Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Miluji tě, ale nemusí to vědět všichni, ne?..

23. ledna 2012 v 16:44 | Fanta Light |  "Zpovědnice" ze života
ANO, mám Facebook, ANO, dám si tě do přátel, NE nechodím tam často, ANO, mám lide.cz, NE, v žádném případě o sobě nic dalšího nenapíšu, ANO, nenávidím tě, že jsi tam dal fotku, na které jsem já….

Atd., atd., atd. Asi tato by mohly vypadat mé odpovědi na některé otázky ohledně Facebooku a jelikož je momentálně nejznámější, možná bych se s vámi mohla podělit o svůj názor. Abyste ho však pochopily, budete muset projít se mnou tu cestu, od založení.


Je to již půldruhého roku, co jsem se rozhoupala a založila si ho. Byl červenec, pár dní po mých narozeninách a já byla zamilovaná. Bohužel, a tak to bylo se všemi - ne zrovna dvakrát šťastně. A právě jen kvůli němu jsem si ho založila, abych mu mohla napsat alespoň pár řádků, jak se má, co život a vidět jeho fotku. Jakožto čerstvý nováček jsem se však musela naučit nejdříve zacházet s nejrůznějšími funkcemi - přes psaní zpráv, reakce na události, po aplikace a hry.

Z této doby si velké detaily nepamatuji. Naštěstí… Vím však, že si mě hned všichni začali dávat do přátel (většinou mí bývalí spolužáci) a jedna holka posílala srdíčka. To byla první věc, kterou jsem se naučila - posílat srdíčka. Netušil jsem k čemu to je, ale měla jsem z toho děsnou radost. Pak následovalo pití… xD. Udělat to dnes tak se hned odhlašuji a mažu svůj profil. Postupně se mé znalosti prohlubovali a já vnikla do facebookovského světa. Šlo to pomalu, ale tichá voda břehy mele…

Ne, nepropadla jsem tomu ani nezkoumala všechny události a příspěvky přátel, i když se jednalo o ty nejlepší. Příspěvky jsem pročetla vždy ty nejnovější, když jsem byla online - sem tam něco okomentovala, sem tam dala like a občas si i otevřela nějakou tu fotku či odkaz. Zpočátku jsem tam byla docela často. Hlavní kvůli psaní si s přátel. Všichni najedou měli FB a na ICQ či Skype se jakoby zapomnělo. Většinou nereagovali, pokud byli online, nebo ho již od doby, co jsou na Facebooku vůbec nepoužívali či neměli. Bylo to pro mě dost tragické. ICQ… Jaké všechny plusy to mělo! Super smailíci, psaní sms zdarma, pokec bez zasekávání, velké okno… Prostě pohodička. A chat na FB? Malej, divnej a bez pořádnej smailíků... Neříkám, že jsou nějak extra důležití, ale přeci jen ta konverzace vypadá krapet jinak. Uvolněná.

Jak čas letěl, přestala jsem se na FB přihlašovat. Hry mě přestali bavit, "přátelé" stejně mi nikdy jako první nenapsali a stále jsem v hlavě řešila jednu otázku - k čemu to proboha je? Takže - chat je tak trochu nevymakaný, nedá se reagovat na jednotlivé komentáře, like alias líbí se mi nemá žádný význam (Když napíšu "proč se mi líbí kluci co jsou zadaní" - znamená to, že s tím souhlasí, nebo se jim líbí že mám na chlapy smůlu?), "stěny", jejíž smysl nechápu stejně jako ukládání jednotlivých akcí - kde jsem byla, co se mi líbí, co jsem komentovala. Nakonec jsem se jednou z nudy rozhodla všechny akce smazat. Trvalo to, ale byla jsem pak více spokojená, že jsem stále téměř anonymní člověk.

Asi stále kritizuji, Ano, já osobně proti němu sem, byla jsem a budu. Přiznávám to. Hlavní nevýhoda se však neukázala v plném proudu. Netušila jsem, jak věta "kdo nemá facebook jakoby nežil, může být tak blízko realitě. Informace. Všechny zajímavé věci, události, akce a mnoho dalšího. VŠE si lidi prostě dají na FB. Pak se potkám s kámoškou a divím se, že má nového kluka. Co mi na to řekne? "Mám to přeci na facebooku". Přestěhoval se snad někdo někam? Má někdo nového mazlíčka? Prošel rozchodem se svojí láskou? Proč bych to měla všem říkat, stačí, když si to dám na fecebook, ne?

Pro mě zní odpověď ne. Ne nestačí mi to. Nesleduji všechny nástěnky svých přátel, a i kdybych to dělala, něco takového je přeci lepší říci z očí do očí. Popovídat si o tom, ne jen sledovat přibývající komentáře, like a trapné poznámky ostatních. Opakem je až přílišné vydávání informací. Proč by měli všichni vědět, s kým jsem "Ve vztahu"? A když to tam nedám, jak se bude asi tvářit ten dotyčný? Pochopil by to vůbec? Pochopil by, že to tam prostě nechci mít a nechci, aby každý, koho mám v přátelích, věděl, že chodím zrovna s ním? Někteří lidé prostě světu musí oznámit, co ví. Někdy i co neví. A právě to je naše největší slabina a zbraň, kterou dáváme zadarmo, dobrovolně a i rádi do rukou nepřátel.

Když jsem se tak rozjela v negativním smyslu, asi se ptáte, co tam dělám, jestli můj profil je proflákaný fotkami a akcemi, přestože na to nadávám. Ne nejsem jako ostatní. Ale začnu hezky popořadě - Co tam dělám? Jelikož se nám blíží třídní maturák, řeší se tam různé věci okolo něj - co do tomboly, sál, jaké známé můžeme zapojit… Však to znáte. Ve škole to totiž nebylo 100 pro ono. Další důvodem je má kamarádka. Fajn holka, se kterou si mám co říct (ano, jsi to ty Weri) a FB je náš jediný prostředek na psaní. Co tam dělám? Takže kromě psaní, stále sem tam něco málo okomentuji. Hlavně příspěvky mých pravých přátel. Lika už ani nedávám, neboť jeho pravý význam (co vlastně na tom příspěvku má líbit?). A to je vlastně vše. A co mám na profilu? Asi pět fotek, kde jsem já, ale já je tam nedávala, jméno a cizí příjmení, žádné informace ani poznámky a přátelé? No, někdy přemýšlím, jestli by nebylo jednoduší je všechny smazat. Stejně z těch 57 lidí jsem v jakžtakž kontaktu s 20 (z toho 15 lidí je moje třída, kterou vidím denně).

Občas se také ptám, zda ho nezrušit. Kdo ví, třeba to jednou udělám. Zatím si ho však nechám a čas mi ukáže, co bude dál. Není důležité, co dělají ostatní, důležité je, že víteco děláte vy sami.

S přáním věrných přátel

Fanta Light
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Weri Weri | Web | 25. ledna 2012 v 20:04 | Reagovat

ježiš.. o posílání srdíček mi ani nemluv, to jsem taky řešila ze začátku XD

2 Míša Míša | E-mail | Web | 31. ledna 2012 v 23:50 | Reagovat

Pěkný článek. Taky jsem na začátku posílala srdíčka. Časem jsem mu docela propadla, ale naštěstí jsem si to uvědomila a dala se dokupy. Třeba ten příšerný chat ani nepoužívám. Raději píšu zprávy. Je to mnohem přehlednější. Mám icq i skype. Co začal fb, na icq mám za den tak tři lidi z padesáti online. Děsivé. Na skype příjde jeden člověk za týden.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.