Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Ze života hmyzu - Karel a Josef Čapek

27. ledna 2012 v 0:00 | Fanta Light |  Z
Další drama tentokráte přímo od obou bratrů. Velmi skvěle zobrazuje srovnání lidí s hmyzem - stejné vlastnosti, cíle, touhy (smetánka věčného páření, mít svůj cíl, domov a starat se o rodinu, být v životě silný a vládnou). Pokud se však v některé z havěti ponáte, jedná se čistě jen o náhodu...
Jinak too dílo je rozdělené na předehru a I., II., III. akt a epilogu, který má dokonce dva možné konce. Rozhodla jsem se to pro větší přehlednost nechat i v tomto referátu. Měla bych jen řipomenout, že hlavní postava - tulák, je sice celou dobu v ději přítomna, ale nijak se aktivně do děje nezapojuje a pouze komentuje. Navíc hmyz je během všech aktů stejně velký jako sám tulák.
___________________________________________________________________________________________

Rok vydání: 1922
Jazyk: Česky
Žánr: Komedie
Místo děje: Lesní mýtina


Předehra
Na lesní mýtinu se přimotá přiopilý tulák, který to však popírá. Přichází také pedant s velkou zálibou v motýlích. Chytá je a poté napichuje na špendlíky a dává do své sbírky. Vysvětluje tulákovi, že ta hra mezi motýli je jen stupeň k páření a vše je vlastně věčný zápas o lásku.

Akt I. - Motýli
Na mýtinu vběhne Clythie a hned za ní Otokar. Přichází i motýl Felix, který je básník a snaží se složit své milované Iris několik rýmů. V tom přijde i v doprovodu Viktora, který se Felixovi posmívá a ztrapňuje ho. Naopak Iris ho označí za svůdníka a chce, aby přečetl svojí báseň. V té přirovná iris k diamantovému Kyrysu, čímž je opovržena, stejně jako Clythie. Zato oba muži si z toho dělají legraci a pokouší také rýmovat. Vzájemně se začnou svádět a Clythie i tuláka, pro jeho "neodolatelnou vůni". Nakonec Viktora, zatímco byl s Iris, sežere pták. Ta, obtěžkána jeho plodem lásky, si letí hledat nového motýla

Akt II. - Kořistníci
Na mýtinu přichází párek chrobáků, kteří si válejí svoji kuličku hnoje, svoje jediné štěstí a lásku. Když ji však nyní mají je jejich úkolem vytvořit další a tak, aby jim tuto nikdo neukradl, se vydá Chrobák hledat důlek, kam by ji uložili. Chrobačka se mezitím podívá do lumkovy díry. V této nehlídané chvilce jim kuličku odvalí jiný chrobák a chrobačka, v domnění, že to je její muž, se vydá za ním. Zatím se vrátí lumek, který má ve své díře, svojí larvičku, o kterou se stará jako správný otec a nosí jí cvrčky. Když přijde Cvrček se svojí ženou Cvrčkovou, která je již v požehnaném stavu a hledají útulný a hezký byteček pro svojí budoucí rodinku, lumek j oba zabije a dá jako další jídlo pro larvičku. S tímto činem tulák absolutně nesouhlasí a odmítá to i parazit. Ten využívá situace, když lumek odejde a zaútočí na larvičku.

Akt III. - Mravenci
Tulák si stále více přeje být opět ve svém světě, než zde mezi havětí, kterou opovrhuje. Nakonec přichází k mraveništi, kde se jeho obyvatelé považují za "pány světa" a nerozumí, jak by tulák mohl tvrdit, že tím jsou lidé. Vždyť oni jsou největším mravenčím státem a jejich úkolem je vyhladit všechny okolní mravence v zájmu "celku", pro který také dělají vše potřebné. Chtějí světovládu, aby tím mohli zachovat mír a nakonec ovládnout i čas. Ten již částečně ovládají pomocí slepce, který udává bubnem rytmus pohybu. Náhle je však nečekaně přepadnou poslední žlutí mravenci, a přes veškerou svoji snahu jsou poraženi a do posledního vyvražděni. Znechucený tulák zašlápne vůdce žlutých mravenců.

Epilog I. - Život a smrt
Tulák se probouzí uprostřed tmy, ve které slyší pouze hlasy. Náhle se objevuje jasné světlo a letící jepice. Ty však záhy padají k zemi mrtvé a stejně dopadá i právě vylíhnutá z kukly, která po celý děj vyvolávala, že se stane něco velkého Tulák si uvědomuje blížící se smrt a chce proti ní bojovat. Padá k zemi, ale vše je marné. Jeho zápas sledují dva šišlaví slimáci. Mrtvolu nalézá až ráno dřevorubec, který se nijak nad jeho smrtí nevzrušuje a domnívá se, že je mu nyní lépe.

Epilog II.
Tulák se po odchodu slimáků probouzí a uvědomuje si, že dokud žije, musí se chopit příležitosti a začít něco dělat. A tak když k němu přijdou drvoštěpové, přijímá jejich nabídku k práci a odejde s nimi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.