezi oběma soky se nakonec vyvine pře, kdo je doopravdy hoden této dívky, kdo ji miluje, a kdo si ji chce jen koupit a vlastnit. Když hodí Trivalin po Brighellovi rukavici, zasáhne omylem Gillese, který to přijímá jako výzvu k souboji. Scarmouche i Dottore se jim to snaží vymluvit, ale neuspějí. Snaží se jim to rozmluvit i Zebina, které oba dluží peníze, neboť dluh přepsal Brighella na Trivalina. Gilles je jakožto nezkušený střelec zasažen do zad a pomalu umírá. Trivalin je přesvědčený, že je v právu a chce Isabellu, která mu nyní má patřit. Zerbina mu ale oznámí, že právě odjela s panem Brighellou v připraveném kočáře, neboť není její teta, aby jí hlídala…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.